A szemüveg a sokak felfogásában a „szükséges rossz” kategóriába tartozik, kevesen vannak, akik rajonganak az okuláréjukért. A többség szabadulna a segédeszköztől, legyen az szemüveg, vagy kontaktlencse. Amikor azonban a lézeres szemműtéttel, mint a tökéletes megoldással találkoznak a fájdalomtól való félelem visszatarthatja őket. Vajon jogos a félelmük?
Mi lehet a fájdalom oka?
A fájdalom egy rossz érzés, mely a szervezetünk egy pontjából indul és az agyunkban levő „érzékelőközpontban” alakul ki. Lévén, hogy a testünk tele van fájdalomérzékelő receptorokkal, úgy lehet elképzelni, mint egy több millió szálból készült összetett hálót, ami a lábunktól a fejünk búbjáig, mindent beborít. Ezek a receptorok az idegpályákon keresztül pillanatok alatt továbbítják az ingerületet a fájdalomközpontba. A receptorok sűrűsége eltérő, vannak olyan részei testünknek, ahol érzékenyebbek vagyunk, (nagyobb a sűrűség) és vannak olyanok is, ahol alig fáj valami, itt kevesebb ilyen érzékelő van.
Mivel fájdalmat szinte senki sem akar érezni, ezért ösztönösen óvni, védeni próbáljuk magunkat és igyekszünk elkerülni a potenciális fájdalommal járó szituációkat. Mondani sem kell, hogy a szemünk az egyik legértékesebb szervünk, ezért amikor ösztönösen védjük, az a műtétek halogatását is jelentheti.
A szem fájhat?
Ahogy írtuk, az egész testünk tele van ilyen receptorokkal, ami alól a szemünk sem jelent kivételt. A szemben azonban nem egyenletes eloszlásban vannak az érzőidegek. A legtöbb érzékelő a szem felszínén, a szaruhártya hámrétegében helyezkedik el. Az alsóbb rétegekben jóval kevesebb receptor van, ezért a felszíni kezelések azok, amik fájdalommal járhatnak.
Fájdalommal járnak-e a lézeres kezelések?
A pontos válaszhoz meg kell ismernünk a lézeres szemműtétek legfontosabb jellemzőit, a kezelések típusait. A régebbi, az ún. PRK kezeléseknél a szaruhártya érzékeny felszínét módosítják. Ez a módszer tényleg fájdalommal járna a kezelés során, mivel a felszínt módosítja, ahol a legsűrűbb a receptorok jelenléte, viszont a páciensek szemcseppes érzéstelenítőt kapnak, így semmit nem éreznek a műtétből. A műtét után a gyógyulási időszak következik, amíg a szem felszíne begyógyul. Ez a folyamat teljes mértékben egyénfüggő, egyesek kisebb kellemetlenségnek érzik, mások viszont csak fájdalomcsillapító tablettával tudják átvészelni a napokat. A lábadozási idő akár egy hétig is eltarthat.
A következő módszer a lebenyes eljárás. Ennek a lényege, hogy a a szaruhártya ideális átformálása már nem a felszínen, hanem a szaruhártya érzéketlen, belső zónájában történik, ahol lényegesen kevesebb ideg található. A belső részhez való hozzáférés miatt van szükség egy lebenyt készíteni, ami a műtét után egyszerűen visszakerül a helyére. Innen ered a „lebenyes eljárás” elnevezés. Ennél a műtéti típusnál a belső szövetekben dolgozik a lézer, miközben a külső felszín szinte érintetlen marad. A páciens azonnal érzékeli a gyógyulást, és pár nap múlva már élesen lát. Ez a kezelés sem fog fájni, ráadásul a gyógyulás is sokkal gyorsabb és az egész folyamat fájdalommentes.
SMILE!
A fejlődés még itt sem nem állt meg, úgyhogy 2020 óta elérhető egy újabb fajta lézeres szemműtét is a Focus Medicalban. Ez az eljárás még kevesebb behatással jár, úgyhogy a fájdalom teljesen ki van zárva. A műtét során a lézer egy 2 mm-es nyílást képez, majd a lényegi beavatkozás a mélyebb rétegekben zajlik. A felszínen lévő apró rés a műtét utáni órákban visszanyeri a teljes épségét, úgyhogy a teljes gyógyulás órákban, maximum napokban mérhető. Ez az új generációs megoldás (ReLEx SMILE) nemcsak kíméletes, hanem gyors és teljes mértékben fájdalommentes.
Nincs fájdalom, jöhet a műtét?
Mielőtt azonban gondolkodás nélkül bejelentkeznénk a lézeres szemműtétre érdemes tisztában lenni azzal, hogy az emberi test minden esetben másképp működik. Lehet, hogy valakinek pár óra alatt korrigálni lehet a szemét, másnál azonban nem kivitelezhető a legkíméletesebb műtét.
Sajnos (vagy nem) emberek vagyunk, nem pedig gépek, tehát nem lehet szoftverfrissítésben gondolkodni, ezért a műtétet mindig egy alapos alkalmassági vizsgálatnak kell megelőznie, mely feltárja a személyre szabott lehetőségeket. (X)