Az Európai Bizottság (EB) a korábban közölt 2,6 százalékról 3,9 százalékra módosította tegnap közzétett nyári jelentésében a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését, elsősorban az első negyedévben jegyzett meglepően jó ütemű, 5,2 százalékos bővülés hatására.
A jövő évre vonatkozó prognózist azonban lefelé módosította az EB: míg előző jelentésében a román gazdaság 3,6 százalékos növekedését vetített előre 2023-ra, most csak 2,9 százalékos növekedéssel számol, tekintve, hogy európai uniós és globális szinten is lassul a bővülés üteme.
Az inflációs mutatókat szintén felfelé módosította az EB, Románia esetében erre az évre 11,1 százalékos, jövőre 7,2 százalékos pénzromlással számol. A tavaszi előrejelzésben még 8,9, illetve 5,3 százalékos inflációt valószínűsítettek.
Az EB nyári jelentésében leszögezik, Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja továbbra is negatívan hat az EU gazdaságára, és a tavaszi előrejelzéshez képest alacsonyabb növekedési és magasabb inflációs pályára állítja azt.
A Bizottság előrejelzései szerint az uniós gazdaság 2022-ben 2,7 százalékkal, 2023-ban pedig 1,5 százalékkal fog növekedni. Az euróövezetben 2022-ben 2,6 százalékos növekedés várható, amely 2023-ban 1,4 százalékra mérséklődik. A prognózis szerint az éves átlagos infláció 2022-ben az euróövezetben 7,6 százalékos, az EU egészében 8,3 százalékos történelmi csúcson tetőzik, majd 2023-ban 4 százalékra, illetve 4,6 százalékra csökken.