Hagyományteremtő szándékkal első ízben szerveztek székelyföldi regionális turisztikai konferenciát az elmúlt héten Csíkszeredában. Az október 27–28-án zajlott rendezvényre közel kétszáz turisztikai vállalkozó regisztrált főként Háromszékről, Hargita és Maros megyéből – közölte a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, mely a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulással és a Visit Maros Egyesülettel közösen szervezte az eseményt.
A turizmus folyamatosan változó ágazat, amelyhez egyre több kihívás társul, így a konferencia témáit is ezekhez igazítva választották ki. Kiemelt szerepet kaptak a környékbeli repülőterek, a turisztikai desztinációs menedzsment, a külföldi munkaerő mint lehetséges megoldás, utazási irodákkal való kapcsolatépítés, a turisztikai marketing legújabb trendjei, az egészségturizmus, valamint az adatvezérelt turizmus. Szem előtt tartva a globális trendeket és a turizmus helyi lehetőségeit, a kétnapos rendezvény fókuszában a kapcsolatépítés, a közös fejlődés és a kompetenciafejlesztés állt.
Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke kiemelte: a székelyföldi infrastruktúrába, a repterekbe, az úthálózat fejlesztésébe való beruházás rendkívül jó befektetés, hisz a turizmus a helyi adottságokra épülő erős ágazattá fog válni, és reményét fejezte ki, hogy ez minél hamarabb megtörténik Székelyföldön. Az itteni természeti adottságok sokkal jobbak, mint a magyarországiak, fontos gazdasági motorja lehet ez Székelyföldnek, ezért is meg kell őrizni a természeti értékeket, mondotta. „Nekünk, magyaroszágiaknak Székelyföldre jönni nem ugyanaz, mintha a horvát tengerpartra mennénk” – tette hozzá Németh.
Az önkormányzatoknak nem törvény adta feladata, hogy az idegenforgalmi ágazatot fejlesszék, nem működtethetik a turizmust a magánszektor helyett, viszont partnerei lehetnek, közösen határozhatják meg céljaikat, kijelölhetik együtt az irányt, hogy milyen jövőt képzelnek el a székelyföldi turizmusnak – írta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, akinek üzenetét Jakab István Barna alelnök tolmácsolta. Az elnök hozzátette, több mint tizenöt éve mondják, hogy egységesen kell megjeleníteni Székelyföldet, s úgy érzi, ez politikai viszonylatban sikerült.
A 2021-es statisztikák mutatják, hogy a Romániába utazók több mint 85 százaléka légi úton érkezik, a közúton érkezők aránya 12 százalék, vasúton kevesebb mint 5 százalék. Ennek megfelelően érdemes kiépíteni stratégiát – mutatott rá Peti András, a marosvásárhelyi Transilvania Nemzetközi Repülőtér ügyvezető igazgatója. Repterük elsődleges célpontja Budapest, ahova heti öt alkalommal van járat, majd London, Róma és Bukarest következik, míg a reptérre legtöbben Németországból érkeznek – tette hozzá.
A Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtér befejezéséhez még egyetlen elem, a virtuális irányítótorony üzembe helyezése hiányzik – jelezte Adrian Veștea, Brassó Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, az első tesztrepüléseket decemberre tervezik, a közönség számára várhatóan 2023 júniusában nyílik meg a légikikötő, amely 60 kilométeres körzetben nagyban hozzájárul a turisztikai és gazdasági fellendüléshez. (sz.)