Szórványsorsba kényszerülveMagyar ünnep Hidvégen

2022. november 8., kedd, Közélet

Háromszéken sok álom valóra válik – lehetne ez is a tudósítás címe. Vasárnap, a kilencedik Székföldi Magyar Napok első helyszínén, Hidvégen ünnepeltek a helyiek és a szomszédos települések, Erősd és Árapatak magyar ajkú lakói. A rendezvénysorozat célkitűzése, hogy a Háromszéken szórványsorsba kényszerülő magyar közösségek is részesüljenek hagyományaink, magyar kultúránk alkotásaiból.

  • A Gy. Szabó Béla-emlékkiállítás közönsége.  Fotó: Kiss Csilla
    A Gy. Szabó Béla-emlékkiállítás közönsége. Fotó: Kiss Csilla

Az idei Székföldi Magyar Napok keretében Gy. Szabó Béla (1905–1985) fametsző, grafikus emlékkiállításának megnyitójára és régizene-előadásra került sor Hidvégen.

A református templomban ünnepi istentisztelettel kezdődött a IX. Székföldi Magyar Napok. Ferenczy Miklós nyugalmazott esperes prédikációjában kiemelte a hálaadás fontosságát, hiszen mindennap hálásak lehetünk valamiért, különösen egy ilyen ünnepnapon, ahol egy közösség összetartozásáról, magyarságáról tesz tanúbizonyságot. Biztatta a jelenlevőket: vigyázzák az utat, hogy az utánunk következő nemzedékek számára is járható legyen. Ferenczy Miklós, Gy. Szabó Béla fametsző, grafikus hagyatékának gondozója különleges ajándékot, egy tusrajzot adományozott a hidvégi gyülekezetnek, majd megnyitotta a Gy. Szabó Béla: Színek és fények címet viselő emlékkiállítást. Gy. Szabó Bélát főleg fametszőként ismerik a nagyvilágban – mondta –, de rengeteg grafikát, olajképet, rajzot is készített. A hidvégi közösségi házban pasztelleket mutattak be, amelyek bár töredékei csak az életműnek, de az alkotó művészete már ezekből is megismerhető. Gy. Szabó Béla tulajdonképpen földink – tesszük hozzá mi –, mert a népes bitai Szabó família leszármazottja, de mivel mozdonyvezető édesapja Gyulafehérváron telepedett le, később ezt akarta jelezni nevének rövidített iniciáléjával. „Kovászna megyében sok álom valóra válik. 2019-ben kezdtem tervezni, hogy Gy. Szabó Béla munkásságát a gyülekezetnek is bemutassuk, de akkor még csak álomnak tűnt. Ma sor kerülhetett a kiállításmegnyitóra, amiért rendkívül hálás vagyok” – hangsúlyozta köszöntőbeszédében Kristály László Zsolt hidvégi református lelkipásztor. Az ünnepi hangulatot fokozta az Era di Maggio – énekköltészet és hangszeres zene a XVI–XVIII. századból a baróti Kájoni Consort régizene-együttes előadásában.

November 13-án Erősdön folytatják a Székföldi Magyar Napokat – tájékoztatott Kiss Csilla, a minden évben létrejövő rendezvénysorozat főszervezője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-11-08: Közélet - Hecser László:

Sokan támogatták a Laura Házat

A baróti Laura Ház Egyesület által immár hetedik alkalommal megszervezett Fogadjunk, hogy kibírod jótékonysági kihívás ismét sokakat állított a jó ügy mellé. Hogy mennyi pénz gyűlt össze a több száz támogatónak köszönhetően, még nem tudni pontosan, mert a felajánlások döntő többségét csak a következő napokban utalják át, ám közel húszezer lejre számítanak, ha mindenki állja a szavát. A halmozottan sérült fiatalok foglalkoztatását vállaló egyesületnek minden egyes lej jól jön, ugyanis az elkövetkezőkben sürgős feladatuk lesz: székhelyük nagyon meggyengült tetőzetét kell felújítaniuk még a tél beállta előtt.
2022-11-08: Közélet - Iochom István:

Világháborús emlékművet avattak Haralyban

Vasárnap Haralyban a Bereczi István plébános által celebrált szentmisét követően a hívek és a meghívottak a Hősök terére vonultak, ahol felavatták és megszentelték a világháborús emlékművet. Az emlékjel Vetró András kézdivásárhelyi szobrász terve alapján készült el, a három kopjafát a kézdimartonosi Farkas Róbert faragta, a kőalapzatot a gelencei önkormányzat alkalmazottai készítették el. A négy fekete márványtáblán az 1848/49-ben elhunyt négy, az első világháborúban elesett tizenhárom, valamint a második világháborúban hősi halált halt hat haralyi neve olvasható.