Iochom István és Biró Erika Ex Libris díjas

2022. június 7., kedd, Közélet

Többek között Iochom István, lapunk nyugalmazott kézdiszéki tudósítója is átvette a 102. trianoni gyásznap előestéjén a Gubcsi Lajos Ex Libris díját pénteken Budapesten a Klauzál Gábor Művelődési Központ színháztermében A Magyar Művészetért Díjrendszer jubileumi, 45. gáláján az Üzen a Kárpát-mecence című ünnepi műsor keretében. A gálát a nagybaconi születésű, 2012 óta Budapesten élő Kusztos Tibor ny. bánffyhunyadi – 1984 és 1994 között kovásznai – református esperes-lelkész áldotta meg.

  • Iochom István és Biró Erika. Biró Attila felvétele
    Iochom István és Biró Erika. Biró Attila felvétele

A gálát megelőzően nyílt meg a Vándorúton – A Magyar Művészetért Élőtárlata kiállítás, melyen neves magyar festőművészek, grafikusok, szobrászok és fotóművészek munkáit állították közszemlére. Makovecz Imre, Kő Pál, Kubinyi Anna mellett erdélyi kiállító Vinczeffy László, akinek a Kozmosz című munkája látható a Klauzál Ház emeletén és Valovits László a Nyár című metszetével.

A gála nyitányaként felvételről megszólalt a hévízgyörki 550 éves öregtemplom harangja. „Azokért a magyarokért szólt a harangunk is e percekben, s azokért szól a gála, és minden díjazott minden tette, akiket elszakítani véltek tőlünk – csak határkerítést és határkövet raboltak, anyaföldet nem, magyar nemzetet nem” – hangsúlyozta Gubcsi Lajos, a díszelőadás főszervezője, majd a díjak átadása közben párját ritkító ünnepi műsort adott elő a Magyar Rádió Gyermekkórusa, Kiss-B. Attila, Ádám és az Erdőfű együttes, Meister Éva, Schra­mek Géza, filmjével és szavaival Mónus József, a Fehér Farkas, Fábián Zoltán marosvásárhelyi rockénekes, a Mendicus Tamburazenekar, a felvidéki Kevicky Tünde és énekestanítványai, valamint a Corvinus Néptáncegyüttes.

A 2020-as, 2021-es és 2022-es díjátadó gálát a világjárvány és a kényszerű halasztások miatt egyben és Trianon jegyében tartották meg, melyre az egész Kárpát-medencéből – Erdélyből, Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról és az anyaországból – érkeztek díjazottak: művészek, közösségek, művelődési intézmények és közéleti személyiségek.

A Magyar Művészetért 16 különféle díja közül ezúttal közel ötven – Zrinyi Ilona-, A Magyar Művészetért-, Árpád fejedelem-, Színész- és Ex Libris – díjat ítéltek oda. Öt erdélyi, közülük két háromszéki – Iochom István kézdivásárhelyi ny. újságíró és Biró Erika szörcsei református lelkész – díjazott vehette át Gubcsi Lajos közgazdásztól, egyetemi docenstől, írótól és újságírótól, A Magyar Művészetért Díjrendszer Kuratóriumának elnökétől a rangos elismerést, az Ex Libris Díjat, néhai Tokay Rozália, a kolozsvári Magyar Mozgássérültek Társulata egykori elnöke, fafaragó posztumusz díját Agopcsa Andrea, Péterfy Lajos és Gál Annamária színművészek díját pedig Meister Éva vette át. A kalotaszegi Türei Lengyel László személyesen volt jelen. Pászka Lehel sepsiszentgyörgyi lovasíjász nem tudott jelen lenni a gálán, ő egy másik alkalommal veheti majd át az Ex Libris Díjat.

Miután Biró Erika kezébe került a díj, a mikrofonhoz lépett, jómaga és Iochom István nevében megköszönte a megtiszteltetést, hogy ebben a rangos elismerésben részesülhettek. „Trianon következményeit ma is szenvedi a csonkahonon kívül rekedt magyarság, székelység. Magyar nyelvű oktatás akadályoztatása, visszaélések, növekvő magyargyűlölet, jelképeink használatának tiltása, himnuszaink éneklése miatti felháborodás, Beke István és Szőcs Zoltán meghurcolása, Úzvölgyében a magyar katonáink sírjának meggyalázása – ezek mind-mind Trianon átkos, keserű gyümölcsei. De mi nem adjuk fel! Igazi magyarnak megmaradni, aki nem hajlik, aki kiáll ősei jussáért, jogaiért és gyermekei jövőjéért. Kockázattal járó, de nemes feladat. Ennek a feladatnak próbálunk eleget tenni ott, a végeken. Isten, nemzet, család a legfontosabbak kell hogy legyenek számunkra, hogy megmaradjunk” – mondotta a szörcsei református lelkipásztor.

A következő díjazott lapunk nyugalmazott kézdiszéki munkatársa volt. Gubcsi Lajos röviden megindokolta, hogy miért kapja meg a díjat: „Ex Libris Díjat nyújtunk át a háromszéki Iochom István írónak, közírónak és újságírónak azért a sok évtizedes töretlen pályafutásáért, amellyel saját népét, a székelység lelkét összefogta, ápolta”.

A közel háromórás gála a Corvinus Néptáncegyüttes fellépésével zárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2022-06-07: Közélet - Nagy D. István:

Lassan halad a köztemető bővítése (Sepsiszentgyörgy)

Huszonhatezer lejt hagyott jóvá múlt csütörtöki ülésén Sepsiszentgyörgy képviselő-testülete a köztemető bővítését célzó övezeti rendezési tervhez szükséges régészeti feltárásra. A feltárás az örökségvédelmi előzetes jóváhagyáshoz szükséges, ez az utolsó engedély, mely az övezeti rendezési terv elkészítéséhez hiányzik. Ha a terv meglesz, többéves huzavona után egyenesbe kerülhet a köztemető bővítése.
2022-06-07: Közélet - Józsa Zsuzsanna:

Pax et bonum – Béke és jóság (Csíksomlyói pünkösdi búcsú)

Az Erdélyi Ferences Rendtartomány hívásának eleget téve, idén újra benépesült szombaton a Kis- és Nagysomlyó közti nyereg pünkösd ünnepére. Gyalogosan, lovon, biciklivel, autóbusszal, személygépkocsival vagy vonattal; családdal, egyedül vagy közösségben keresztaljával, plébániai csoportok papjaik vezetésével, becslések szerint mintegy 345 ezren vettek részt az idei búcsún, hogy a Szűzanya oltalmába ajánlva egyéni és közösségi életüket, erőt merítsenek a mához és a holnaphoz.