Románia a negyedik helyet foglalja el uniós viszonylatban az IT-szakemberek számát tekintve, ugyanakkor azonban az alapvető digitális készségekkel rendelkező személyek aránya tekintetében sereghajtó az EU-ban – hívta fel a figyelmet tegnap a képviselőház IT&C-bizottságának elnöke, Sabin Sărmaş.
A GoTech World elnevezésű bukaresti rendezvény megnyitóján a politikus rámutatott, hogy a lakosság többségének nincsenek ilyen kompetenciái. „Elképzelhető-e a valós digitalizáció, ha a polgároknak nincs is igényük erre, azaz akarhatják-e a romániai polgárok a digitalizációt, ha nem rendelkeznek alapvető digitális készségekkel, nem képesek használni ezeket a szolgáltatásokat?” – tette fel a kérdést. Meglátása szerint a probléma kiindulópontja az oktatásban keresendő. Kifejtette, hogy a digitális írástudás alapjait már óvodáskorban vagy legalább az elemi osztályokban el kell sajátítani, ahogyan az Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Norvégiában vagy Finnországban történik, ahol már óvodáskorban elkezdik tanítani a mesterséges intelligencia használatát.
Sabin Sărmaş elmondta, Romániában több mint 200 ezer ember dolgozik a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát adó informatikai ágazatban, a jövőben azonban növelni kell az informatikai végzettséggel rendelkezők számát, a vállalatvezetőknek pedig be kell fektetniük az emberi erőforrásba.
Ugyancsak tegnap a Nemzeti Liberális Párt is szervezett hasonló tematikájú rendezvényt Digitális Románia, liberális Románia címmel, melyen Nicolae Ciucă miniszterelnök kifejtette: a digitális átalakulás Románia modernizációjának elengedhetetlen része, amely esélyt kínál az ország uniós felzárkózásához. Mint mondta, a kormány számára a közszolgáltatások és a magánszféra digitalizálása, a digitális kompetenciák oktatásának támogatása és a szélessávú technológiák bevezetése jelenti a stratégiai prioritást az ország digitális átalakításának folyamatában. Emlékeztetett arra, hogy a digitalizálásért felelős minisztérium egy kormányzati felhő létrehozásán dolgozik, ami „teljesen megváltoztatja a romániai digitális közszolgáltatások paradigmáját azáltal, hogy biztosítja a romániaiak adatainak összekapcsolását és biztonságát”. „Eljött az ideje, hogy az állam továbbítsa az adatokat, és ne az állampolgárokat kényszerítse mindenféle papírok intézmények közötti továbbítására” – fogalmazott a miniszterelnök.