Az érettségi statisztikák böngészése feleslegesnek tűnhet, azonban rengeteg hasznos információt találunk ezekben az adatokban, melyekből az emelt szintű kémia- és biológiaérettségi vizsgák előtt felkészülhetünk a megmérettetésre.
A kémia és biológia tantárgyakból magas fokon elvégzett vizsgák célja általában az orvosi egyetemre való bekerülés, amelyet értékelhetünk egy versenyként is, hiszen a többi tanuló célja is hasonló, de csak a legjobb eredményeket elérő diákok lesznek a befutók. A hozzád hasonló célokkal induló “versenytársaidról” tudhatsz meg többet a statisztikák adataiból. Miután a töméntelen információban könnyű elveszni, cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb értékelési szempontokat.
Hogyan csinálják mások?
Az elmúlt évek érettségi statisztikái elérhetőek a világhálón, így ezen adatok böngészése előrelépést hozhat a felkészülésedben. Erősíts rá a tudásodra a Lvlmeup.hu érettségi felkészítő képzéseivel, ahol online formában tudsz típusfeladatokat megoldani, és a heti élő tanórákon a témával kapcsolatos kérdéseidre is választ kapsz. Kémiát és biológiát is választhatsz.
Biztosan felmerült benned, hogy a biológia- vagy a kémiaérettségi eredménye jobb-e a diákok körében. Bár mindkét tantárgy esetében 100 pontot lehet szerezni, a statisztikai adatokból arra következtethetünk, hogy a biológia tantárgyból jobban teljesítenek a tanulók, több pontot érnek el az emelt érettségin, mint kémiából.
A statisztikák továbbolvasása alapján azt is kikövetkeztethetjük, hogy egy átlagos teljesítményű diák valószínűleg jobb eredményt ér el a biológia vizsgán, mint a kémián. Azonban ha jobb tanuló vagy az átlagnál, akkor a kémia lehet számodra a nagyobb pontszámú vizsgatárgy.
Majd a szóbelin kidumálom
Érdekes összefüggéseket láthatunk a tanulói átlagok vizsgálatánál, amely a kémiaérettségi végeredményeit tartalmazza. Az adatok alapján a tanulók többsége a szóbeli vizsgán több pontot ér el, így felhúzva a végleges pontszámokat. Viszont a biológiaérettségiről ugyanez már nem mondható el, ennél a vizsgatárgynál a szóbelin elért eredmény nem vonja maga után a magasabb pontszámot.
Ennek oka lehet az, hogy a biológiaérettségi írásbeli része könnyebb, és a kémiaérettségi szóbeli részéből hiányoznak a számolási feladatok, ezért sokak számára könnyebben átvészelhető.
A kémia- és biológiaérettségi egyéb statisztikái
A tanulók nagy része a COVID idején örült, hogy elmaradtak a szóbeli vizsgák. Ez sokak számára azonban inkább volt hátrány, mint előny. Sajnos negatív tendenciát mutatott az elért pontszámok alakulása, hiszen rosszabbul teljesítettek a járvány idején vizsgázók, mint a korábbi években.
A fiúk és lányok megoszlását vizsgálva látható az adatokból, hogy jóval nagyobb arányban vizsgáznak a lányok, mint a fiúk, ám az átlagot tekintve a lányok pontszámai alacsonyabbak, mint a fiúké, főként kémiából.
Az összegyűjtött statisztikai adatok sokszor választ adhatnak bizonyos kérdésekre, de csak óvatosan a számokkal. Ne vonj le téves következtetéseket, csak tájékozódj! (X)