Tüntetők tiltakoztak tegnap Budapesten a kisadózó vállalkozók tételes adózásának (ún. KATA) módosítása ellen. A magyar Országgyűlés ezzel párhuzamosan hatalmas többséggel elfogadta a kata módosítását. A változtatások ellen számos szakmai szervezet tiltakozik.
A Kossuth téren gyülekezők később a Margit hidra vonultak tegnap délelőtt, ahol akadályozták a forgalmat. A Kossuth téren egyebek között „Ne vedd el a KATÁT!”, „Ne szavazd meg!” jelszavakat skandálták. A téren megjelentek ellenzéki politikusok, így például az MSZP, a Momentum, az LMP, a Jobbik, a DK és a Párbeszéd képviselői is. Közülük többen a tüntetőkkel közösen vonultak a Margit hídra. Nem sokkal 11 óra után a tüntetők egy csoportja a híd pesti hídfőjénél akadályozta a forgalmat, az autók és a villamosok álltak. A tüntetők egy másik csoportja a híd közepét foglalta el, a margitszigeti lejárónál. Később tüntetők lassították a forgalmat az Erzsébet hídon is.
Mindeközben éles vita után az Országgyűlés elfogadta a KATA módosításáról szóló törvényt. A módosításról 120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett szavazott kedden a Ház, kivételes eljárásban. A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az új szabályozásra azért van szükség, mert a beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján egyes munkaadók katás jogviszonyba kényszerítették munkavállalóikat, ezzel az államkasszát, a munkavállalókat és a tisztességes adózókat is megkárosították. Az új KATA megszünteti a visszaéléseket, emellett kedvezőbb feltételeket kínál a lakosságnak értékesítő legkisebb vállalkozóknak – érvelt. Ezért a jövőben az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, termékeket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Ez alól csak a taxis személyszállítást végzők képeznek kivételt. Az új KATA szabályai szeptember 1-jétől lépnek hatályba. Az adózási formát a jövőben csak egyéni vállalkozók választhatják.
Az érdekképviseletek a kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) egyes szabályainak észszerűbbé tételét, továbbá új adónem bevezetését és az áfamentesség bevételi határának megemelését javasolják. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közleményében az új kata egyes részszabályainak észszerűbbé tétele mellett az adónemből kiesők számára új adónemet javasol, valamint a szeptemberi határidő helyett január 1-jei bevezetést szorgalmaz. Megfontolásra javasolják, hogy az 50 ezer forintos havi adótétel mellett legyen 100 ezer forintos, választható adótétel a magasabb TB-ellátás érdekében, és hogy a katások eseti jelleggel üzleti ügyfeleket is kiszolgálhassanak. Az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért érdekképviselet arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyszerűsített adózás lehetőségének szűkítése a digitális munkaerő elvándorlását okozza.
A szövetség az informatikai szakemberek tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében új adónemet javasol a kata átalakítása kapcsán. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elsietettnek, a kisadózókra nézve méltatlannak tartja a KATA módosításáról szóló törvényjavaslatot, és további egyeztetéseket javasol az érintettekkel. A Magyar Orvosi Kamara szerint a KATA-szabályok átmenet nélküli átalakítása az egészségügyben tovább nehezíti az ügyeletek megszervezését, akadályozhatja a betegek folyamatos ellátását a rendelőkben és a kórházi osztályokon. Ezért a kamara azt kéri, hogy az egészségügy ígért átalakításáig az egészségügyi dolgozók mentesüljenek a nem magánszemélyeknek számlázást tiltó passzus alól.