Kiállítás a VigadóbanBotár László bizarr kapcsolatai

2022. november 18., péntek, Közélet

Botár László csíkszeredai festőművész, formatervező és grafikus Bizarr kapcsolatok című egyéni kiállítása nyílt meg a kézdivásárhelyi Vigadó emeleti dísztermében kedd délután. A tárlat anyaga egy sorozat harmadik részét képezi.

  • Fotó: Facebook / Vigadó Művelődési Ház
    Fotó: Facebook / Vigadó Művelődési Ház

Az esemény házigazdája Szegeti Abigél, a Vigadó kulturális referense volt. „Botár László négy éve dolgozik a sorozat megalkotásán, amelyet a Vándorló érzelmek című szériája előzött meg. Bevallása szerint ez idő alatt a kósza és vándorló érzelmek bizarr kapcsolatokká rendeződtek. A sorozat nagyon egyéni szemléletmódot képvisel, a festő éveken át azon dolgozott, hogy a figuratív dolgokat kiküszöbölje, mert véleménye szerint egy mimikával sok érzelmet lehet közölni. Ő ezt minimalizálta, arra törekedve, hogy csak színekkel és formákkal közöljön érzéseket, emellett fontos volt számára, hogy az egyén és a társadalom viszonyát kevéssel, de maximálisan vissza tudja adni” – mondotta többek között a Vigadó munkatársa. 

A kiállítást Székedi Ferenc műkritikus, közíró nyitotta meg. Elmondta: Botár László 1959-ben született Csíkszentkirályban, Gaál András és Márton Árpád fedezte fel és vitte el a csíkszeredai művészeti általános iskolába, majd 1974 és 1978 között a marosvásárhelyi képzőművészeti líceumban tanult, aztán a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán az ipari formatervezés szakon végzett. Néhány hónapig Szászrégenben, majd több mint másfél évtizeden át a csíkszeredai traktorgyárban dolgozott formatervezőként. A rendszerváltás után, amikor a nehézipar romba dőlt, formatervezőként különböző csapatokban magánvállalkozóként dolgozott, belsőépítészeti és kültéri munkákat vállalt. 2004-től a vizuális művészetek irányításával bízták meg a Hargita Megyei Kulturális Központban. 1979 óta számos hazai is külföldi tárlaton, képzőművészeti táborban, kiállításon szerepelt alkotásaival.

„Botár László műtermében, a négy fal között érzi azt, hogy valóban szabad, úgy alkothat, ahogyan kedve tartja” – fogalmazott Székedi Ferenc. „Ezeken a képeken, mondhatni, a műtermében alkotó művészt is látjuk, azt a folyamatot, ahogyan létrehozza magát az alkotást, és talán azt a pillanatot is, amelyet befejezésnek vagy esetleg újrafogalmazásra késztetőnek tekint. A műkritikusok ezt a kellőképpen szakmai tolvajnyelven úgy fogalmazzák meg, hogy Botár művészetét a lírai absztrakció egyéni hangvételű amorf formavilágának sokrétűsége, valamint az expresszionista stílusú erőteljes akció- és gesztusfestés összeforrt egysége határozza meg” – összegezett a műkritikus. 

A tárlat 2023. január 31-ig látható. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-11-18: Közélet - :

Disznótoros fesztivál Bálványoson

Eddig februárban tartották, ezúttal objektív okok miatt e hétvégén szervezik meg Bálványoson a Disznótoros Fesztivált. Az izgalmas rendezvény szombaton zajlik.
2022-11-18: Közélet - :

Tehetségsegítő szakmai tábor (Osonó Színházműhely)

A Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkező Osonó Színházműhely színházi nevelést és életmódgyakorlatokat ötvöző személyiségfejlesztő tábort tartott november 6–10. között a sepsikőröspataki Virág Csárda Panzióban a magyarországi Kulturális Innovációs Minisztérium Nemzeti Tehetség Programja támogatásával.