A legrangosabb hazai egészségügyi versenyen – Romanian Healthcare Awards – nyert kategóriadÃjat a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei SürgÅ‘sségi Kórház orvoscsapata, amely egy modern sebészeti beavatkozásért kapta az elismerést.
Minden bizonnyal rendkÃvül megviseli a beteget, ha az orvos közli a diagÂnózist: tumor. A daganatos megbetegedés – köznyelven rák – azonban sok esetben nem egyenlÅ‘ a halálos Ãtélettel. Példaként emlÃtjük azokat a háromszéki és más megyébÅ‘l származó betegeket, akiknél a megyei kórház orvosai olyan összetett műtétet hajtottak végre sikeresen, melyet az országban csak két másik kórházban tudnak elvégezni, Kolozsváron, illetve Bukarestben. Ezek közül az egyik esettel a megyei kórház benevezett a legrangosabb egészségügyi versenybe.
Egy szájsebészeti beavatkozásról van szó, amelynek során egy daganatos betegséghez kapcsolódó csonteltávolÃtás miatt volt szükség a pótlásra/helyreállÃtásra. Több órán át több orvos dolgozott azért, hogy a beteg újra normális életet élhessen. A lebonyolÃtáshoz szájsebészre, fül-orr-gégészre, ortopédre, érsebészre, általános sebészre, onkológusra és intenzÃv terápiás szakorvosra volt szükség. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint azért kihÃvás egy ilyen beavatkozás, mert számos erÅ‘forrást kell ráfordÃtani: a költségek mellett az orvosok együttműködését kell összehangolni, ami a stáb részérÅ‘l komoly odafigyelést igényel.
Â
A Romanian Healthcare Awards
elnevezésű versenyen tavaly is gyÅ‘ztes volt a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei SürgÅ‘sségi Kórház a MinÅ‘ségi Orvosi Szolgáltatások kategóriában. A kategória megnevezése azt jelenti, hogy bonyolult orvosi beavatkozásokat kivételes szakértelemmel végez el a versenyben részt vevÅ‘ orvosi csapat. Az elbÃrálást nem csupán hazai orvosok, hanem számos külföldi (svájci, angliai, németországi stb.) szaktekintély végezte.
Ilyen bonyolult műtétet rendszerint olyan klinikákon végeznek, amelyek kutató intézményekhez, egyetemekhez tartoznak. András-Nagy Róbert kórházmenedzser arra a kérdésre, hogy miért éri meg egy ilyen projektre idÅ‘t, energiát és más erÅ‘forrásokat fordÃtani, több választ is ad. Az egyik a segÃtÅ‘ szándék, hiszen fontos, hogy egy ilyen beavatkozás révén jó irányba változik a páciens életminÅ‘sége, a másik szempont a példaérték: fel lehet épülni egy súlyos betegségbÅ‘l, lehet bÃzni az orvosokban, ez esetben egy csapatnyi orvos együttműködésérÅ‘l van szó, amit egy szigorú szakmai zsűri is értékelt. András-Nagy Róbert kiemelte: a dÃjazáson jelen lévÅ‘k meglepÅ‘dtek, amikor a jászvásári, temesvári és más jó hÃrű kórházak csapata mellé megérkezett egy kisebb sürgÅ‘sségi kórház küldöttsége, amely olyan eredményt ért el, amire fel lehet nézni.
Â
Mindent a betegért
Érdemes megemlÃteni, hogy mÃg egyik műtÅ‘blokkban bonyolult beavatkozás zajlik, mellette a napi munka nem áll meg, nem üres a többi műtÅ‘ sem, az orvosok ott is dolgoznak. András-Nagy Róbert rámutat: az emberek egy része elveszÃtette az egészségügybe vetett bizalmát: kenÅ‘pénzekrÅ‘l, lenézÅ‘en viselkedÅ‘ orvosokról beszélnek országszerte mindenütt. Sepsiszentgyörgyön szerencsére ezen a téren is jó a helyzet – mondotta. Alex Nedea újságÃró feltérképezte Románia azon kórházait, amelyekben nem elvárás, sÅ‘t, nem is szokás kenÅ‘pénzt kérni, kenÅ‘pénzt adni. A Harta Binelui térkép, amelyet magyarra a Jóság Térképének fordÃthatunk, olyan kórházak listája, ahol a kenÅ‘pénz nem jelenik meg. A menedzser elmondása szerint ezen a téren sok dolog változott meg: öt-hat évvel ezelÅ‘tt az egészségügyi alkalmazottak java, sok orvost is beleértve, igencsak kevés pénzt kapott. A mára normalizálódó helyzet azonban felülÃrta a hálapénzt.
A menedzser elmondta, véleménye szerint a kórházi személyzet mentalitásába Sepsiszentgyörgyön nem tartozik bele, hogy szÃvességeket, pénzt várjon el a munkájáért cserébe. András-Nagy Róbert rámutat: a betegekben is kell tudatosÃtani, hogy az egyetlen elvárás velük szemben, hogy felépüljenek, ehhez pedig nem kell ajándékot nyújtani a személyzetnek.
A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház célja, hogy az orvosi szolgáltatások minőségiek legyenek és megfeleljenek a betegek elvárásainak. Ez sok munkát, vesződést feltételez és egy folyamatot jelent. A fejlődés nem hirtelen váltással történik, de már most is sok helyen tetten érhető a kórházban – hangsúlyozta a menedzser.
A megyei kórház sajtószolgálata