Bár több mint egy éve már működik, kézdivásárhelyi részlegét pedig idén májusban indÃtotta, a Valkes Kft. termelÅ‘egységei bemutatása érdekében hétfÅ‘n tartotta hivatalos avatóját. A sepsiszentgyörgyi volt gépgyár egyik csarnokában berendezett kábelköteggyár vezetÅ‘i elsÅ‘sorban az olcsó, de megbÃzható munkaerÅ‘vel magyarázták a telephelyválasztást, a hosszú távú terveket.
A magyarországi illetÅ‘ségű Valid Csoporthoz tartozó Valkes Kft.-t tavaly májusban jegyezték be, miután az egyébként elsÅ‘sorban cégkihelyezéssel, technológiatelepÃtéssel, szaktanácsadással, képzéssel foglalkozó csoport az autóipar beszállÃtói körét célozta meg terjeszkedése területéül. A tegnapi cégbemutatón, amelyen Sepsiszentgyörgy és Háromszék elöljárói is megjelentek, Csendes Csaba, a csoport vezérigazgatója részletesen mesélt a gyáralapÃtási folyamatról. Mint elsÅ‘sorban kapacitástelepÃtÅ‘, tanácsadó cég egy amerikai hasonló vállalkozás által kiÃrt tenderen indultak, amelynek célja a Nissan konszern beszállÃtói körének közép-európai bÅ‘vÃtése volt. A romániai telephely nem volt kérdés, ám hogy melyik városban veti meg lábát az új gyár, az bizony fejtörést okozott. AlapvetÅ‘en Maros megye jött elÅ‘ször számÃtásba, ám végül Sepsiszentgyörgyön találtak megfelelÅ‘ nagyságú bérelhetÅ‘ felületet. Igaz, a hivatalosságok nem fogadták túl nagy lelkesedéssel (szemben Marosvásárhellyel), ám a döntésben az is jelentÅ‘sen vetett a latba, hogy Kese László, a lebonyolÃtással megbÃzott vezetÅ‘ szentgyörgyi.
Az áprilisi cégbejegyzést követÅ‘en, alig fél év múlva, szeptember közepén indul el a termelés. Az épÃtkezésen, a technológiai vonalak telepÃtésén túl a munkaerÅ‘-toborzásra fektették a hangsúlyt. Amint késÅ‘bbi beszélgetésekbÅ‘l is megtudtuk, ez lett az igazi erÅ‘sségük, hiszen fÅ‘ként a gödöllÅ‘i telephelyen gyakorlati szakképesÃtést végzÅ‘ alkalmazottak most is alapemberek, s ma már egykori ,,tanÃtóikat" is túlnÅ‘tték, a szentgyörgyi, illetve a kézdivásárhelyi üzemek termelékenysége meghaladja a gödöllÅ‘iét. Ezért történhetett meg, hogy az autóipart leginkább sújtó gazdasági válság következtében jelentÅ‘s létszámcsökkentésrÅ‘l nem beszélnek (mÃg GödöllÅ‘n ez megtörtént), s bár négynaposra szűkÃtették a munkahetet, és némileg felgyorsult a munkaerÅ‘létszám-ingadozás, a 650 (Szentgyörgy) plusz 160-as (Kézdi) létszámot tudják tartani (igaz, Kézdivásárhelyen nemrég nyolcvan embertÅ‘l kellett megválniuk).
A cég vezetÅ‘i némi nosztalgiával beszéltek a kezdetekrÅ‘l, arról az erÅ‘feszÃtésrÅ‘l, amellyel a rendkÃvül lerobbant állapotban lévÅ‘ csarnokot működÅ‘képessé tették. Szentgyörgyön ötezer, Kézdin ezer négyzetméteres felületen folyik a termelés, a nagyobb telephelyen összesen 650 kábelköteget, szaknyelven korbácsot állÃtanak elÅ‘ naponta a Nissan Qashqai tÃpusához (a székely lelemény már a szakszavakat is ,,honosÃtja", hiszen a korbácsot itt kissé önironikusan ostornak hÃvják), Kézdivásárhelyen pedig elsÅ‘sorban elektromos tekercseket gyártanak. A termékek naprakész szállÃtása érdekében naponta egy 24 tonnás autó fordul meg Sepsiszentgyörgy és GödöllÅ‘ között.
Kese László szerint az autóiparnak van jövÅ‘je Háromszéken, Å‘k azért dolgoznak, hogy hosszú távú munkahelyet és megélhetést biztosÃtsanak az itteni jó munkaerÅ‘nek. Azt sem rejtik véka alá, hogy az alacsonyabb bérek is sokat nyomnak a latban, amikor a hatékonyságról beszélnek.
A bemutató után a vendégeket rövid gyárlátogatásra hÃvták. A tágas, világos csarnok szerelÅ‘vonalainál a szalagmunka által megkövetelt pontosság volt észlelhetÅ‘. A technológia gyors és pontos munkát igényel, a vonal végén minden egyes darabot ellenÅ‘riznek, hiszen egyetlen selejt sem hagyhatja el a gyárat. A vonalkódos rendszer pedig a logisztikai munkát teszi gördülékennyé.