Egészségügyi létesítményeket szándékozik kialakítani Kovászna Megye Tanácsa az alárendeltségébe tartozó Megyei Út és Híd Rt. nemrég megüresedett sepsiszentgyörgyi telephelyén a Cigaretta utcában. A megyeszékhely önkormányzata elfogadta a háromhektáros terület övezeti rendezési tervét. A megyei önkormányzat elképzelései szerint uniós forrásokból finanszíroznák a hosszú távú beruházás megvalósulását. A több épületből álló létesítményben egy utógondozó-felépülési központ, a gyermek- és felnőtt pszichiátriai, valamint a gyermek-ideggyógyászati osztályok kapnának helyet.
Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke lapunk megkeresésére elmondta: egy hosszú távú tervről van szó – a teljes megvalósulást illetően 10–15 évben gondolkoznak –, ennek első lépése az övezeti rendezési terv elfogadtatása volt, mivel amíg a terület nem kapja meg az új rendeltetést, nem lehet semmit kezdeni vele.
Az egészségügyi célokat szolgáló létesítmény ötlete már két évvel ezelőtt felmerült, amikor a megyei önkormányzat 2020 augusztusában döntött arról, hogy megvásárolja az út- és hídépítő társaság székhelyét és fő telephelyét, a cégnek pedig a málnásfürdői kőbánya területén alakítanak ki újat. Henning László elmondta: a gondozóközpont létesítését a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége szorgalmazta. A kórház területén nincs lehetőség további építkezésre, a telek szinte teljesen beépült már, ezért döntöttek a telephely megvásárlása mellett, egyebek mellett, mert a megszerezhető területek közül ez esik a legközelebb az egészségügyi intézményhez.
Az övezeti rendezési terv birtokában a társaság elköltözését követően a megyei önkormányzat nekiláthat a terület kitakarításának, az ott található épületek (mások mellett garázsok, raktárak) bontásának, ami nagyjából két évet vehet fel. A jelen számítások szerint a kórházból kikerülő pácienseknek szánt utógondozó és felépülési központ három éven belül akár el is készülhet, a többi épület esetében még korai lenne megjósolni az időt. Erről közelebbit majd a megvalósíthatósági tanulmányok kidolgozása után lehet tudni – magyarázta Henning László.
András-Nagy Róbert, a megyei kórház menedzsere elmondta, hogy az elképzelés szerint három különálló épületről van szó, amelyek lehetővé teszik, hogy a pszichiátriai osztályokat, valamint a gyerekneurológiát el lehessen költöztetni a jelenlegi helyükről, amelyek már nem felelnek meg az elvárásoknak. Emellett egy rekuperációs kórházat is létre tudnak hozni az egyik épületben, illetve a már említett felépülési és utógondozási központot a másikban. Az épületek az övezeti rendezési terv értelmében legtöbb nyolcszintesek (pince, alagsor plusz további hat) lehetnek, és a tetejükön helikopterleszállókat is kialakítanának.