Túrakalauz a Szent Anna-tó és Bálványosfürdő térségéről

2022. november 28., hétfő, Magazin

A napokban megkeresett régi jó turistatársam, Zsigmond Enikő. Több mint negyven éve ismerjük és tiszteljük egymást a turisták kasztjában, hasonló az életfelfogásunk, és mindig tudunk valami újat mondani egymásnak. Ez alkalommal kezembe adott egy könyvet – éspedig a tizenegyediket, amely az ő tollából került ki – A Szent Anna-tó és Bálványosfürdő térségének túrakalauza címmel.

Elmosolyogtam magam. Mi újat tudsz mondani benne, amiről én nem tudok? Hisz a 70-es évektől kezdve járom ezt a vidéket turistaként, kikapcsolódni vágyóként, idegenvezetőként, ásványvizet és természetet imádóként. „Na, olvass csak bele, és ha megtetszett, akkor megkérlek, hogy tartsd meg a könyv bemutatóját mint a mentorom” – mondta ő. Elkezdtem olvasni, és nem tudtam abbahagyni. Aztán közöltem vele, hogy nagy tisztelettel elvállalom.

Az eddigi előadásaink, bemutatóink a Székely Nemzeti Múzeumban voltak. Most, hogy felújítás alatt áll az épület, a vadászati múzeumra esett a választás, ahol mindig szívesen látnak bennünket.

Mit ismerhetünk meg ebben a könyvben? A szerző túrakalauzt ígér, de szerintem teljes monográfiát ad. Nemcsak turistáknak szól, tanároknak is hasznos mint honismereti és helyismereti olvasnivaló. Természetjárónak: megismerni a régió növény- és állatvilágát. Vendéglátósoknak, hogy mit tudjanak ajánlani, kínálni a szállásuk környezetében, összekötve a kellemest a hasznossal. Orvosnak, hogy melyik ásványvíz mit gyógyít, milyen kúrát lehet ajánlani. Mi általában borvízről beszélünk, anélkül, hogy különbséget tennénk borvíz és ásványvíz között. A borvíz az, melyet ha borral iszunk, nem változtatja meg a bor izét, zamatát. Az ásványvíz viszont nem borba való, hanem természetes gyógyszer bizonyos betegségekre. Az orvosok aszerint javasolhatják az üdülőhelyeket, hogy az ott található gyógyvizeknek milyen hatásuk van. Hát ezt találjuk meg ebben a könyvben is a Tusnádfürdőn, Bálványoson és a régióban található gyógyvizekről. Így tudatosan tudjuk kiválogatni, hogy éppen melyik jó nekünk.

Teljes képet kapunk a térség összes látnivalójáról, kialakulásáról, növény- és állatvilágáról, kutatás- és településtörténetről. Megtudjuk, hogy „a Szent Anna-tó krátere, a Csomád és a hozzá kapcsolódó Büdös-hegy körül kialakult települések két csoportra oszthatók: turisztikai és fürdőgyógyászati célokat szolgáló településekre és helyekre, mint Tusnádfürdő, Mikes-fürdő, a csíkkozmási Só-fürdő, a lázárfalvi Nyírfürdő, valamint az újtusnádi Nádas-fürdő, és ipari, mezőgazdasági jellegű településekre, mint Verebes, Nagytusnád, Újtusnád, Sepsibükszád, Mikóújfalu és Torja”. Majd sorra bemutatja a vidék, a helységek történetét. Megismerhetjük a védett területeket és azok természeti ritkaságait. A Csomádhoz tartozó védett területeket, a Szent Anna-tavat, a Mohos tőzeglápot, a tusnádfürdői Sólyom-követ, az újtusnádi Nádas-fürdőt, az Olt ár­területének védett részeit: az újtusnádi középpataki lápot, a Benes-rétlápot, a torjai Büdösbarlangot és környékét, a Bodoki-havasokhoz tartozó Jajdon völgyét, a Déli-Hargitához  tartozó uzonkafürdői borvizes mocsarat. Továbbá megtudhatjuk az ásványvizek, mofetták, gyógyiszapok vegyi összetevőit és hatásukat az emberi szervezetre. Tusnádfürdő gyógytényezőit, a Büdös-hegy és Sós-mező forrásait. Majd következnek Csiszár-fürdő, Transzilvánia-fürdő forrásai, a Jajdon-völgy vagy a futásfalvi Pokolvölgy forrásai, megismerjük a gázömléseket és gyógyiszapokat. Olyan történelmi emlékhelyeket tudatosíthatunk, mint a Ludmilla kilátó, a Nyerges-tető, vagy régi vármaradványokat, mint a tusnádfürdői Vár-tető, Alsó-Sólyomkő vára, Vápa vára, Bálványos-vár.

Utána a térség jelzett turistaútvonalait ismerteti részletesen, összesen huszonkettőt, megadva azok jelzéseit, menetidejét, szintkülönbségeit és hosszúságait. Természetesen sok-sok felvétellel illusztrálva, összesen 103 színes képpel, három színes részletrajzzal, de egy színes, 1 : 17 500-as léptékű, szintvonalakkal is ellátott térképet is tartalmaz a könyv.

A könyvbemutatóra – vásárlási lehetőséggel egybekötve – ma 18 órai kezdettel kerül sor a sepsiszentgyörgyi vadászati múze­umban.

Dukrét Lajos, a Háromszéki Erdélyi Kárpát-Egyesület tiszteletbeli elnöke

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 708
szavazógép
2022-11-28: Sport - :

Túl a tizedik fordulón (Asztalitenisz)

A 9/1-es mutatóval a tabella élén álló Eger Bár sikerét hozta a háromszéki amatőr asztalitenisz-bajnokság 10. fordulója, mi­után az éllovas simán nyert a CfTuning alakulatával szemben.
2022-11-28: Kultúra - :

Hármas iker

Simó Márton elbeszélői művészetének újabb hozadéka jelent meg nemrég Iker címmel.* A négyszáz oldalas regény mind tartalma, mind stílusa és egyéb ismérvei alapján is szerves része annak a regényfolyamnak, amelyet a szerzőtől eddig olvashattunk (a Bozgor című trilógia, a Gerzson szép délutánja), illetve rokon a novella- és elbeszélésgyűjteményekkel is (Az utolsó tanító, Tranzit).