A mostani panelünknek alapvetően az a feladata, hogy tegyünk egy kis nemzetközi kitekintést arra vonatkozóan, mennyire lehet ma az Európai Unióban, az Európa Tanácsban az őshonos nemzeti kisebbségek ügyét képviselni – indította Tusványoson az egyik csütörtök délutáni beszélgetést Szili Katalin, a Nemzetpolitikai Államtitkárság miniszterelnöki megbízottja. A beszélgetésen Tárnok Balázs, az NKE Európai Stratégia Kutatóintézet, Kisebbségi Jogvédő Intézet megbízott intézetvezetője, Kalmár Ferenc nagykövet, főtanácsadó, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízott, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, valamint Berényi József volt külügyi államtitkár, Nagyszombat megye alelnöke vett részt.
Moderátorként hosszú felvezetőt tartott Szili Katalin, mely során alaposan bemutatta beszélgetőtársait, mindenkiről elmondta, hogy éppen hol tart a kisebbségi érdekérvényesítésért folytatott harcában, majd mindenkinek feltette a kérdést, hogy milyen lehetőségeink vannak ma a nemzetközi színtéren a nemzeti kisebbségi jogok érvényesítésére, „amikor az LMBTQ- és a genderkérdések rátakarnak ezekre”, és ha kisebbségekről van szó Európában, akkor először mindig rájuk gondolnak.
Sobor Dávid díja
Elsőként Izsák Balázs kapott szót, aki ezt mindenekelőtt arra használta fel, hogy a közönség soraiban ülő dr. Sobor Dávidnak átadta a Gábor Áron-díjat, melyet márciusban azért ítéltek oda neki, mert jogászként az Európai Unió bírósága előtt sikerrel képviselte a Székely Nemzeti Tanácsot. Sobor Dávid köszönetképpen elmondta: ez egy olyan mozgalom, amelyben nagyon sokan vesznek részt és nagy munkát fejtenek ki. Ez a per egy állandó tanulási folyamat volt számára, mely a hitetlenkedéstől a meggyőződésen és az új képességek elsajátításán át odáig vezetett, hogy győzelmet tudtak aratni minden olyan erővel szemben, amely megpróbálta visszatartani őket törekvéseikben – mondta. Hozzátette: ez a győzelem csak a kezdet, a nemzeti régiók fogalma bekerült az unió jogrendjébe, és innen kell tovább haladniuk.
Izsák Balázs elmondta, a hatéves jogi küzdelemben folyton „le akarták leplezni őket”, azt állítva, hogy a kohéziós politika címszava alatt is kisebbségi jogokat akarnak előretolni. Csakhogy amikor a bíróság részéről szakvéleményt kellett mondani, és a főtanácsos kézhez vette az ügyet, bebizonyosodott, hogy állításaik kőkemények, és politikai szöveggel ezeket nem lehet leseperni az asztalról.
Csak a szexuális kisebbséget védik
Kalmár Ferenc szerint, ami a nemzeti kisebbségek védelmét szolgálja, az ma Európában, de az egész világon a „puha törvény” kategória. Az unió eleve „lerázza magáról a kérdést”, a tagállamok szintjére utasítva azt. Jelenleg az Európa Tanács (ET) az a szerv, amely a kisebbségi ügyekkel foglalkozik, de köztudott, hogy nem tud kötelező érvényű törvényeket szabni a tagországoknak. A délszláv háború kényszerítette arra a tanácsot, hogy megalkossa a Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló keretegyezményt, valamint a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját, melyeket nem mindenki ratifikált, például Franciaország sem. Az ezeket aláíró országoknak négy-öt évente kell készíteniük egy jelentést, mely megmutatja, hogy ők hogyan tartották be kötelezettségeiket, de ha valamit nem találnak rendjén, csupán azt mondja a miniszteri bizottság, hogy „ejnye-bejnye”, és semmi más nem történik.
Berényi József arról beszélt, hogy a Régiók Európai Bizottságában hogyan lehet megjeleníteni a nemzeti kisebbségek ügyét. Mint fogalmazott, a nemzetközi intézményekben nem éli fénykorát a nemzeti kisebbségek védelme, elsősorban a szexuális kisebbségek védelme van napirenden. Az unió konzultatív bizottságának utolsó ülésén elnökcsere történt, és az új elnök székfoglaló beszédében csak az LMBTQ-kisebbség védelmének fontosságáról beszélt. Berényi szerint bizottsági tagként csak arra van lehetőségük, hogy a meglévő anyagokba becsúsztassanak olyan dokumentumokat, amelyek a nemzeti kisebbséget érintik. Sok a személycsere is, ezért állandóan tájékoztatniuk kell az újakat a kisebbségek helyzetéről. Az EBESZ kisebbségi főbiztosa legutóbb meglepő nyitottságot mutatott a felvetett kérdések iránt, bíznak benne, hogy előbb-utóbb lesz valami eredménye a munkájuknak.
