AKIKNEK DUPLÁN JÓL MEGY. Legalább 57 olyan képviselője és szenátora van Romániának, aki más, zömmel állami munkahelyekről is óriási jövedelmeket húz. A törvényhozói bére mellett, ami legkevesebb 57 500 lej havonta, ezért az összegért pedig az adófizetők joggal várják el, hogy választottjaik ne csak a saját jólétükön munkálkodjanak és két másik állás vagy vállalkozás mellett csak pihenni járjanak be a parlamentbe.
Az egyik ilyen sok munkahelyű politikus a szociáldemokrata Adrian Streinu Cercel, aki évi 141 636 lejes szenátori fizetése mellett 159 542 lejt vett fel egyetemi osztályvezetőként, 104 311 lejt főorvosként, 1131 és 464 lej aprópénzt bukaresti és nagyváradi doktorátusok irányítójaként, 6180 lejt orvosi és szellemi munkából és kereken egymillió lejt független magánszemélyként (főorvosként); mellékesen mindkét lányának hivatali főnöke. A hasonló helyzetben levők (egyelőre nem teljes) listáján van két másik volt egészségügyi miniszter (a bizonyítottan plagizáló Florian Bodog és Patriciu Achimaș Cadariu), volt alkotmánybíró, akinek nyugdíja majdnem háromszorosa a képviselői juttatásnak, és liberális honatyák-honanyák is, köztük a plágiumbotrány miatt lemondott Sorin Cîmpeanu volt oktatási miniszter, aki tavaly 235 058 lejt kapott az egyetemtől, 24 804 lejt a mezőgazdasági akadémiától és 153 312 lejt a kormánytól, ő amúgy a felesége feljebbvalója. (Libertatea)
KEZDJÜK FELÉLNI A MEGTAKARÍTÁSOKAT. Egyetlen hónap alatt, augusztus folyamán kétmilliárd lejjel csökkentek a romániai magánszemélyek banki megtakarításai, és ez hosszú idő óta először fordul elő – közölte a Román Nemzeti Bank. Július végén bankbetétek formájában és folyószámlákon a lakosságnak 285,4 milliárd leje volt, augusztus végére ez az összeg 283,4 milliárdra csökkent. A csökkenés az euróban tartott megtakarítások számlájára írható, melyeknek értéke lejre átszámítva 126,4 milliárdról 124,4 milliárdra apadt. „Az emberek kezdik felélni a megtakarításaikat, ezt pedig meg fogja sínyleni a vásárlóerő. A Román Fejlesztési Bank eszközgazdálkodási vezérigazgatója, Mihai Purcărea arra számít, hogy egy egész évtizedet kell a megszokottnál nagyobb inflációval együtt élnünk, ami a beruházási kedv és az ingatlanvásárlások visszaesését hozza majd. A világban mindenhol ez történik, Románia sem kivétel – nyilatkozta. (Maszol)