Októberben elkezdődik az influenzaszezon, mely eltarthat egészen májusig, a betegség elleni védekezés legjobb módja továbbra is a védőoltás – hangsúlyozzák a szakemberek.
Az egészségügyi minisztérium és a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF) támogatásával a 2022–2023-as szezonban is folytatódik az Influenza-atlasz: mindent az influenzáról és az influenza elleni oltásról elnevezésű tájékoztató kampány. A szervezők közleményben hívják fel a figyelmet, hogy a www.atlasgripal.ro weboldalon tájékoztatást találnak a szülők a gyermekek és a serdülők influenza elleni oltásának fontosságáról, a betegség esetleges szövődményeiről, illetve a Romániában elérhető vakcinákról. A platform idéntől interaktív tartalommal is szolgál, animációk ismertetik közérthetően a megelőzéssel, valamint az influenza elleni oltással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A Családorvosok Országos Szövetségének elnöke, Dina Mergeani kiemelte, hogy az influenza elleni védőoltás továbbra is rendkívül fontos szerepet játszik az influenza- és a koronavírussal való egyidejű megfertőződés kockázatának csökkentésében. Ugyanakkor ezáltal megelőzhetőek az influenzavírus okozta esetleges szövődmények nemcsak a gyermekek, hanem a veszélyeztetett csoportok, például a várandós nők vagy a 65 év felettiek körében is. „A gyermekek és serdülők beoltása a leghatékonyabb módja az influenzás megbetegedések megelőzésének” – idézte a közlemény Dina Mergeanit.
A családorvosi szövetség oltási csoportjának koordinátora, Dumitra Gindrovel azt javasolja, hogy azoknál a gyermekeknél, akiknek két dózist kell kapniuk, minél korábban kezdjék el az immunizálást, hogy október végéig kaphassák meg mindkét adagot. Október második felében a krónikus betegek, az idősek és a várandós nők oltását is el kell kezdeni – húzta alá.
A bukaresti Matei Balş Járványtani Intézet orvosa, Victoria Aramă elmondta, az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek, a betegség lázzal, hidegrázással, izomfájdalommal, fejfájással, étvágytalansággal jár, amelyet köhögés, orrdugulás, hányás vagy hasmenés is követhet. Súlyos szövődmények bármely életkorban előfordulhatnak, bizonyos személyeknél azonban nagyobb ennek a kockázata. A veszélyeztetett csoportokba tartoznak az öt éven aluli gyermekek, valamint a krónikus betegségekben szenvedők (kortól függetlenül), a várandós nők és a 65 éven felüliek. Az influenza elleni vakcina hatékonysága 70–90 százalék közé tehető, az oltott személy életkorától függően – tette hozzá a szakember. (Agerpres)