Tárnok Balázs az elmúlt időszakban Amerikából tekintett az európai nemzeti kisebbségekre. Mint elmesélte, a tavalyi évet családjával együtt ott töltötte, a Notre-Dame Egyetem vendégkutatójaként az emberi jogi és kisebbségi jogi érdekérvényesítési lehetőségeket kutatta, azt, hogyan működnek az etnikai lobbik az Egyesült Államokban. Publikációi jelentek meg amerikai médiumokban a kárpátaljai magyarok jogfosztásáról és a Beneš-dekrétumok mai tovább éléséről. Nem jó a helyzet – jelentette ki: Amerikában szakértői körökben sem ismerik a magyarok helyzetét. Igyekezett mindent megtenni, hogy tájékoztassa őket, de még a külügyminisztérium magyar referense is olyan kérdéseket tett fel neki, hogy úgy érzi, nulláról kellene elindítani a tudatosítást. Az idő azonban korlátozott, nem lehet mindig a történelem ismertetésével kezdeni, olyan elméleti kereteket kell választani, amit a Nyugat is ért, amiben ők is tudnak gondolkodni, például a jogbiztonság, magántulajdon vagy akár a hidegháborús logika felől lehetne úgy megközelíteni ezt a témát, hogy érdekelje őket. Mindenekelőtt pedig fontos az érzékenyítés, mert csak így lehet hatékony az érdekérvényesítés. A szakember a mohikán indiánokról is mesélt még, akiket amerikai útja során meglátogatott.
Az érzékenyítés
Szili Katalin szerint a 21. század harmadik évtizedének kulcsszava lesz az érzékenyítés. Megkérdezte a meghívottakat, ők hogyan érzékenyítenék a téma iránt a nemzetközi közeget.
Berényi József szerint az érzékenyítés annak kapcsán is elindulhat, hogy Ukrajna elnyerte az uniós tagjelölt státuszt, és a nemzeti kisebbségek kérdése is ott van a teljesítendő feltételek között. Ez hosszú folyamat lesz, de talán újra precedenst teremthet. A háború kitörésének egyik oka épp a kisebbségek jogfosztása volt, bár ennek kezelésére nem a háború lett volna a legjobb megoldás – mondta.
Izsák Balázs kijelentette, neki nem tetszik az érzékenyítés szó, mert ő ezt egy olyan propagandaeszköznek tartja, amellyel „embereket rá akarnak venni különböző divatos dolgokra”. Az ő megközelítésében csupán el kell mondani az igazat, mert erre az emberek természetes módon reagálnak, erkölcsi érzéke mindenkit fogékonnyá tesz az igazság iránt. Szerinte a közvetett diszkriminációról is beszélni kell: ez látszólag semleges intézkedéseket jelent, amelyek azonban hátrányosan érintenek egy adott közösséget. Romániában is ez történik – mutatott rá.
Kalmár szerint a média olyan hatalom, mely rendkívüli módon befolyásolja az emberek véleményét, és ezáltal relativizálni tudja az igazságot. Ezért szükséges az érzékenyítés, és elsősorban a nagyhatalmakat kellene érzékenyíteni diplomáciai úton. Nagy szerencse, hogy közép-európai ügyek ismerője és értője lett az EBESZ kisebbségi főbiztosa, aki több konferencián is járt már Budapesten – mondta. Arról is beszélt, hogy pár hónapja Szili Katalinnal cikket írtak a Newsweekbe Tárnok Balázs segítségével. Ebben a nemzeti kisebbség ügyét ahhoz kötötték, hogy miután egy korzikai önállósági aktivista meghalt a börtönben, Franciaország belügyminisztere bejelentette: elkezdik a tárgyalásokat Korzika autonómiájáról. Szerinte igenis léteznek etnikai problémák, de az EU-nak nyűg ez a kérdéskör: hagyja, hogy teljen az idő, mert így a többség majd csak asszimilálja ezeket a népeket. Ezt nem kellene hagyni, „nem veszhet el a háború oltárán a nemzeti kisebbség kérdésköre”.
Tárnok Balázs az érzékenyítés két szakmai kifejezése, az inside és outdoor advocacy kapcsán elmondta: előbbi az intézményeket célozza meg, nekik készítenek tájékoztató anyagokat, nekik szólnak a történések kapcsán kelt beszámolók, utóbbi pedig azt, amikor a közhangulatra apellálnak, azt próbálják eszközként használni véleménycikkek írása, tömegrendezvények szervezése által. Ezzel nyomást lehet gyakorolni az intézményekre is, a kettő ugyanis csak együtt vezethet igazi eredményhez. Valójában nehéz befolyásolni a nagyhatalmak döntéseit, de minden apró gesztust meg kell próbálni, mert egy „nemzetpolitikai pöccintés” Washingtonból vagy Brüsszelből elindulva hullámverésként csapódhat le nálunk – jelentette ki.
Összefoglalásképpen Szili Katalin elmondta, már nagyon hiányzott ez a nemzetpolitikai nagyhét, és nyilván igen fontos számunkra az ukrán–orosz háború kapcsán a béke, de továbbra is asztalon kell tartani a nemzeti kisebbségek kérdéskörét is a Kárpát-medencében, Európában és globális szinten is.