Az iskola és az iskolába járás nagyon vegyes érzelmeket válthat ki a gyerekekből. Sokan szeretnek tanulni, közösségben lenni, új dolgokat kipróbálni. Mások kevésbé kedvelik az iskolát például a megfelelési kényszer vagy a szülők által megfogalmazott magas elvásáros miatt. Vannak sajnos olyan frusztrált és szorongó fiatalok is, akiket rendszeresen ér valamilyen sérelem az iskolai közösségben, a traumát pedig nem tudják feldolgozni.
A SamanSport.hu életmód magazinjában olvashatunk többek között az iskolai zaklatásról. A témával kapcsolatban több írás is kiemeli, hogy sajnos nem biztatóak a hazai eredmények. Egy 20 fős osztályból átlagosan 3 fő válik zaklatás áldozatává, hetente akár több alkalommal is. Mellettük 7 fő valamilyen formában bevonódik a folyamatba. Ez közel sem jó arány.
Mi minősül zaklatásnak?
A felnőttek gyakran felteszik a kérdést: mi a helyes válaszreakció szülőként? Nem egyértelmű, hogy a közbeavatkozás a megoldás vagy az, ha a fiatalokra hagyják a helyzet rendezését. Minden bizonnyal egy egyszeri veszekedés feloldása a gyerekekre bízható. A tényleges zaklatás megléte azonban ettől sokkal komolyabb konfliktuskezelést kíván.
Sajnos a gyerekek számos formáját megtalálják az erőszakos cselekedeteknek. Zaklatásról akkor beszélünk, ha az hosszú ideje, akár évek óta tart, a zaklató kifejezetten bántó szándékkal cselekszik, és az áldozat nem tudja megvédeni magát.
A zaklatásnak általában nincs előzménye, sokkal inkább az áldozat egy nem hétköznapi jellemzője, származása, anyagi helyzete, tanulási nehézsége adhat okot a zaklatónak.
A zaklatás különböző formái
A kapcsolati zaklatás az áldozat egy csoportban való helyzetére irányul. A direkt zaklatás, mely megnyilvánulhat fizikális vagy verbális bántalmazásban, egy adott személy ellen irányul. Az indirekt zaklatás során nincs interakció, a bántalmazás a háttérben, pletyka vagy kiközösítés során zajlik. A cyberbullying pedig az internetes zaklatást takarja, mely történhet direkt vagy indirekt formában.
Beszélgessünk a gyermekünkkel
A szülőnek komolyan kell vennie az intő jeleket. Az egészségügyi panaszok, az alvászavar, a levertség, az étkezési problémák mind-mind olyan jelek, melyek arra utalnak, hogy a gyermekünk zaklatás áldozata. Igyekezzünk vele minél többet beszélgetni, felkutatva a lehetséges megoldásokat. Ha úgy érezzük, gond van, cselekedjünk, hiszen ebből tudja gyermekünk, hogy nem lehet vele bármit megtenni. Ismerjük meg a tanárok álláspontját is, hogy teljes képet kapjunk.
A megelőzés fontossága
A pedagógusok legfontosabb feladata az iskolai zaklatás megelőzése. Ha sikerül egy jó osztályközösséget kialakítani, ahol a gyerekek tisztában vannak a zaklatás káros hatásaival, valószínűleg megelőzhető egy-egy gyermek kirekesztése, bántalmazása. Ha már kialakult a helyzet, szükséges minden résztvevő bevonása a konfliktus feloldására, kezelésére. (X)