KitekintőLassuló világgazdaság

2022. szeptember 21., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A világgazdasági növekedés meredek ívű lassulására kell számítani az idén és jövőre is az európai energiaválság és a globálisan érezhető inflációs hullám miatt – áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett, jelentősen felülvizsgált negyedéves előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő közölte: új prognózisa 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban. A cég a globális hazai össztermék (GDP) idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi globális növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette a júniusban kiadott előző negyedéves prognózisához képest.

A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre „zéróhoz egészen közeli” GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe visszaesést –, Kínában idén mindössze 2,8 százalékos és jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.

Ugyanakkor a hitelminősítő az amerikai gazdaságban idén átlagosan 7 százalékos, az euróövezetben 9,3 százalékos éves összevetésű inflációval számol.

A Fitch Ratings a globális átlagon belül az euróövezet GDP-növekedésére szóló előrejelzését csökkentette a legnagyobb mértékben, 2,3 százalékponttal, elsősorban a földgázellátási válság miatt, hiszen a valutauniós gazdaságban 2023 egészében átlagosan 0,1 százalékos visszaesésre számít, miközben előző prognózisa jövőre 2,2 százalékos euróövezeti GDP-növekedést valószínűsített.

Az elemzők szerint az energiaválság a valutaunión belül Németországot és Olaszországot sújtja a legnagyobb mértékben, hiszen a német hazai össztermék jövő évi növekedésére szóló prognózist 2,8 százalékponttal, az olasz gazdaság 2023-as bővülésére adott előrejelzést 2,6 százalékponttal csökkentette az előző negyedévi becslésekhez képest. A hitelminősítő ennek alapján azzal számol, hogy a német gazdaság teljesítménye jövőre 0,5 százalékkal, az olasz GDP-érték 0,7 százalékkal visszaesik.

Az utóbbi időszakban más nagy londoni elemzőházak is jelentősen rontott globális növekedési előrejelzéseket adtak az energiaellátási válság és a magas infláció miatt. Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics friss, erőteljesen korrigált prognózisában közölte: idén 2,8 százalékos, jövőre mindössze 1,7 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsít. A ház a 2023-ra szóló globális növekedési előrejelzését 0,6 százalékponttal csökkentette. Mi több, számos gazdaságban – különösen Eu­rópában – recesszióra számítanak a következő negyedévekben. Ugyanakkor a világgazdaság egésze – ugyanúgy, ahogy a 2001-es „dotcom-válság” idején – szűken ugyan, de elkerüli a technikai recessziót, vagyis a globális GDP-érték visszaesését két egymás utáni negyedévben. Az Oxford Economics londoni elemzői szerint a nemzetgazdasági szintű recessziók is viszonylag rövid idejűek és enyhék lesznek, és a kedvezőtlen sokkhatások elenyészésével véget is érnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 39
szavazógép
2022-09-21: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Dráguló üzemanyag (Energiahordozók)

Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, 37 százalékkal a gázolaj, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres megkeresésére közölt adatokból.
2022-09-21: Pénz, piac, vállalkozás - :

Csordogálnak a milliárdok

Az Európai Bizottság (EB) jóváhagyta az első kifizetési kérelmet, így Románia 2,6 milliárd eurót hívhat le az unió helyreállítási alapjából. Ebből 1,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, 800 millió euró pedig alacsony kamatozású hitel formájában érkezik.