125 éve született Tamási ÁronTamási és a Tamási Áron Színház

2022. szeptember 23., péntek, Kultúra

Névadója születésének 125. évfordulója alkalmából Tamási Áron-évadot hirdetett a sepsiszentgyörgyi színház, melynek első két eseményét hétfőn, az író születésnapján tartották. Egy erre az alkalomra készült kiállítás és a Hullámzó vőlegény című Tamási-darab bemutatója volt ez a két esemény, melyek apropóján Bocsárdi László rendezőt, a színház aligazgatóját kérdeztük az író és a színház kapcsolatáról.

  • Tamási Áron. Fotó: Fortepan
    Tamási Áron. Fotó: Fortepan

„Azért fontos számomra, hogy Tamási Áron nevét viseli a színházunk, mert Tamásinak az az elszánt törekvése, amellyel új színházi formát szeretett volna találni a népi kultúrából táplálkozó lelkiséghez, a szentgyörgyi színházra is jellemző volt az elmúlt negyedszázadban. Amikor 1997-ben, Tamási Áron születésének századik évfordulójára összeállítottuk a Színház és rítus című tanulmánykötetet, mi is kortárs színházi formák keresését szorgalmaztuk azok számára, akik Tamási szövegeit próbálták színpadra állítani” – nyilatkozta lapunknak Bocsárdi, aki több Tamási-darabot is rendezett Sepsiszentgyörgyön, ezek közt az Énekes madár nyomán készült A csoda című előadást az egyik legfontosabb Tamási-feldolgozásnak tartja a magyar színházi szakma.

Tamási Áron több máig érvényesnek tartott gondolatát is felolvasta Bocsárdi a kiállításmegnyitón: „Érzésem szerint a jövő drámája nem a tények művészi megszerkesztése folytán születik meg, hanem olyan költői mű lesz, amelynek szárnyaló szertartása alatt bűvölet szállja meg a néző lelkét, és édes megrettenéssel fogja érezni, a szentek vagy a madarak sorába került. Utána természetesen pislogni fog, s majd vacsorázni, mint az emberek általában.”

Egy másik felolvasott idézet a színpadi nevettetésről szólt:

„Nem szolgálja a nemzeti társadalom erőfeszítését az olyan törekvés, hogy inkább nevettessünk, mint hogy szembenézzünk a kérdésekkel. A bódítás helyett igen ajánlatos volna az önvizsgálat és megtisztulás. (…) Ha könnyebbik végével foghatnám meg a dolgot, ha csupán szórakoztatni akarnék: bizonyára megcsíphetném a »sikert«. Nevetésre és könnyekre menni a »góbéságok« sajnálatosan népszerű világában: ez igen hálás volna, és adná a babért, mely olcsó lett manapság. Én azonban nem tettem, mert becsülnöm kell önmagamat és az irodalmat.”

Bocsárdi szerint, az amit a Vitéz lélek 1997-es előadása óta Tamási műveinek bemutatásával megcélzott a színház – hogy a székely mítoszban az egyetemesen emberi dimenziókat keressék –, a sepsiszentgyörgyi társulat hittételének is tekinthető. „Azzal teszünk legtöbbet a közösségünkért, ha olyan korszerű formát találunk, amely tükrözi alapvető értékeinket” – vallotta lapunknak a rendező, majd egy Pilinszky-idézetet is felolvasott: „Mert nem lankadhatunk egy pillanatra sem, időről időre meg kell találnunk Isten arcának a mi napjainkra érvényes, a mi kételyeinken, a mi gondjainkon átragyogó világosságát. A korszerűt kell keresnünk, hogy megleljük az időtlent.” Hozzátette: öröm volt számára, hogy a most bemutatott Hullámzó vőlegény című, Albu István által rendezett formakereső elő­adásba beemeltek néhány idézetet az alkotók a nevezett kötetből.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1874
szavazógép
2022-09-23: Riport - Csinta Samu:

Négy évtizednyi szakmai „elmeháborodottság” (Beszélgetés dr. Kubassek János geográfussal, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatójával)

Májusban, a háromszéki gyökerekkel is rendelkező Balázs Dénes földrajzkutató munkásságát bemutató vándorkiállítás apropóján járt Sepsiszentgyörgyön dr. Kubassek János geográfus. Az érdi Magyar Földrajzi Múzeum eddigi egyetlen igazgatójával a barlangkutatás tárgyi körülményeiről, Közép-Európa egyetlen földrajzi múzeumának kialakulásáról és az „ellopott” idő visszaszolgáltatásáról is beszélgettünk.
2022-09-23: Kultúra - :

Levélféle Tamási Áronhoz

Kedves méltóságos uram,
most, hogy sorainkból rég eltávozott férfijainkkal is levelezni kényszerülünk, bárhogyan forgatom tollam, csupán e furcsa megszólítást ereszti a tintával, melynek halovány oka-magyarázata mégiscsak penná­ink évszázados, nem cím, hatalom utáni vágyakozásában rejlik; hallgassa csak, méltóságod, mélysorból jött s a mindenkori szükséget szenvedők szolgálatában íróvá tollasodott ifjabb barátai is miként urazzák egymást az öngúnynak ama szomorkás-huncutkás hunyorításával, mellyel a Megváltó világba szórt csontjait szándékoznak dugdosni a megtartó humorú emberek.