Kovászna Megye Tanácsának iskolatáska-programja részeként a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium konferenciatermében tegnap tartott megyei igazgatói értekezlet keretében ünnepélyesen átadták az előkészítő osztályos diákoknak biztosított, tanfelszereléssel ellátott iskolatáskákat a tanintézmények vezetőinek.
Kiss Imre főtanfelügyelő köszöntőjében elmondta, a megye iskolái úgy néznek ki, ahogyan a helyi önkormányzatok gondjukat viselték: többnyire nagyon jól. Ugyanis a polgármesteri hivatalok a fenntartói az intézményeknek, természetesen az iskolák észszerű gazdálkodása mellett. A megyei önkormányzat nem iskolafenntartó – kivéve a Speciális Iskolát –, ám számos program által segíti a tanintézményeket, így immár tizedik alkalommal kerül sor iskolatáska-átadásra.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta, számukra nagyon fontos a családok támogatása, s ennek egyik módja éppen az ajándék iskolatáska, tanfelszerelés. Emellett kitért helyi önkormányzatokkal közösen megvalósított más programjaikra is. Ezek közt az egyik legfontosabb az iskolák és óvodák felújításához és felszereléssel való ellátáshoz való hozzájárulás, amelyre évente egymillió lejt szánnak. Vannak esetek, amikor kisebb összeggel is nagyot lehet lépni – mondta –, s ehhez járulnak hozzá. Nem mindenki jut hozzá nagyobb támogatáshoz, mint például néhány éve a zágoni iskola uniós pályázatból, vagy a kommandói iskola, mely a tűzvész martalékává vált régi épülete helyén több mint egymillió eurós kormánytámogatásból teljesen újat épített. Sepsibesenyőn idén a maksai önkormányzattal közösen felújították az iskola épületét, tette hozzá az elnök, ezáltal azt jelezve, így támogathatnak a helyi önkormányzatokkal közösen vidéki tanintézményeket. Ezek nem akkora összegek, hogy uniós programra lehessen pályázni, ezért hasznos a megyei és helyi önkormányzat összefogása. Azért emelte ki a vidéket – magyarázta az elöljáró –, mert a városok költségvetése nagyobb, több lehetőségük van.
Hasonló program a kultúrházak felújítása, a játszótérépítő, továbbá a sportbázisok létesítését célzó programjuk. Szorgalmazzák a délutáni oktatás ügyét, ebben a programban immár több mint hatszáz tanuló vesz részt. Előszeretettel támogatják a vidéki településeket, szintén azért, mert kisebb a költségvetésük.
A járványhelyzet miatt két évig kimaradt, de idén újra támogatják a tantárgyversenyeken díjazott diákokat és felkészítő tanáraikat. Ez anyagi elismerés, amire idén 100 ezer lejes keretösszeget tettek félre, de kiderült, hogy nem elég a betervezett összeg, ki kell azt pótolni. Ezeket a pénzjutalmakat a megye öt városában egy-egy rendezvény keretében adják át majd az arra érdemesülteknek, mondta Tamás Sándor, aláhúzva: azokat kell kiemelni, megmutatni a közösségnek, anyagilag támogatni, akik többet teljesítenek.
Az iskolatáska-programról elmondta, tíz éve Henning László alelnök kezdeményezésére indították el. Tíz év alatt több mint 21 ezer tanulónak sikerült iskolatáskát és tanfelszerelést biztosítani, Háromszéken idén 2148 előkészítős (1079 lány és 1069 fiú) részesül iskolatáska-csomagban. Ennek összköltsége 160 ezer lej. Legtöbben (154-en) idén is az árapataki iskolában kezdik az iskolát, a legkevesebben, mindössze 2-en Ojtozban, de Kommandón is csak 4-en. Az elnök szimbolikusan átadta a csomagokat: az árapataki, illetve az ojtozi iskola képviselőjének egy-egy lányoknak, illetve fiúknak szánt csomagot nyújtott át.