Merénylet, egy halottal

2022. szeptember 9., péntek, Jegyzet

Sepsiszentgyörgy kivételes figyelemnek örvendett az átkosnak is nevezett kommunista diktatúra fenntartói részéről, aminek jelét is adták, két szobrot avattak fel letűnt korokra emlékeztetve. Nevezetesen a helyiek által ,,Bélának” nevezett katonát (ott csak zászlócsere volt), valamint a Vitéz Mihály-szoborcsoportot, amelyet 1982. szeptember 28-án avatott fel a kéretlenül „megajándékozott” város. Az országos első titkár és országvezető Nicolae Ceaușescu jelenlétében felavatott szobor Mihály rövid erdélyi jelenlétére, hadi sikereire és halálára emlékeztet, a kommunista rendszer vezetői elvárták városunk lakóinak háláját és ünneplését.

Ezért is kell megkérdeznünk a mindmáig ismeretlen merénylőt, milyen bűnös gondolatok bírhatták rá, hogy felrobbantsa a szobrot 1984 júniusában? A szobor elleni merénylet tettesét nem sikerült megtalálni, bár az államvédelem (Securitate) bukaresti tisztjei igyekeztek vihart kavarni városunkban számos polgártársunk kihallgatásával (magam is ezek egyike voltam). A forró napokban, tehát 1984. június 5. után (a robbanás 12.32 órakor következett be), a fővárosiak első dolga volt leváltani a többnyire magyar anyanyelvű belügyi tisztvégviselőket, majd sorra behívni a város („valahol”) nyilvántartott „bűnös múltú” polgárait – eredménytelenül (járta a városban a vélemény, hogy a Securitate által megrendezett provokáció volt). Természetesen azt a merénylőt keresték, akinek ostoba szándéka miatt meghalt a 12 éves Vaszi Jánoska, aki feltehetően hozzányúlt a szoborhoz, ami beindította az órával időzített robbanást. Jánoskát, aki családjával a közelben lakott és osztálytársaival gyakran játszottak a téren, darabokra szaggatta a robbanóanyag.

A rendszerváltozás adta meg a lehetőséget, hogy végre megpróbáljuk kideríteni, mi történt, ki volt a tettes, mi volt a valódi szándéka (hiszen arra nem számíthatott, hogy ledől a szobor). Vaszi Teréz, Jánoska édesanyja jött hozzánk, a Volt Politikai Foglyok Megyei Szervezetéhez, hogy segítsünk. Az ügyet jómagam vettem kezelésbe megoldást kereső szándékkal. Szövetségünk szenátor elnökétől kértem segítséget. Nem volt járható út. Ezután a SRI bukaresti központjához (Costin Georgescu igazgató) fordultam, ott megígérték, hogy az ügyben készült dossziét átküldik a brassói törvényszékre. Ez megtörtént. Néhai Simó Erzsébet, a Háromszék napilap újságírója társult hozzám, hogy ketten az újság kocsijával elmenjünk a Táblabírósághoz.

Mivel előzetesen értesítettük a szándékunkról, a főügyész, Nicolae Vasilescu elő is készített egy nagyon vaskos dossziét, mondván, ez a vizsgálati anyag. De még nem tanulmányozta át. Ekkor hívták, és elhagyta a termet, gyors visszatérést ígérve. Talán soha nem éreztem életemben akkora kísértést, mint akkor, ott, szemben ülve a főügyésszel, hogy belenézzek (eltávozta után) a dossziékötegbe. Végül letettem róla (még az is lehetséges, hogy ezt a lehetőséget adva, azért távozott el, hogy belenézhessek a dossziéba). Tartottam gyors visszatérésétől és a lebukástól. Roppant szégyelltem volna magam. Szerintem nem folytattak semmi utólagos vizsgálatot, majd írásban közölték, hogy miután eltelt 15 év, az ügy elévült (a Büntető Törvénykönyv 122-es cikkelyének első bekezdése alapján), és nem tehetnek semmit. Jánoska szülei megtudván, hogy nincs mit tenni tovább, vigasztalanul haltak meg néhány év után.

Én azonban ebbe nem nyughattam bele, kutattam a most már egyre inkább provokációnak tartott történteket, és találtam egy illetőt, aki állítólag tudta, hogy ki és miért helyezte oda a robbanóanyagot. Felmerült egy belügyis tiszt neve. Mivel örök titoktartásra kötelezett a közlő, mind a mai napig őrzöm a nevet, soha senkinek nem mondtam meg, és nem is fogom, mindenekelőtt, mert megígértem, és mert amúgy sem tudnék semmit bizonyítani, végül én járhattam volna rágalmazásért a törvényszéket.

Egyébként nem vagyok biztos, hogy ki tehette, hiszen annyira kezdetleges volt a robbanószerkezet (aradi csergőóra időzítette, a talapzatig egy piros, valamikori zászlórúd tartotta a fém konzervdobozban lévő robbanószert), hogy egyáltalán nem biztos, hogy „szakértő” provokációja lehetett. Az általam látott fényképen közel a szoborhoz láttam egy lábat, a test többi része kissé távolabb volt, nem láttam. Ennyit köszönhetek az igen mérges bukaresti ezredesnek.

Szombaton maradandó emléket állítunk Vaszi Jánoskának, akivel ,,pártos” emberek azt a csúfságot is el akarták követni, hogy mint pionírt tüntessék ki a hazáért hozott áldozatért.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 416
szavazógép
2022-09-09: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Új évad, új színész a Cimboráknál

Pánczél Kata kolozsvári mesteris hallgató személyében új tagja van a Cimborák Bábszínháznak, az immár 11 fősre bővült sepsiszentgyörgyi társulatnál egy új előadás próbái is megkezdődtek a napokban. A 2022–2023-as évad terveiről, az újdonságokról közleményben tájékoztatott a bábszínház.
2022-09-09: Közélet - Nagy B. Sándor:

Távoli turnékra készül az M Studio

Örményországba, Marokkóba és Portugáliába utazik a sepsiszentgyörgyi M Studio Mozgásszínház októberben, az új évadban három új produkció színpadra állítását tervezik. A júniusban bemutatott, Fren_Ák koreográfiájában készült romeo@julia.com előadás nyitja az évadot, melyet vasárnap este hat órától játszanak a táncstúdióban.