Komplex személyiségfejlesztés a tanulás hatékonyságának növelése érdekében Kovásznán – ezzel a címmel bonyolított le programot a Lyukaskő Egyesület. A 120 órás, 12 tevékenységet összefogó sokoldalú személyiségfejlesztő program 7,2 millió forint támogatásban részesült a 2021–2022-es tanévben. Célcsoportja a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum középiskolás diákjai voltak – tudtuk meg Szabó Levente programfelelőstől, akit Gáspár Ferenc, Puskás Katalin, Ferencz Botond és dr. Fülöp Csaba segített munkájában. A projektben partnerként vett rész a Kovászna-Belvárosi Református Egyházközség, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum és a városi művelődési ház.
Csapatépítő tevékenységgel indult a program Gergely-Kovács Katalin cserkészvezető irányításával, mely során a különböző osztályokból jelentkezők jobban megismerhették egymást. Ezt követően a hatósági szigorítások miatt online módon tartották meg a Lépéselőny tanfolyamot Lantos Mihály tanulás-módszertani előadóval, célként tűzve ki, hogy a diákok megszeressék a tanulást. Jelenlegi tanügyi rendszerünk egyik hiányossága ugyanis, hogy a 10–12 éves tanulási időszakban a diákot nem tanítják meg tanulni. Erre nyújtott megoldást ez a tanfolyam – értékelte Szabó Levente.
Ezen a vonalon továbbhaladva, Bálint Huba gyorstanulási tanfolyamot tartott a résztvevőknek. Ennek a lényege az volt, hogy javítsa a tanulási sebességet a sajátos „agynyitás módszerrel”, megnövelve ezzel a tanulás hatékonyságát. Lantos Mihály villámolvasás tanfolyama olyan módszert adott a diákok kezébe, amivel rövid idő alatt nagy mennyiségű információt lehet elsajátítani és szükség esetén visszaadni. Ennek a módszernek az alapja, hogy erősen használja és fejleszti a tudatalatti képességeket. Ioan-Viorel Suciu masszőr olyan technikákat mutatott be, melyeket saját magukon vagy másokon alkalmazva, a diákok egyrészt felfrissülést, másrészt koncentrálás-javítást érhetnek el.
Ezeket a fő tevékenységeken tanult módszereket összhangban használva és begyakorolva, a résztvevő nagyon hatékony lehet a tanulásban és más tevékenységeiben is egész élete folyamán – emelte ki a programfelelős.
A melléktevékenységek a sokoldalú személyiségfejlesztést biztosították. Önmagunk megismeréséhez és identitástudatunk felébresztéséhez segített hozzá Gergely-Kovács Katalin cserkészvezető. A Multimédia keretében Tasnádi Levente filmrendező tárta fel az érdeklődők előtt a fényképezés és filmezés titkait. Az okostelefonok világában bármikor kéznél van a beépített fényképező- és filmezőgép, viszont a kezelője tudásától függ a végeredmény. Az Elsősegély-felkészítőn Buna Hunor, a Salvatore Egyesület elnöke ismertette az elsősegélynyújtás alapjait. Szabó Levente a maga során az egészséges életmód néhány fontos elemére hívta fel a figyelmet. Bálint Huba magyarságkutatóként előadásában kiemelte az Árpád-ház jótékony hatását Európa fejlődésében, és a XX. század néhány jeles személyiségének bemutatása révén igazolta, hogy a magyar tehetségek nem haltak ki. A rendszeres úszást kezdőknek és haladóknak Gocz Tibor úszótanár vezette az év folyamán, ezzel is népszerűsítve a tömegsportot a fiatalok körében.
Kirándulás is tartozott a programba: a Nyergestetőt és az úzvölgyi temetőt látogatták meg. A Csinódi kápolnánál Nagy Erika istenhitben erősítette a résztvevőket, a Gyimesekben megnézték az ezeréves határt, a múzeumot és a Rákóczi-várat. Bobozás volt a várva várt szórakozási lehetőség, a szép napot pedig a Csíksomlyói templom látogatása zárta.