Kínában a rendkívüli időjárás miatt helyileg emelkedtek a tojásárak, mivel a hőség miatt a tyúkok a szokásosnál kevesebb tojást tojtak a helyi sajtó szerint - írja az AFP.
A nyár közepén rendszeresen hőhullámok érik Kínát, különösen az ország száraz nyugati és déli részén. A tudósok szerint azonban az elmúlt években erősebbnek tűnnek ezek a hőhullámok a globális felmelegedés miatt, amely már visszahat a gazdaság ezen ágára is.
A Pekingtől 900 km-re délre fekvő Hefei keleti metropolisban a gazdák a tojástermelésben visszaesést tapasztaltak, amelyek egyértelműen a hőségre vezethetők vissza. A Jianghuai Morning News értesülései szerint néhány gyártónak klímaberendezést kellett beszerelnie, hogy lehűtse csirkéit. A termelés visszaesése miatt a tojás ára körülbelül 30%-kal emelkedett Hefeiben, Anhui tartomány fővárosában. Hasonló növekedés volt megfigyelhető több tartományban is.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának tanulmánya szerint az elhúzódó szélsőséges időjárás befolyásolja az állati termékek, köztük a tojás és a tej termelékenységét.
Hefei városában idén már 14 olyan napot regisztráltak, amikor a hőmérséklet meghaladta a 38 Celsius-fokot, ami abszolút rekordnak számít.
Emellett több kínai metropoliszban is rekordhőmérséklet alakult ki az elmúlt napokban, a hatóságok hétfőn ismét vörös hőségriadót adtak ki. Emellett több tartományban csökkentették az ipari felhasználók villamosenergia-ellátását egy olyan időszakban, amikor az elektromos hálózatra a klímaberendezések nyomást gyakorolnak, és a vízerőművek nehezen tudnak megbirkózni az alacsony vízállás miatti termeléssel.
Hasonlóan hőmérsékleti rekordok dőltek meg júliusban Európa-szerte, és több országban – köztük Erdélyben és Partiumban is – nagy mértékű aszály tombol, amelynek szintén negatív hatása van gazdaságunkra, amit Románia időjárása is igazol. (X)