Négynapos erdélyi körútjuk alkalmával a Pest megyei tízezer lakosú Csömör nagyközségben bejegyzett Gloria Victis Közhasznú Alapítvány húsz tagja pénteken Kézdivásárhelyre is ellátogatott, hogy átadják Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak az általuk alapított Gloria Victis díjat. A családias hangulatú ünnepség helyszíne a Székely vendéglő volt, ahol a Beke és Szőcs család tagjai is jelen voltak.
Mátyás Sándor alapítványi elnök elmondta: már rég készültek erre az eseményre, de a koronavírus felülírta tervüket, most örülnek annak, hogy itt lehetnek. Arról is szólt, hogy az általa vezetett alapítványt tizenhét esztendővel ezelőtt jegyeztették be Csömörön, ahol a település antikommunistái összeálltak azzal a szilárd elhatározással, hogy belátható időn belül a világon elsőként felállítanak egy olyan emlékművet, amely a kommunizmus százmillió áldozatának állít méltó emléket. A 2006. október 21-én felavatott emlékmű az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából a kommunizmus százmilliónyi áldozatának tiszteletére épült közadakozásból, a Gloria Victis Közhasznú Alapítvány megbízásából, Csömör Nagyközség Önkormányzatának hathatós támogatásával. Víg János gödöllői szobrászművész és restaurátor műve török mészkőből készült.
Az alapítvány egyik fő célkitűzése a nemzettudat ápolása, megszilárdítása. „Az anyaországban könnyebb a nemzettudatot ápolni, mint itt, a végeken, Erdélyben, ahol keményebb szelek fújnak. Mi ezzel tisztában vagyunk, és ezért képezi a két székely hazafi, Beke István és Szőcs Zoltán csodálatunk tárgyát” – hangsúlyozta Mátyás Sándor, majd azt is elmondta, a kuratórium még múlt év szeptember 15-én döntött arról, hogy nagyrabecsülésük és elismerésük jeléül nekik ítéli oda másodikként és harmadikként a Gloria Victis díjat „a szabadságért vállalt, emberpróbáló áldozathozatalukért”. Az alapítvány első kitüntetettje 2015-ben II. János Ádám, Liechtenstein hercege volt.
A Szigeti Zoltán könyvkötő és -restaurátor által tervezett díszokleveleket Mátyás Sándor alapítványi elnök, a Víg János szobrászművész által készített bronzplaketteket pedig Fábián Pál alapítványi jegyző adta át Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak. A díjazás közös vacsorával, az alapítvány közelebbi terveinek ismertetésével és kötetlen beszélgetéssel folytatódott.