Keöpeczi Sebestyén József címerei Bethlenszentmiklóson

2022. szeptember 21., szerda, Magazin

Keöpeczi Sebestyén József címerei díszítik időszakosan a Bethlenszentmiklóson szombaton felavatott közösségi ház falait. Az első ízben megszervezett magyar napra a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ hozta el a Szekeres Attila István kurátorságával összeállított tárlatot. A sepsiszentgyörgyi heraldikus az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület támogatásaként ajánlotta fel az általa gyűjtött reprodukciókat. A kiállítást Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete nyitotta meg.

Keöpeczi Sebestyén József 1878. november 11-én született Széken. 1903–1914 között a Kolozsváron kiadott Genealógiai Füzetek munkatársa, 1903–1911 között társszerkesztője volt. A folyóiratban közel száz rajza, főleg címerrajza és tizenhat tanulmánya jelent meg. Ő illusztrálta Sándor Imre Czímerlevek (Kolozsvár, 1910 és 1912) című, két kötetet megért gyűjteményét, melyben 283 heraldikai rajza jelent meg. A folyóirat megszűnése után, 1914-ben Budapestre távozott, 1915-től hivatalosan használhatta az országos levéltár megbízott címerfestője titulust. Ebben a minőségében ő rajzolta meg a Magyar Királyság 1915-ös középcímerét és pecsétrajzát. 1919–1940 között Köpecen élt családjával. Ő alkotta meg a Román Királyság 1921-es címerét. 1926-ban címerekkel díszítette a köpeci református templom belsejét. Ő a fő illusztrátora Lukinich Imre A bethleni Bethlen család története (Budapest, 1927) című monográfiájának. A második bécsi döntést követően Kolozsvárra költözött, az Egyetemi Könyvtárban dolgozott. A román kommunista hatalomátvétel után utcára került, tengődött. 1964. december 27-én hunyt el Kolozsváron, a Házsongárdi temetőben nyugszik.

Számos címertani, művészettörténeti, építészettörténeti tanulmányt közölt. Rengeteg címert festett, sok könyvjegyet rajzolt, emléktáblákat díszített, címerekkel díszített családfákat állított össze. Jelentős műemlékvédelmi tevékenysége is, de igazán kimagaslóan a heraldikát – címertudományt és címerművészetet egyaránt – művelte. Címerfestményei, heraldikai rajzai művészi kivitelűek. Alkotásai ismeretében Keöpeczi Sebestyén József heraldikust méltán tekintjük a legnagyobb magyar címerművésznek. (m. i.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 555
szavazógép
2022-09-21: Sport - :

László Csaba visszatért Székelyföldre (Labdarúgás)

Az FK Csíkszereda hétfőn közösségi oldalán bejelentette, hogy a székelyudvarhelyi születésű László Csaba lett a klub szakmai igazgatója. A nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakember örömmel fogadta a felkérést, és bízik abban, hogy szakmai tanácsaival, meglátásaival hozzájárulhat a piros-fekete mezes csapatok eredményességéhez.
2022-09-21: Magazin - :

Képekbe zárt pillanatok

A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) és a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány szervezésében Képekbe zárt pillanatok címmel nyílt fotókiállítás a marosvásárhelyi Bernády Házban múlt csütörtökön. A tárlat a MÚRE idén megalakult sajtófotó- és videó-újságíró szakosztályának bemutatkozó tárlata. Ez alkalommal mutatták be azt az emlékalbumot is, amely a MÚRE megalakulásának 30+1. évfordulóján, 2021-ben Gyergyószárhegyen készült fényképeket tartalmazza.