Budapesti fiatalok háromszéki riportúton

2022. május 18., szerda, Közélet

Háromszéket választotta négynapos tanulmányi útja célállomásaként a budapesti Mathias Corvinus Collegium Média Iskolájának hatfős hallgatói csoportja, akik tanáruk, gróf Kálnoky Borisz vezetésével ismerkedtek térségünk sajátosságaival. Tegnap délelőtt az Őrkőre kísértük a hallgatókat, hétfőn a megyei önkormányzat soros ülésén vettek részt, de alkalom adódott régiónk kultúrájával, épített örökségével, történelmével is ismerkedni, és lapunk munkatársaival is találkoztak.

  • Terepmunka az Őrkőn – az adatgyűjtés fontos állomása volt a megyeszékhelyhez tartozó telep.  Nagy D. István felvétele
    Terepmunka az Őrkőn – az adatgyűjtés fontos állomása volt a megyeszékhelyhez tartozó telep. Nagy D. István felvétele

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Kárpát-medence legjelentősebb tehetséggondozó intézménye, amely 1996 óta az általános iskola felső tagozatától a felnőtt korig működtet közcélú, ingyenes tehetséggondozási programokat. A Média Iskolát vezető Kálnoky Borisz lapunknak elmondta, tulajdonképpen egy terepgyakorlaton vesznek részt diákjai, akik térségünk különböző témáit dolgozzák majd fel írásaikban, melyeket publikálnak is. „Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy a budapesti fiatalok megismerjék Székelyföldet, a székely kultúra a nemzeti kultúra fontos része, és a legtöbb diák ezt egyáltalán nem ismeri” – mutatott rá érdeklődésünkre.

A hét végén Jánó Mihály művészettörténész vezetésével a fiatalok Gelencén jártak, ahol a település műemlék templomát látogatták meg, majd Miklósvárra utazott a csapat, ahol a Kálnoky-kastélyt tekintették meg. A megyei tanács elnökének meghívására Sepsiszentgyörgyön hétfőn részt vettek a képviselő-testület havi ülésén, majd Tamás Sándor és Antal Árpád polgármester fogadta őket. Az önkormányzati munka mellett a beszélgetésen nemzetpolitikai, kisebbségi és fejlesztési kérdésekről esett szó, a diákok érdeklődésére pedig a romák felzárkóztatására, a népszámlálásra, valamint a nagy port kavart, a székely himnusz éneklése miatti botrányra is kitértek.

Tegnap délelőtt a nyitott, érdeklődő fiatalokkal az Őrkőre látogattunk, ahol előbb a Ringató – Biztos Kezdet Gyermekház munkatársaival és a napi foglalkozásokba bekapcsolódó édesanyákkal ismerkedtek és beszélgettek. Bár éppen a szünet végére érkeztünk, a Néri Szent Fülöp Általános Iskola igazgatója, Ádám Károly meghívására beülhettünk a hatodik osztály padjaiba, így a média szakos hallgatóknak lehetőségük adódott a közvetlen ismerkedésre, beszélgetésre a tanulókkal.

Az igazgató szerint az iskolához tartozó óvodával együtt jelenleg közel félezer gyermek látogatja a tanintézményt, s azt tapasztalják, hogy nőtt a diáklétszám, de elismerte, tény a lemorzsolódás is. Ezt lehetőségeikhez mérten próbálják orvosolni, kollégáival rendszeresen felkeresik a családokat, amennyiben a diákok több napig hiányoznak az iskolából. Jelezte azt is, a gyermekek a tanulás mellett több tevékenységben is részt vesznek, az iskola együttműködik az Őrkőn jelen lévő civil szervezetekkel.

A katolikus templom alatt működő óvoda jegyzékében az idei tanévben 86 kisgyermek szerepel, akikkel négy pedagógus foglalkozik. Szabó Etelka óvónő elmondta, volt már példa arra is, hogy 150–200 gyermeket írattak be, a lemorzsolódás azonban itt is tetten érhető. Mint mondta, általában azok a gyermekek járnak óvodába, akiknek szülei korábban iskolába jártak, mások ritkábban veszik igénybe az óvodai foglalkozásokat.

Az Őrkő és a telepen élők iránt kiemelten érdeklődő Orsós Bianka lapunknak elmondta, az MCC-n belül korábban több program tanulmányi útjain is részt vett, s úgy értékelte, a háromszéki út kiemelkedően jó volt. Elismerően nyugtázta, hogy vezetőjük figyelt arra, hogy a csoport minden tagja érdeklődésének megfelelő programokon vehessen részt és riportalanyokkal találkozhasson. A Média Iskola cigány származású tagjaként fontosnak tartotta, hogy megismerje az Őrkőt, hiszen „ezt a fajta életet, azt gondolom, nem ismerik elegen, fontosnak tartom, hogy picit ilyenről is írjunk, hogy ez is létezik” – fogalmazta meg.

Krausz József úgy vélte, több szempontból is hasznos és érdekes tanulmányi útnak bizonyult a háromszéki, egyebek mellett rálátást nyújtott a magyar kultúrának egy olyan szeletére, ami a nagyvárosból hiányzik. Kaposi Mátyást, aki első ízben járt Erdélyben, Székelyföldön, az itt élők „csodás, bájos közvetlensége” ragadta meg, ami – mint mondta – Magyarországon csak elvétve, vidéken tapasztalható.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2022-05-18: Közélet - Bokor Gábor:

Mozgalmas hétvége Szörcsén

A megszokottól eltérő volt a hétvége Szörcsén: második alkalommal zajlottak a Hagyományőrző Családi Napok. Az eseményt az Egyenlő Esélyekért Egyesület és a Szörcsei Református Egyházközség szervezte meg. A program színes volt, kulturális események, vetélkedők, hagyományőrzők bemutatkozása, főzőverseny színesítette a pénteki és szombati napot. A rendezvényt a helybéliek mellett a Nemzeti Kulturális Alap támogatta, társegyesület a magyarországi Kaszián Egyesület.
2022-05-18: Közélet - Józsa Zsuzsanna:

Bérmálások Háromszéken

Bérmakörútja alkalmával Kerekes László segédpüspök hétvégén Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen szolgáltatta ki a bérmálás szentségét a székely ruhába öltözött fiataloknak.