Költségvetési tervezetAz oktatás többet, az egészségügy kevesebbet kap

2022. december 8., csütörtök, Belföld

A jövő évi állami költségvetés tervezete 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol – derül ki a pénzügyminisztérium honlapján kedd este közzétett jogszabályjavaslatból. Eszerint 2023-ban a bruttó hazai termék (GDP) az idei 1396 milliárd lejről 1552 milliárd lejre nő.

A költségvetési hiány jövőben 4,4 százalékos lesz, 2024-re pedig az európai szabályoknak megfelelő 3 százalék alá, 2,95 százalékra csökken. Beruházásokra a GDP 7,22 százalékát, 112,1 milliárd lejt irányoz elő a tervezet, amely szerint az éves infláció az idei 15,2 százalékról jövő év végére 8 százalékra csökken, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig a GDP 8,5 százalékáról 8 százalékra mérséklődik. Ugyanakkor az idei 2 százalékos csökkenésük után a reálbérek 2023-ban 1,7 százalékkal növekednek. A költségvetés jövő évi bevételeit 539,6 milliárd lejre (a GDP 34,77 százalékára) becsüli a pénzügyminisztérium. A legtöbb pénz (az összes bevétel 30,1 százaléka) a társadalombiztosítási járulékokból folyik be, ezt követi a hozzáadottérték-adó (21,1 százalék), az EU-tól kapott összegek (13,2 százalék) és a jövedéki adók (7,1 százalék).

Ami a kiadásokat illeti, egyes minisztériumok és intézmények többet, mások kevesebbet kapnak az idei összegeknél. A legnagyobb, 619 százalékos növekedés a családügyi minisztériumnál lesz; 76,6 százalékkal emelik a környezetvédelmi tárca keretét, 69,7 százalékkal a kutatási minisztériumét, 62 százalékkal a speciális távközlési rendszerét, 52 százalékkal a védelmi költségvetést, 35 százalékkal az államfői hivatalét. Az oktatásra 7 százalékkal több pénzt szánnak, ami a GDP 3,2 százalékát jelenti az idei 3,12 százalékról. Kisebb költségvetése hat minisztériumnak lesz az ideinél: a legjobban, 64 százalékkal az energiaügyi tárca keretét faragták le, de az igazságügy is 51,7 százalékkal kevesebbet kap. A külügy, munkaügy 3–4 százalékkal húzódik össze, az egészségügyi minisztérium ellenben már 6,3 százalékkal, és a sportminisztérium is veszít 3,5 százalékot.

Sajtóértesülések szerint a kormány mai ülésén készül jóváhagyni a jövő évi állami költségvetés tervezetét, amely azután a parlamentbe kerül. A pártok pénteken, szombaton és vasárnap nyújthatják be módosító javaslataikat. A jövő hét első napjaiban megvitatják a tervezetet a szakbizottságokban, majd jövő csütörtökön a parlament plénuma is szavaz róla.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-12-08: Belföld - :

Kék fény a hegyimentőknek

Kék fényjelzést kapnak a hegyimentők járművei: habár a szenátus korábban elutasította, a képviselőház tegnap döntő házként elfogadta az erre vonatkozó törvénytervezetet.
2022-12-08: Világfigyelő - :

Vége a benzinárstopnak (Magyarország)

A kőolajszankció életbelépése az elmúlt napokban mindenki által megtapasztalható módon zavarokat okozott Magyarország üzemanyag-ellátásában. A kormány a Mol javaslatára az üzemanyagárstopot megszünteti – jelentette be kedd este Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatójával együtt tartott sajtótájékoztatón. Az ársapka kivezetése, az új szabályozás azonnali hatállyal, már kedden 23 órától hatályba lépett. Ezt követően a benzin literéért 641 forintot, a gázolajért 699 forintot kellett fizetni a magyarországi töltőállomásokon.