Kakas Zoltánt és Gazda Klárát köszöntötték

2022. november 29., kedd, Közélet

A sepsiszentgyörgyi Lábas Ház emeleti kiállítótermében pénteken este szűk baráti körben a moldvai csángó Nyisztor Tinka néprajzkutató, gasztronómus hét csángó asszony kíséretében felköszöntötte Kakas Zoltán nyugalmazott néprajzi gyűjtőt, fotográfust annak apropóján, hogy Orbán Balázs-díjban részesült, illetve Gazda Klára néprajzkutatót, muzeológust, nyugalmazott egyetemi tanárt, akinek nemrég volt születésnapja. A pusztinai csángó asszonyok „megénekelték” az ünnepelteket, majd egy jó hangulatú beszélgetés során felelevenedtek a régi közös emlékek.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Nyisztor Tinka néprajzkutató asszonytársaival szülőfalujából, Pusztináról érkezett Sepsiszentgyörgyre, második hazájába, ami a „szíve csücske”, hiszen 1979 és 1990 között a megyeszékhelyen élt és dolgozott. Régi vágya volt, hogy magyarok közé kerüljön, meséli. Szerette volna, hogy ne bántsák, ha valamit magyarul kér és nem románul. Nagyon sokan felkarolták Sepsiszentgyörgyön. Meghívták a Népi Művészeti Iskolába, ahol szövőszékeket állítottak fel és szőni tanultak. Aztán felbukkantak egyéb emlékek a táncházas időkből, amikor Gazda Klára és Kósa-Szántó Vilma néprajzi kiselőadást tartottak. A népi kultúra éreztette hatását. Az emlékek tárházából felbukkant az is, amikor Kós Károly vendégként tartózkodott az akkori Megyei Múzeumban, és segített beazonosítani bizonyos tárgyakat. Gazda Klára hatására Tinka a néprajzkutatás felé irányult, gasztronómiai kutatásokat végzett, budapesti és svájci tanulmányai, majd doktori tanulmányai befejeztével visszatért Pusztinára.

Nyisztor Tinka azt is elmondta, hogy 30 éve folyamatosan feszegetik a korlátokat a magyar nyelvű mise használatáért a templomban. 2013-ban írott kéréssel fordultak a pusztinai plébánoshoz, hogy egy héten egyszer, pénteken szeretnének magyarul imádkozni a templomban. Azóta három órakor, az irgalmasság órájában rendszeresen imádkoznak a magyar nyelvű miséért. A mostani pénteken sem hagyták ki ezt, a Krisztus Király-templomban elvégezték a keresztutat, amelyen néhányan a városból is elkísérték őket.

Majd jött a „megéneklés” momentuma. Megtudtuk, hogy az Aranymiatyánkot (Mária és Jézus nagyheti párbeszéde) és a Lehullott a Jézus vére című archaikus énekeket a templomban szokták énekelni. Ezért inkább karácsonyi énekek kerültek elő a repertoárból, ízes pusztinai előadásban. Ez az igazi ajándék, hangzott el.

Néprajzkutatók, ha találkoznak, régi és új történetek keverednek egymással, fél szavakból is értik egymást, hisz sok láthatatlan fonál köti össze őket: a népi kultúra szeretete és ismerete, honismereti kirándulások. Például a sepsiszentgyörgyiek nemrég Kakas Zoltán kíséretével ellátogattak Benedek Márton boldoggá avatandó trunki születésű orvos pap szülőházához, mely ma zarándokhely. De hogy a gasztronómiai élmények se maradjanak el, terülj-terülj asztalkám kerekedett gombatokánnyal és puliszkával, születésnapi tortával. Majd a pusztinai asszonyok útra keltek, hiszen másnap újabb esemény színesítette életüket, készülni kellett a csángó bálra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2022-11-29: Közélet - :

Betartatlan ígéretek és provokáció (Kulcsár-Terza József a román nemzeti ünnepről)

Az erdélyi magyarság Románia nemzeti ünnepén, december elsején idén is kénytelen ismételten felidézni és számon kérni az 1918-as gyulafehérvári nagygyűlésen a közösségnek tett és azóta sem betartott ígéreteket – hívta fel a figyelmet közleményben Kulcsár-Terza József. A háromszéki illetőségű parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Párt politikusa ugyanakkor arról biztosítja a többségi román nemzetet, hogy a magyar közösség tiszteletben tartja a románság ünnepét, de erőszakkal nem kényszeríthető, hogy a maga részéről is annak tekintse, míg az említett nyilatkozatba foglalt jogai nincsenek biztosítva.
2022-11-29: Közélet - Bodor János:

Kovásznai kórustalálkozó

Huszadik alkalommal szervezték meg az elmúlt hétvégén a kovásznai kórusok hagyományos találkozóját. Kovásznán 2000 óta tartanak minden év novemberében találkozót – melyre a járvány miatt 2020-ban és 2021-ben nem kerülhetett sor –, a házigazdai szerepet felváltva töltik be. Az idei találkozó házigazdája a Kovászna-Belvárosi Református Egyházközség Férfidalárdája volt.