Magyarország ezeréves fennállása 1896-beli ünnepségeinek Háromszék vármegyéhez és a Székely Nemzeti Múzeumhoz kötődő emlékei szolgáltatták A hónap műtárgya sorozat október utolsó csütörtökének kamarakiállítási anyagát. A tárlatot annak kurátora, Tóth-Bartos András történész nyitotta meg. A kiállítás egy hónapon át látogatható a múzeumnak időlegesen székhelyet biztosító sepsiszentgyörgyi Lábas Házban.
A kiállítást a történelmi gyűjtemény kilenc műtárgya és három óriásfotó képezi. Tóth-Bartos András elmondta, az ezredéves ünnepségek egyik jelentős eseménye volt a májustól novemberig tartó országos kiállítás. Ennek két nagy témaköre volt, a történelmi és jelenkori. A zsűri különböző díjakat osztott, ezenkívül a kormány is díjazta a kiállítókat, 100 arany- és 200 ezüstérmet ítélt oda. Utóbbiak közül kettő Háromszékre került, egyik a tulajdonképpeni „hónap műtárgya”, Háromszék Vármegye Gazdasági Egyletének állami ezüstérme, mely a múzeum gyűjteményét gazdagítja – a másikat az Első Székely Szövőgyár kapta. A tárlóban még látható Háromszék vármegye és a Székely Nemzeti Múzeum kiállítási érme; utóbbi a történelmi főcsoportban való részvételéért kapta. A múzeum 98 tárggyal volt jelen, főként a városligeti Vajdahunyad-várban állított ki. Tárgyai közül a jelen tárlaton 16. századi buzogány, láncos buzogány és zabla látható egy külön tárlóban, mögötte kinagyított fénykép az intézmény millenniumi standjáról.
Az ezredéves rendezvények egyik fénypontja volt a június 8-án tartott felvonulás, amikor az Országgyűlés és 89 törvényhatóság lovas bandériuma a Vérmezőről felvonult a Budai várba – tért át Tóth-Bartos András a tárlat további részének magyarázatára. Erre az alkalomra készült el Potsa József főispán felhívására Háromszék vármegye új címeres zászlaja – melyet a teremben fő helyen állítottak ki – és bandériumának öltözete a Kálnoky-huszárok egyenruhájának mintájára, melyből egy példányt bábura öltve kiállítottak. A falra kihelyezett, óriásira felnagyított kép közepén Szentkereszty Béla látható lovon, díszmagyarban, Háromszék vármegye zászlajával, körülötte más törvényhatóságok képviselői. Háromszék vármegye további küldöttei díszmagyarban: Béldi László és Tivadar, Mikes Zsigmond, Székely György, Szentkereszty Pál, valamint a községi küldöttek huszárruhában: Cseh Gyárfás, Gyenge Ferenc, ifj. Kovács Károly, Miklós Pál, ifj. Ütő Elek és Apor Ferenc. Utóbbiról, amint huszáregyenruhában lovon pózol – Apor Zsuzsa gyűjteményéből –, képet is kinagyítottak.