MOST MÁR BESÚGÓ MARAD. Traian Băsescu volt államfő lemondott a rendkívüli jogorvoslat lehetőségéről a legfelsőbb bíróság azon márciusi döntése kapcsán, amellyel jogerősen megállapították, hogy együttműködött a kommunista titkosszolgálattal, a Securitatéval. A bírói testület tulajdonképpen fenntartotta a fővárosi ítélőtábla 2019. szeptember 20-i elsőfokú ítéletét, amelyben az helyt adott a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) keresetének.
A CNSAS szerint Traian Băsescu volt államfő Petrov néven jelentett a Securitate egy összekötő tisztjének egyik tengerészkollégájáról, aki ezek után nem kapott megbízatást olyan hajókon, amelyek elhagyták az ország felségvizeit. Băsescu mindeddig tagadta, hogy besúgó lett volna. (Transtelex)
SOK A KIVÁNDORLÓ. A Romániában születettek több mint 18 százaléka élt külföldön 2020-ban – derül ki az Erdélystat.ro statisztikai portál által közzétett elemzésből. A portál a Romániában és más országokban elérhető hivatalos statisztikai adatokat összevetve vizsgálta a Romániát érintő nemzetközi be- és kivándorlási folyamatok tízéves alakulását 2012 és 2021 között. A statisztikai adatok alapján 22,6 millióra becsülte azoknak a számát, akik Romániában születtek és éltek 2020-ban. E populációnak legkevesebb 18 százaléka, a 20–59 év közötti munkaképes korosztálynak pedig közel negyedrésze élt külföldön 2020-ban. Az elemzés során megfigyelt 25 országban 2020-ban összesen mintegy négymillió olyan polgár élt életvitelszerűen, aki Romániában született. A Romániából kivándoroltak öt legkedveltebb célországa Olaszország (979 ezer fő), Németország (813 ezer fő), Spanyolország (579 ezer fő), az Egyesült Királyság (427 ezer fő), illetve Magyarország (210 ezer fő). A célországok statisztikai nyilvántartásai alapján 2012 és 2020 között a romániai származású migránsállomány több mint 835 ezer fővel gyarapodott, ami 27 százalékos növekedést jelent.