Romániának van még pótolnivalója

2022. szeptember 7., szerda, Belföld

Románia energetikai biztonságát növeli, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről, ugyanakkor sok még a bepótolnivalója, hogy csatlakozhasson a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) – jelentette ki Mathias Cormann, a szervezet főtitkára.

Cormann a romániai diplomácia éves közgyűlésén elhangzott felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia viszonylag nagymértékben függ az Oroszországból származó energiaimporttól, mert gázfogyasztásának 30 százalékát, üzemanyag-importjának pedig az egynegyedét ez teszi ki, ezért is fontos, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről, ami növeli energetikai biztonságát.

Beszélt a romániai szociális helyzetről is, kifejtve, hogy szükség van a szociális háló megerősítésére, és közös erőfeszítésekre a szegénység visszaszorítása érdekében. Az OECD főtitkára azt mondta, ki kell terjeszteni az integrált szociális ellátási szolgáltatásokat, növelni kell azok minőségét és lefedettségét. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Románia a legtöbb OECD-tagországtól elmarad a minőségi oktatáshoz, egészségügyi szolgáltatásokhoz, lakhatáshoz és közlekedéshez való hozzáférés biztosításában, márpedig ezek nagyon fontosak a szegénység csökkentése, az esélyegyenlőség biztosítása és a társadalmi mobilitás elősegítése szempontjából. „Tárt karokkal üdvözöljük Romániát az átalakulásnak ezen az útján, az OECD-hez való csatlakozási folyamat kezdetén. A román gazdaság nagy ellenálló képességről tett tanúbizonyságot a precedens nélküli sokkokkal szemben. A világ más gazdaságaihoz hasonlóan azonban Romániának is jelentős kihívásokkal kell szembenéznie” – húzta alá az OECD főtitkára.

A román diplomácia éves közgyűlésére egyébként üzenetet küldött Klaus Iohannis államfő is, azt kérve az ország nagyköveteitől, hogy tevékenyen segítsék Románia schengeni övezethez történő csatlakozásának és az uniós igazságügyi monitoring – az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) – lezárásának elérését, amelyeket az ország fő európai céljainak nevezett. A közgyűlésen Bogdan Aurescu külügyminiszter bejelentette, hogy – miután a közelmúltban Franciaország és Németország is jelezte, támogatják Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli övezetbe – most már Dánia is csatlakozott a román schengeni tagságot támogató országokhoz. A bukaresti média szerint a korábbi ellenzők közül Hollandia az egyetlen ország, amely nem adott még nyilvánosan zöld utat Románia schengeni csatlakozásának.

Az Európai Bizottság ugyan több ízben leszögezte, hogy Románia és Bulgária teljesítette a schengeni csatlakozás feltételeit, felvételükről azonban egyhangú döntést kell hoznia az uniós belügyminiszterek értekezletének. Mivel több tagország elégedetlen volt a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni fellépés hatékonyságával, Románia és Bulgária – eredetileg 2011 tavaszára időzített – schengeni felvételét mindeddig rendre elhalasztották.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2022-09-07: Belföld - :

Nyílt levélben mondott le Gáspárik Attila

Klaus Iohannis államfőhöz intézett nyílt levélben jelentette be, hogy lemond a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezetéséről Gáspárik Attila megbízott vezérigazgató, aki felhívta a figyelmet a teátrumnak otthont adó épület gyatra állapotára.
2022-09-07: Világfigyelő - :

Hivatalosan is Liz Truss az új miniszterelnök

Liz Truss volt brit külügyminiszter az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután II. Erzsébet királynő tegnap, Boris Johnson eddigi miniszterelnök távozása után hivatalosan megbízta őt a kormányalakítással.