Békési levelekŐsz

2022. október 4., kedd, Jegyzet
Pálmai Tamás

Na és, mondhatnánk. Ha ősz, hát ősz. Esik az eső, jön a tél, drágul minden, mitől lenne jó a kedvünk? A sártól? A kotutól, ahogy itt, Békésen a ragacsos dágványt nevezik? Dohoghatnánk így, de minek? Előbb leszünk vele? Ha sírunk, rívunk, panaszkodunk, szidunk valakit, jobb lesz nekünk, vagy csak a saját lelkünket mérgezzük a sok negatív gondolattal, szóval, ne adj Isten, cselekedettel? Cseppet sem.

Akkor mit tegyünk ebben az egyre agyamentebb irányba taszított világban? Hát vegyünk példát mondjuk a Zsil völgyében lakó, azaz igencsak szórványban élő barátainktól, akikkel egyik minapi estén beszélgettem kicsit hatszemközt. Azt mondja a hölgy – akit az itteniek Ladynek neveznek – két szippantás és fújtatás között, s közben nevet, hogy: „Há’ azt hiszik ezek – akiket gyűjtőnevükön Nagy Testvérként szoktunk emlegetni –, hogy meg tudnak ijeszteni bármivel is? Hát mi túléltük Ceaușescut! Nem volt kaja, nem volt villany, benzin, fűtés, tévé. Semmi jó sem volt. De mégis: volt gyertya, volt könyv, beszélgettünk, vastag fonalból ruhafélét kötöttünk, ettük, amit tudtunk, »kreatívak« voltunk. Főztünk pálinkát lekvárból, pityókából, almahéjból, ettük a csontszilánkos »robbantott« csirkeaprólékot, nutriakolbászt, rántott húst kínai löncshúsból. Egyszer a váratlan vendégeket is megetettük abból a háromból, amit az önkiszolgálóban lehetett kapni: száraztészta, vegyes zöldség sós lében és valami piros szósz. Rossz volt, diktatúra volt, de túléltük. Csendben eltemettük szólni merészelő mártírjainkat, hittük, hogy a Jóisten tán kicsit magyar, de főleg székely, mert az Ő házában még nem volt tilos az anyanyelvű szó, és faltuk a sorok között olvasható biztatásokat, igazságokat, csodáltuk a közülünk kiemelkedő szólni merészelőket. Elolvastunk, megvettünk mindent, ami magyarul volt írva, megnéztünk minden színdarabot, énekeltünk este a sötét szobában s forró teát ittunk. Csodálatos volt. Csak azért is volt. Persze most, hogy azért kicsit jobb a világ még nekünk is, mint akkor, keservesnek látszik az ide szánt »szebb jövő«. Hisz látjuk, mit kavarnak a nagyhatalmak, látjuk, hogy ismét porszem jelentőségű számukra az egyes emberi lény. De nem adjuk fel! Ha kell, összebújunk, ha kell, dolgozunk és imádkozunk, s ha úgy kell, hát meg is ragadjuk, ami a kezünkbe kerül. Megmaradunk. S erre próbáljuk nevelni gyermekeinket, unokáinkat is!

Lady itt megáll. Kell egy kis levegő a szuszogáshoz is. Aztán elmosolyodik, Dávidra néz, majd rám. Mosolyog. Ad két cuppanósat, Dávid kezet nyújt, és elindulnak az éjszakába. Amely után szép, napos, színes őszi reggel következik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-10-04: Nyílttér - :

Írd meg te is! (Hadifogoly-pályázat)

Miután már kezdenek beérkezni a Volt Politikai Foglyok Megyei Szövetsége által kiírt pályázatok, jelezni szeretnénk, hogy még van a beadási határidőig szűk két hét (október 15.), ami alatt még elkészülhetnek az alábbi feltételeket betartó résztvevők pályázatai. A pályázat a háború utáni szovjet hadifogságról szól, különösen az azt megszenvedettek utódaitól várjuk a történeteket apáik, nagyapáik elbeszélése alapján.
2022-10-04: Világfigyelő - :

Az EU tovább erősíti korlátozó intézkedéseit Oroszországgal szemben

Az Oroszországra nehezedő nyomás növelése érdekében az Európai Unió tovább fogja erősíteni korlátozó intézkedéseit, hogy Moszkva véget vessen az ukrajnai háborúnak – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hétfőn a tagállami vezetőknek küldött, az uniós csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében.