Amikor új kerítést tervezünk, nemcsak az oszlopokról és a köztük lévő elemekről kell gondoskodni, hanem a kapuk kérdését sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Hisz mégiscsak ezek a mozgó szerkezetek biztosítják majd azt, hogy akár gyalogosan, akár autóval zavartalanul tudjunk ki-be közlekedni az udvarból.
A kiskapu általában nem okoz fejtörést, ám a nagy annál inkább. Hisz nem elég azt eldönteni, hogy egy- vagy kétszárnyú legyen, hanem az sem mindegy, hogy az úszó- vagy a tolókapu mellett döntünk végül.
Miben különbözik az úszó- és a tolókapu?
Mindkét típus igen közkedvelt, így bármelyiket is választjuk, a Nívó egyedi kapuk biztosan nem okoznak majd csalódást. De előbb vegyük sorra a főbb eltéréseket:
* A tolókapu egy talajon fekvő sínen gördül végig, az úszókapunál azonban ez a sín már a szárny aljába van beépítve. Innen adódik a neve is, hisz látványra olyan, mintha nyitás és csukás közben úszna a levegőben.
* A tolókapunál ügyelni kell arra, hogy a sínt mindig tisztán tartsuk, mert a sár, a jég, a hó, vagy az esőzések utáni hordalék akadályozhatja a nyitást.
* Úszókapunál nincs ilyen gond, ugyanis a sín és a görgők is védett helyen vannak, így az időjárási körülmények nem befolyásolják a működését.
* A tolókapun való áthaladás során az autó mindig megdöccen, amikor áthajt a sínen, az úszókapunál viszont nem áll fenn ez a jelenség.
* A tolókapunál a nyílásban a talajnak egyenletesnek kell lennie, hogy a sín rögzíthető legyen, úszókapunál viszont nincs ilyen kritérium, hisz a szárny nem érintkezik a talajjal.
* Az úszókapuk jóval hosszabbak, hiszen található rajtuk egy toldás, ami kiegyensúlyozza és helyén tartja a szárnyat. Ezért itt úgy kell számolni, hogy a teljes méret a körülbelül a kapunyílás másfélszerese lesz.
A kapu esetén is gondosan válasszuk meg az alapanyagot!
Akár a kicsi, akár a nagykapu is készülhet fémből, fából vagy e kettő ötvözéséből. A választás során nem elég csak azt nézni, hogy passzoljon majd a kerítéshez, hanem az is lényeges, hogy vajon mennyi gondot okoz majd a karbantartása.
A fa például korhad, a vas rozsdásodik, így ezekkel rendszeresen lesznek majd teendőink. A fahatású, gondozásmentes fém elemekből készült kapuk azonban nem igényelnek semmiféle utólagos rendbentartást.
A Nívótól rendelhető kapuk például egy speciális festékréteggel vannak bevonva, ami természetes hatást kelt, ugyanakkor ellenáll a csapadéknak, napsugárzásnak és a hőmérséklet ingadozásának egyaránt.
Ne hagyjuk ki a modern megoldásokat sem!
Egy nagykaput – legyen az úszó, toló vagy kétszárnyú – ma már kézzel nyitogatni felesleges időpazarlás. Egy mozgató automatika beszereltetése ugyanis a könnyen kivitelezhető és megfizethető kategóriába tartozik.
Ráadásul nincs is annál kényelmesebb, mint amikor ki sem kell szállni az autóból, mert a kapu gombnyomásra nyílik és csukódik. Természetesen ezt a rendszert is lehet még jobban modernizálni, például az is megoldható, hogy távirányító helyett az okostelefonunkkal vezéreljük a kapunyitó szerkezetet. (X)