Románia Schengeni csatlakozásaUtolsó pillanatig tárgyalnak és reménykednek

2022. december 7., szerda, Világfigyelő

Románia schengeni csatlakozása szerepel az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtöki ülésének napirendjén, és az utolsó pillanatig tartanak majd az erről szóló egyeztetések – nyilatkozta Klaus Iohannis államfő.

Az elnök Tiranában, az EU–Nyugat-Balkán csúcs előtt nyilatkozott erről újságíróknak. Elmondta, hogy még folynak az egyeztetések a tagállamok között Románia schengeni csatlakozásáról, és Bukarest – a kedvező döntés reményében – az utolsó pillanatig ki fog tartani a csatlakozást sürgető álláspontja mellett.

Arról a lehetőségről, hogy az EU Tanácsa ne csomagban, hanem külön-külön döntsön Románia és Bulgária felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, az államfő kijelentette: szerinte megoldás található egy olyan döntés meghozatalára, amely mindkét országnak megfelel.

A román média közlése szerint már csak Ausztriát kell meggyőzni a csatlakozás támogatásáról. A Digi24 hírtelevízió azonban közölte, hogy a szintén Tiranában tartózkodó osztrák kancellár kitart azon álláspontja mellett, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács csak Horvátország schengeni csatlakozását hagyja jóvá a csütörtöki ülésén, Románia és Bulgária csatlakozását ne fogadja el.

„Ausztria részéről nincs meg a hozzájárulás Bulgária és Románia csatlakozásához. Több időre van szükség. Ausztriában 75 ezer illegálisan belépett migráns tartózkodik. Ez azt jelenti, hogy valahol átszöktek az EU külső határán, és bejutottak egy belső országba, amilyen Ausztria. Előbb erre a biztonsági kérdésre kell választ kapnunk” – idézte a Digi24 hírtelevízió Karl Nehammer kancellárt.

A nyilatkozat azután hangzott el, hogy hétfőn Lucian Bode román belügyminiszter Bécsben tárgyalt Gerhard Karner osztrák kollégájával.

Bode tegnap Facebook-üzenetben közölte, hogy az Ausztriába bejutott illegális bevándorlók kérdése nem róható fel Romániának, hiszen nem Románián át halad a migrációs hullám, és nem Románia generálja ezt a hullámot. Úgy vélte: éppen ezért az ország nem szolgált rá, hogy emiatt büntessék. A miniszter elismételte: Románia a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét teljesítette, és ezt két szakértői bizottság állapította meg, amelyek jelentéseit olyan munkacsoportokban vitatták meg és fogadták el, amelyekben Ausztria képviselői is jelen voltak.

Korábban a holland kormány is kifogásokat fogalmazott meg a schengeni bővítéssel kapcsolatban, múlt pénteken azonban úgy döntött, hogy jóváhagyja Románia és Horvátország csatlakozását, de megakadályozza Bulgária felvételét, mivel úgy véli, hogy ez az ország nem felel meg a feltételeknek.

A román sajtóban megjelent vélemények szerint Románia és Bulgária csatlakozásának szétválasztása is gondot jelenthet, ugyanis a korábbi csatlakozási forgatókönyvek nem számoltak azzal, hogy a román–bolgár államhatár legyen a schengeni térség határa.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2022-12-07: Belföld - :

Nem Románia a felelős

Nem lehet Romániát hibáztatni azokért a migrációs problémákért, amelyekkel Ausztria küzd – jelentette ki tegnap Lucian Bode belügyminiszter, aki szerint semmiképpen sem lehet „méltatlanul és indokolatlanul” megbüntetni országunkat ezért a helyzetért, hiszen a migránshullám nem Románián keresztül érkezik, és nem Románia generálja ezt az áramlást.
2022-12-07: Világfigyelő - :

Magyarország megvétózta az ukrán segélycsomagot

Elhalasztották a magyar gazdaságélénkítési tervről és a hozzá kapcsolódó 5,8 milliárd eurós támogatásról, valamint a Magyarországnak szánt 7,5 milliárd eurós uniós forrás befagyasztásáról szóló döntést az uniós pénzügyminiszterek tanácsában. A Politico szerint a halasztás oka az, hogy Varga Mihály megvétózta az ukránoknak nyújtandó uniós hitelt. Mint fogalmaztak: „Orbán Viktor úgy döntött, hogy keményen játszik, és az ukrajnai segélyek jóváhagyásának szükségességét használja fel arra, hogy az uniós és a gazdaságélénkítési pénzekből való részesedését biztosítsa.”