Senkinek semmi baja a miniszter személyével, de a lehető legrosszabbkor liberalizálták az energiapiacot – jelentette ki Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök, aki szerint még az idén végrehajtanak egy kormányátalakítást, azaz lecserélnek néhány minisztert. Illetve inkább odadobnak néhány bűnbakot az energiaárak miatt aggódó lakosságnak, mert érdemi változást valószínűleg az új tárcavezetők sem hoznak majd. A problémák ugyanis régebbiek, az előző kormányok elhibázott és populista döntéseinek következményei.
Nem lehet a tavaly őszi energialiberalizációra és az idén február végén kitört háborúra fogni, hogy Romániában megint szorul a hurok, itt a legmagasabb az infláció, a költségvetési hiány, az államadósság és a bizonytalanság. Erről bizony a hazai politikai osztály tehet, amely az elmúlt években túlpörgette a gazdaságot, most pedig, mikor kifulladóban van, nem tudja, hogy mihez kapjon. 2017-től nyakra-főre azzal dicsekedtek az ország vezetői, hogy a földrész legnagyobb gazdasági növekedését produkáljuk, ám ez a jólét főként rajtuk látszott meg, mert sem az egészségügy, sem az oktatás, sem a szállítás helyzete nem javult, hogy csak a legfájóbb pontokat említsük.
Ellenkezőleg: a koronavírus-járvány megmutatta, hogy milyen rosszul állunk valójában. Hiszen sokkal több halottunk volt (a fertőzésen kívül), mint más európai országoknak, és az élők állapota, az ő ellátásuk is romlott; a gyermekeknek nem tudott egyenlő hozzáférést biztosítani az állam az online órákhoz, és ezt még a kozmetikázott vizsgaeredmények sem takarják, a közúti és vasúti közlekedés fejlődése pedig mindig csak a jövőben várható. És minden más ágazatban hasonló volt a helyzet, mikor beütött két másik csapás, az energiaínség és a háború. Tartalékunk nincs, és a gondoskodási szándék is csak nyilatkozatokban létezik.
De kilóg a lóláb: érezni, hogy a kormánypártok nem megoldást akarnak, hanem pénzt, sokat, a maguk céljaira, miközben a lakosság gondjait letudnák holmi alamizsnaosztással. Íme, egy friss példa: az energiaszállítók egyesülete kiszámolta, hogy az állam bevételei az idén 43 milliárd lejjel emelkednek a megnövekedett energiaárak következtében – és a politikusok sokallják, hogy ebből nem az eredetileg becsült 6–9, hanem 16–20 milliárdot kell visszatéríteni a lakosságnak a plafonálással és kompenzálással. Lenne persze más út is: például a Németországé, amelynek ugyan kisebb gazdasági növekedése volt a járvány előtt, mint nekünk, ám az éves költségvetéseit nem az EU-ban maximálisan megengedett hiánnyal zárta (mint a dübörgő Románia), hanem többlettel, és így a járvány alatt és most is segíteni tudja a polgárait – nem ám 25 banis benzinár-támogatásokkal és 125 lejes élelmiszerjegyekkel, hanem adócsökkentésekkel. Ennek következtében az állami bevételek is alacsonyabbak lesznek, de az infláció és a társadalmi feszültség is.
A román politikusok viszont – mérhetetlen pénzéhségükben – ebben az általuk leszegényített országban is adóemeléseken és új adókon törik a fejüket, és amíg ez marad a hozzáállásuk, addig hiába is cserélgetik a minisztereket: fikarcnyit sem fognak csökkenni a nehézségeink.