Vizsgálat az üzemanyagárak emelkedése miatt

2022. június 17., péntek, Belföld

Vizsgálatot rendelt el Nicolae Ciucă kormányfő az elmúlt időszakban tapasztalt drasztikus üzemanyagár-emelkedés miatt; a fuvarozók árstopot követelnek és egyre több járművezető tiltakozik.

Nicolae Ciucă a kormányülés elején beszélt erről, amikor előrebocsátotta, hogy sürgősségi rendeletet fogadnak el a válsághelyzeteket tisztességtelen üzleti előnyszerzésre használó, nyerészkedők megbírságolásáról. A kormányfő elmondta: felkérte az energiaügyi, valamint a pénzügyminisztériumot, hogy vizsgálják meg az üzemanyagok árának összetevőit annak érdekében, hogy kormányzati szinten dönthessenek a témában. „Kötelességünk megvédeni a polgárainkat, kötelességünk megvédeni az üzleti szférát” – jelentette ki.

A piacvezető Petromnál már 10 lejhez közelít a gázolaj ára, a benzin pedig literenként 8,5–8,65 lej körül van. Az energiahordozók hónapok óta tartó drágulása országszerte elégedetlenséget váltott ki, Magyarország és Szlovénia példájára hivatkozva az üzemanyag árának hatósági korlátozását követeli a kormánytól a román fuvarozók országos szövetsége (FORT).

A FORT ugyanakkor arra biztat minden fuvarozással foglalkozó vállalkozást, hogy csatlakozzon azokhoz a tiltakozó megmozdulásokhoz, amelyeket a töltőállomások bejáratánál szerveznek országszerte. A közösségi oldalakon meghirdetett felhívások nyomán számos városban tucatnyi gépkocsivezető többször igyekezett megbénítani a benzinkutak működését azzal, hogy csak csekély mennyiséget tankol, 60–80 bani ellenében, és hosszan tisztogatja autóját a kútnál. A töltőállomások tevékenységének akadályozásával próbálnak nyomást gyakorolni a sofőrök az árak csökkentése, de legalább maximálása érdekében.

A kormány májusban dolgozta ki azt a jogszabálytervezetet, amely lehetővé teszi a válsághelyzeteket tisztességtelen üzleti előnyszerzésre használó nyerészkedők megbírságolását.

A sürgősségi rendelet tisztességtelen piaci magatartásnak minősíti az ostromállapot, rendkívüli állapot, katonai mozgósítás vagy más válsághelyzet idején bevezetett indokolatlan áremeléseket, mesterséges áruhiány előidézését, a termelés vagy értékesítés korlátozását, és az éves bevétel 0,1-től 1 százalékáig terjedő, de legalább 10 ezer lejes bírsággal sújtja ezt. Amennyiben az elkövető magánszemély, a bírság 5500 lejtől 11 ezer lejig terjedhet. A jogszabály által védendő alapvető termékek és szolgáltatások listáját az adott válsághelyzetben kormányhatározattal pontosítják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 946
szavazógép
2022-06-17: Nemzet-nemzetiség - Csinta Samu:

Egy polgári kezdeményezés hajtűkanyarjai (Beszélgetés Sobor Dávid ügyvéddel, a Gábor Áron-díj legutóbbi kitüntetettjével)

Kiélezett jogi küzdelem után sikerült bejegyeztetni Brüsszelben a Székely Nemzeti Tanács polgári kezdeményezését a nemzeti régiókért. Az uniós jogi fórumokon Sobor Dávid budapesti ügyvéd képviselte az SZNT-t, az erdélyi gyökerekkel is rendelkező jogász segítségével nemcsak az ügy eddigi állomásait jártuk be, de megpróbáltunk a jövőjébe is belelátni.
2022-06-17: Belföld - :

Módosítanák az adórendszert

Többletadót róna ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) az államfő fizetését meghaladó közalkalmazotti bérekre és a kü­lönnyugdíjakra, adókedvezményben részesítené a 4500 lejnél kevesebbet keresőket, és 0,5 százalékos „oktatási és egészségügyi hozzájárulás” befizetésére kötelezné a több mint 100 millió eurós éves bevétellel rendelkező vállalatokat.