A pénteki nap a felsőoktatás, a demokrácia-deficit kérdései mellett diplomáciai ,,nagyüzemet" is jelentett a tusványosi nyári egyetemen. A magyar—magyar párbeszéd jegyében ugyan nem jött létre a Markó—Tőkés-találkozó, ám az Orbán—Tőkés-, illetve az Orbán—Csáky-találkozó a nemzetpolitikát avatta a nap központi témájává.
Orbán Viktor és pártja jelenti számunkra a nemzetpolitika folytonosságát, hiszen maga a nemzetpolitika romokban hever — jelentette ki Tőkés László az Orbán Viktorral Tusnádfürdőn tartott megbeszélése után. A kormányhivatalokból száműzött nemzetpolitika a tusványosi tábor berkeiben talált otthonra — vélte a püspök, aki egyben üdvözölte a polgári erők kitartását, amellyel igyekeznek fenntartani a határokon átnyúló együttműködést.
A nemzetpolitika volt a témája Orbán Viktor és Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja elnöke megbeszélésének is. A mai Magyarország nem teljesíti alkotmányos és emberiességi kötelezettségét, vagyis anyaország-szerepét, hiszen itt kellene megteremteni, koordinálni a Kárpát-medencében élő magyar közösségek számára szükséges együttműködési formákat — fogalmazott Orbán Viktor, aki úgy vélte, hogy a Máért nélkül nincs Kárpát-medencei magyar politika, megszűnt az egyeztetés lehetősége, és nem lehet megvédeni a különböző országok területén bajba kerülő magyar nemzettársakat. Ezt némileg pótolni lehet az Európai Néppárt keretében — mondta Orbán Viktor, amire a tárgyaláson Csáky Pál is javaslatot tett. A felvidéki pártelnök ugyanakkor a határon átnyúló önkormányzati és gazdasági együttműködésről beszélt.
Elmaradt találkozó
Megrökönyödéssel hallottam, hogy másfél havi egyeztetés után Markó Béla kimentette magát, mondván, hogy nincsen hivatalos meghívója — mondta Tőkés László, utalva az elmaradt találkozóra, majd tételesen felsorolta azokat az alkalmakat, amelyek mind az erdélyi magyar—magyar párbeszédet szolgálták volna, ám az RMDSZ elnöke nem élt a lehetőséggel. Ehhez képest a közös parlamenti indulásra tett javaslat teljesen új, ám az eddigiek fényében aligha hiteles — érvelt Tőkés, aki szerint tárgyalásra szükség van, ám ehhez az a fajta összefogás kell, mint amilyen a marosvásárhelyi belső népszavazás ügyében megvalósult, a székely tanács, az MSZP és az RMDSZ körzetei ugyanis együtt bonyolítják le a voksolást. ,,A nemzeti közérdek megköveteli, hogy tárgyaljunk — ez a véleménye az engem támogató szervezeteknek is —, ám nem bejutó helyekről, nem személyekről, hanem az erdélyi magyar közéletben elengedhetetlenül szükséges tisztulás, megújulás, összefogás kérdéséről" — összegezett Tőkés László.
A megbeszélés után Orbán Viktor megismételte a Fidesz álláspontját, miszerint nem Budapesten kell eldönteni, hogy Erdélyországban mi a helyes politikai irányvonal, ám Magyarországnak kötelessége támogatni az itt kialakult közakaratot. Van néhány kiemelkedő személyiség Erdélyben, aki nem illeszthető bele a hagyományos pártkeretekbe, ilyen Tőkés László, s ha eldől, hogy önállóan indul az európai parlamenti képviseleti mandátumért, akkor minden segítséget meg fogunk adni, hogy színre lépésével megújuljon az erdélyi magyar közélet — fogalmazott Orbán. A romániai magyar szavazatok számára emlékeztetve (közel egymillió potenciális szavazatról van szó) Orbán Viktor kijelentette: ,,gyengeségből nem lehet várat építeni", sőt, egy közösséget sem lehet képviselni. Ezért a feladat az, hogy minél többen menjenek el szavazni, de csak akkor mennek el, ha lesz, mire, ha lesz, kire, ha lesz alternatíva, ha van hitelesség.
Rendszerváltás kell az érdekképviseletben
,,Azt mondom el, amit Markó Béla jelenlétében is elmondtam volna" — fogalmazott délutáni előadásában Tőkés László. Az erdélyi magyar érdekképviselet esélyei Brüsszelben panelcímre utalva az RMDSZ politikai vétségeit sorolva Tőkés leszögezte: addig aligha beszélhetünk európai érdekképviseletről, amíg nem lesz rendszerváltás a hazai érdekképviseletben, ami a Markó-doktrína végét is jelenti majd (az RMDSZ a magyarság egyedüli képviselete). Ugyanakkor felrótta a szövetségnek, hogy teljesen elhanyagolta a külpolitikát, az erdélyi magyar érdekek képviselete helyett a nagyromán érdekeket szolgálta a nemzetközi porondon. Ezért elképzelése szerint az EU-képviseletet egy erdélyi magyar nagykövetségként kell majd működtetni. Trianonban nemzetközi döntés alapján veszítettük el Erdélyt, most nemzetközi segédlettel szerezhetjük vissza jogainkat — fogalmazott Tőkés László.