Ukrán menekültekHáromszék továbbra sem célpont

2022. június 3., péntek, Közélet

Ráduly István prefektus szerint csökkenni látszik a Kovászna megyében hosszabb időre berendezkedő ukrajnai menekültek száma. Továbbra is jellemző, hogy rövidebb háromszéki tartózkodás után továbbmennek, jellemzően más európai uniós országba. Jelenleg 17 ukrán menekült tartózkodik a megyében, elvétve vállalnak munkát helyben, a gyermekek közül egy jár helyi tanintézménybe. A prefektus ugyanakkor cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy sok külföldi dolgozna Háromszéken, és jelezte, hogy a munkaerőhiány továbbra is gondot jelent a megyében.

  • Fotó: Facebook / Instituția Prefectului - Județul Covasna
    Fotó: Facebook / Instituția Prefectului - Județul Covasna

Ráduly István fel­idézte, hogy volt olyan időszak, amikor 34 ukrán menekült tartózkodott a megye településein, ez mostanra a felére csökkent. Legutóbb Bodzafordulóról távoztak hatan, hárman Spanyolország, hárman Görögország felé vették az irányt. A prefektus szerint általában olyan országokra esik a választásuk, ahol ismerőseik, rokonaik vannak, kevesükre jellemző, hogy visszatérnének Ukrajnába. Jelenleg 17 menekültet tartanak nyilván, közülük hét gyermek. A legtöbben Kézdivásárhelyen tartózkodnak, kilencen – négy felnőtt és öt kiskorú. A gyermekek közül egy a kézdivásárhelyi Manócska Óvodába jár, a nagyobbak közül hárman online rendszerben, ukrajnai iskolájukban tanulnak, illetve egy nemrég érkezett, 17 éves fiatal egyelőre sehol. A felnőttek nem dolgoznak. A máshol elhelyezett további hat felnőtt közül három dolgozik, három nem vállalt munkát, és nem is fordult segítségért a hatóságokhoz.

A prefektus annak kapcsán, hogy egy bodzafordulói hölgy két hónapja saját költségén lát vendégül három ukrán menekültet, emlékeztetett: továbbra is igényelhető az állami támogatás. Ez személyenként és naponta 50 lej szállásköltséget és 20 lej ételpénzt jelent, és a helyi polgármesteri hivatalnál lehet kérni minden hónap 1-je és 3-a között, az előző hónapra.

Újságírói kérdésre válaszolva a prefektus elmondta: az ukrán menekültek megsegítésére február 24-e óta az önkormányzatok összesen mintegy 120 ezer lejt igényeltek, a pénzt a kormány a megyei sürgősségi felügyelőségeken keresztül folyósítja. Ukrán menekülteket alkalmazni egyébként egyszerűsített eljárással lehet: elegendő az illető személy útlevele, a végzettséget (egyes kiemelt szakmák – például orvos – kivételével) saját felelősségre adott nyilatkozattal is elég igazolni.

A külföldiek munkavállalásánál maradva Ráduly István kifejtette, hogy a szóbeszéddel ellentétben a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségen keresztül a megyében egyetlen nem román állampolgárt sem alkalmaztak. A munkafelügyelőség statisztikájában néhány tucat külföldi szerepel, számuk nem haladja meg az ötvenet. Főleg moldovaiak, néhány nepáli és vietnami, akik zömmel a fa- és építőiparban dolgoznak, és van pár kínai vendégmunkás is, akik leginkább üzletekben, eladóként vállaltak munkát.

A prefektus ugyanakkor magasnak nevezte a 4,5 százalékos megyei munkanélküliséget, ugyanis bőven lenne, ahol dolgozni. A vendéglátóipart említette, ahol csaknem hatszáz (598) munkahely üres, csak pincérből 105-re lenne igény, de 156 szakképzetlen munkást, 136 karbantartót és 70 takarítónőt is alkalmaznának. Az építőiparban majdnem 450 hely üres, a készruhaiparban több mint kétszáz, az élelmiszeriparban majdnem kétszáz, a nem veszélyes hulladékok gyűjtésének terén csaknem száz személynek ajánlanak munkát.

Való igaz, sok helyen csak minimálbérhez közeli fizetést adnak, de ezen lehetne változtatni – tette hozzá a prefektus. Egyelőre azonban sajnos nem tartunk még ott, hogy a munkaerőhiány okozzon béremelkedést – vélekedett, kitérve arra is, rontja a piac működését, hogy sokan, akik felveszik a munkanélküli-segélyt, a szürke- vagy feketegazdaságban dolgoznak. A maga részéről felszólította az illetékes intézményeket, hogy fokozzák az ellenőrzéseket, és lehetőleg szűrjék ki azokat a vállalkozásokat, munkáltatókat, akik feketén dolgoztatnak vagy nem az engedélyezett tevékenységet végzik, és papírforma nélkül foglalkoztatnak embereket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2022-06-03: Világfigyelő - :

Magyarország miatt úszta meg Kirill?

Miután Magyarország mentességet kapott az olajembargó alól, ismét vétózta volna az Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagot, mégpedig Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb támogatója, Kirill pátriárka miatt.
2022-06-03: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Sepsiszentgyörgyön legdrágább az élet a székelyföldi városok közül

Erdély jelentős magyar lakosságú városai közül Kolozsváron a legdrágább, Gyergyószentmiklóson pedig a legolcsóbb a megélhetés az Erdélystat nemrég közzétett elemzése szerint. Sepsiszentgyörgy a negyedik helyen áll ebben a rangsorban, további két nagyváros, Brassó és Temesvár mögött.