Vizsgálatot rendelt el Nicolae Ciucă kormányfő az elmúlt időszakban tapasztalt drasztikus üzemanyagár-emelkedés miatt; a fuvarozók árstopot követelnek és egyre több járművezető tiltakozik.
Nicolae Ciucă a kormányülés elején beszélt erről, amikor előrebocsátotta, hogy sürgősségi rendeletet fogadnak el a válsághelyzeteket tisztességtelen üzleti előnyszerzésre használó, nyerészkedők megbírságolásáról. A kormányfő elmondta: felkérte az energiaügyi, valamint a pénzügyminisztériumot, hogy vizsgálják meg az üzemanyagok árának összetevőit annak érdekében, hogy kormányzati szinten dönthessenek a témában. „Kötelességünk megvédeni a polgárainkat, kötelességünk megvédeni az üzleti szférát” – jelentette ki.
A piacvezető Petromnál már 10 lejhez közelít a gázolaj ára, a benzin pedig literenként 8,5–8,65 lej körül van. Az energiahordozók hónapok óta tartó drágulása országszerte elégedetlenséget váltott ki, Magyarország és Szlovénia példájára hivatkozva az üzemanyag árának hatósági korlátozását követeli a kormánytól a román fuvarozók országos szövetsége (FORT).
A FORT ugyanakkor arra biztat minden fuvarozással foglalkozó vállalkozást, hogy csatlakozzon azokhoz a tiltakozó megmozdulásokhoz, amelyeket a töltőállomások bejáratánál szerveznek országszerte. A közösségi oldalakon meghirdetett felhívások nyomán számos városban tucatnyi gépkocsivezető többször igyekezett megbénítani a benzinkutak működését azzal, hogy csak csekély mennyiséget tankol, 60–80 bani ellenében, és hosszan tisztogatja autóját a kútnál. A töltőállomások tevékenységének akadályozásával próbálnak nyomást gyakorolni a sofőrök az árak csökkentése, de legalább maximálása érdekében.
A kormány májusban dolgozta ki azt a jogszabálytervezetet, amely lehetővé teszi a válsághelyzeteket tisztességtelen üzleti előnyszerzésre használó nyerészkedők megbírságolását.
A sürgősségi rendelet tisztességtelen piaci magatartásnak minősíti az ostromállapot, rendkívüli állapot, katonai mozgósítás vagy más válsághelyzet idején bevezetett indokolatlan áremeléseket, mesterséges áruhiány előidézését, a termelés vagy értékesítés korlátozását, és az éves bevétel 0,1-től 1 százalékáig terjedő, de legalább 10 ezer lejes bírsággal sújtja ezt. Amennyiben az elkövető magánszemély, a bírság 5500 lejtől 11 ezer lejig terjedhet. A jogszabály által védendő alapvető termékek és szolgáltatások listáját az adott válsághelyzetben kormányhatározattal pontosítják.