Magyarország és Románia kész segíteni egymást az energiabiztonság területén, így jelenleg tárgyalások zajlanak a nukleáris fűtőelemek új szállítási útvonaláról és a két ország közötti földgáz-interkonnektor kapacitásbővítéséről – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Bukarestben.
A tárcavezető a román kollégájával, Bogdan Aurescuval közös sajtótájékoztatón rámutatott, hogy a két ország komoly munkát fektetett az energiabiztonság erősítésébe, a diverzifikációba, és bár szerinte kívülről nem kaptak meg mindig minden támogatást, a két fél részéről megvan a készség, hogy segítsék egymást.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy előrehaladtak a tárgyalások a magyar és román földgázrendszereket összekötő interkonnektor kapacitásának jelentős bővítéséről, ami nagyban segíti majd mindkét ország energiaellátásának biztonságát.
A miniszter kritikusnak nevezte a jelenlegi időszakot, és úgy vélekedett, hogy mivel szomszédos országokról van szó, Magyarország és Románia hasonló típusú kihívásokkal néz szembe, az ukrajnai háború ugyanis nemcsak a fizikai biztonságot veszélyezteti, hanem gazdasági és energiaellátási nehézségeket is okoz.
Románia valódi stratégiai partnerségre törekszik
Románia folyamatos párbeszéddel, a pragmatikus együttműködés fejlesztésével valódi stratégiai partnerségre törekszik Magyarországgal – jelentette ki Bogdan Aurescu külügyminiszter a Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatón.
Aurescu szerint a gazdasági kapcsolatok fejlesztése érdekében az egyes szaktárcák vezetőinek közvetlen párbeszédet kell folytatniuk. Bejelentette: év végéig összehívják a magyar–román gazdasági vegyesbizottság újabb ülését.
Aurescu a közelgő Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborra hivatkozva – ahova Orbán Viktor miniszterelnököt és a magyar kormányzat számos tagját várják – kiemelte: fontos, hogy a két ország tisztségviselőinek látogatásai és nyilvános megszólalásai összhangban legyenek a magyar–román alapszerződés és a stratégiai partnerség szellemével.
A bukaresti találkozón a felek megegyeztek arról, hogy idén megrendezik a magyar–román kisebbségi vegyesbizottság újabb ülésszakát is: a román fél szerint ez egyedülálló keretet biztosít a kisebbségek problémáinak megoldását célzó párbeszédre.
Magyarországnak érdeke a politikai stabilitás Romániában
Magyarország számára több okból is rendkívül fontos, hogy politikai stabilitás legyen Romániában, amiben az RMDSZ nagy hozzáadott értékkel bír – jelentette ki Szijjártó Péter a Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettessel, RMDSZ-elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány folytatni kívánja a helyi vállalkozásoknak nagy segítséget jelentő gazdaságfejlesztési programot Erdélyben, ennek csakis a háborús inflációs környezet szabhat bizonyos korlátokat. Hozzátette: „mi nem akarjuk feltalálni a spanyolviaszt, (...) eljövünk az RMDSZ-hez, s megkérdezzük, mit gondolnak arról, hogy mi kellene ahhoz, hogy az erdélyi magyarok közösségét tovább erősítsük” – fogalmazott.
A miniszter kiemelte, hogy a magyar közösség oktatáshoz fűződő jogainak megvédésében is támogatják az RMDSZ-t. Majd ennek kapcsán üdvözölte, hogy idén is biztosított a tanévkezdés a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai számára, és reményét fejezte ki, hogy az intézmény 2023-tól újra önálló iskolaként működhet.
Az RMDSZ hídszerepe
Sokat javult a kapcsolat Románia és Magyarország között az elmúlt másfél évben és az RMDSZ továbbra is kész betölteni a hídszerepet a bukaresti kormányban a két ország kapcsolatának további erősítése érdekében – hangoztatta Kelemen Hunor, miután Szijjártó Péterrel folytatott megbeszélést. „De még nem vagyunk ott, ahova el szeretnénk jutni” – jegyezte meg az RMDSZ elnöke. Mint kifejtette: akkor lehetnek elégedettek a két ország kapcsolatával, ha a kétoldalú egyeztetések rendszeressé válnak, és egy közös kormányülésre is sor kerül konkrét programokkal. Arra viszont akkor kell sort keríteni, amikor valóban olyan közös programokat lehet a két miniszterelnök elé tenni, amelyek a következő években megvalósulhatnak – magyarázta.