Kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti MúzeumHét időszakos kiállítást szerveznek

2023. január 9., hétfő, Közélet

Az Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítóterme idén hét tárlatnak ad helyet – tudtuk meg Dimény Attila intézményvezetőtől, aki azt is elmondta, hogy 2022-ben több mint tízezer látogatója volt a múzeumnak, és a tervezett nyolc időszakos kiállítást is megrendezték. A látogatók többsége hazai volt, de külhonból is érkeztek szép számban. Habár a csoportos látogatók száma csökkent, a múzeumpedagógiai foglalkozáson előző évben már több mint ezerkétszáz tanuló volt jelen, zömmel helybeliek, de a megye települései­ről, a környező községekből, illetve Hargita, Maros, Kolozs és Szilágy megyéből is érkeztek óvodás- és tanulócsoportok.

  • A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum. A szerző felvétele
    A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum. A szerző felvétele

A hét időszakos kiállítás közül három állandó, hagyományosnak nevezhető: a március 15-ei – amelyiknek a megnyitására március 12-én, vasárnap délben kerül sor –, májusban a kantai iskola évzáró gyermekrajzkiállítása következik, majd július első felében az Incitato alkotótáboré. „A március 15-ei kiállítással a Petőfi-emlékévhez csatlakozunk, ahogy az áprilisi tárlatunkkal is, amikor a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet mutatja be intézményünkben Petőfi-vándorkiállítását” – mondotta Dimény Attila. Júniusban a városnapok alkalmával kézdivásárhelyi és hatvani képzőművészek közös tárlatát, majd a saját, Ne szuszogj, ne mozogj… Kész! munkacímet viselő pop-up kiállítást tekinthetik meg a látogatók. Utóbbi során többek között egy vásári fényképészstandot állítanak majd fel a céhörténeti múzeum udvarán. Augusztusban Csutak Levente brassói grafikusművész egyéni tárlatát nyitják meg. Azt is megtudtuk, hogy október 4-én lesz kétszáz éve annak, hogy megnyitotta kapuit a felújítás alatt lévő Székely Katonanevelde. E jeles évforduló kapcsán tudományos ülésszakot terveznek székely katonai oktatás témával.

Dimény Erika múzeumpedagógus a kilencvenes esztendők vége óta vezet évről évre népszerűbb, elsősorban a tárlatokhoz kapcsolódó, korcsoportok szerinti múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Dimény Erika az állandó kiállításokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai kínálatot is felsorolta, ezek a következők: Céhes mesterségek – a kézdivásárhelyi hagyományos mesterségeket bemutató kiállítás interaktív feladatlapos, csoportos feldolgozása (ajánlott korosztály: óvodások, előkészítősök, 1–8. osztályosok), Múzeumi kincskereső – a kézdivásárhelyi céhes mesterségeket bemutató kiállítás interaktív feladatlapos feldolgozása (4–8. osztály, családok), Beavatás – az inasságtól a mesterré válásig (a foglalkozás során a céhen belüli élet lépcsőfokait járják végig a résztvevők, vándorkönyvet töltenek ki, megismerik a céhes tárgyakat, címert terveznek; ajánlott korosztály: 4–8. osztályosok), Gyere velem a vásárba! (e komplex foglalkozás során a résztvevők megismerkedhetnek a középkori vásárok és városok kialakulásával, a kézdivásárhelyi vásár történetével, szereplőivel, helyével, idejével, rendjével; ajánlott korosztály 4–8. osztályosok), Helytörténet, március 15. (Kézdivásárhely jellegzetességei – vásáros központ, udvarterek városa, Háromszék Párisa, az ágyúöntés története, helyi negyvennyolcas emlékhelyek, háromszéki események; ajánlott korosztály: óvodások, előkészítő, 1–12. osztályosok), KézdivásárHELYÜNK a történelemben – bevezetés a történelemtanulásba és a város történetébe (4–5. osztályosok), Zsuzsi és Andris népviseletben (erdélyi néprajzi tájegységek, népművészet, viselettörténet, társadalomnéprajz, népszokások; ajánlott korosztály: 4–12. osztályosok), Hogyan írtak a fénnyel? (fényképezéstörténeti ismertető a korabeli napfényműteremben; ajánlott korosztály: 7–12. osztályosok), Emlékezzünk nagyjainkra! (a régi református temető kulturális örökségét bemutató séta; ajánlott korosztály: 9–12. osztályosok), valamint a Légy itthon turista! vezetett séta Kézdivásárhely központjában, melynek során az egyedi főtér fontosabb épületeire hívják fel a figyelmet; ajánlott korosztály: 5–12. osztályosok).

Dimény Erika azt is elmondta, hogy minden foglalkozáshoz minimum egy héttel korábbi időpont-egyeztetés és megbeszélés szükséges. A foglalkozások ára 5 lej tanulónként. Az időszakos kiállításokhoz kapcsolódó programokról érdeklődni, valamennyi programmal kapcsolatosan időpontot lehet egyeztetni 9–16 óráig Dimény Erika múzeumpedagógussal (0751 248 277) vagy a múzeum 0267 361 748-as vezetékes telefonszámán.

Dimény Attila befejezésképp megjegyezte, örülnek, hogy egyre több pedagógus és diák él a múzeumpedagógiai foglalkozások nyújtotta ismeretszerzési lehetőséggel. „Nem véletlen, hogy a látogatók tizedét a foglalkozások résztvevői teszik ki” – hangsúlyozta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 964
szavazógép
2023-01-09: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Emlékezés Seres Andrásra
Seres András néprajzkutató halálának harmincadik évfordulója okán január 12-én, csütörtökön 18 órától megemlekezést tartanak a sepsiszentgyörgyi evangélikus templomban. 2022. november 27-én múlt 30 éve, hogy Seres András néprajzkutató elhunyt árkosi otthonában. Ebből az alkalomból elindítják a Seres András nevét viselő varrókört. A
2023-01-09: Közélet - Bartos Lóránt:

Még lehet szavazni! (Kézdivásárhelyi részvételi költségvetés)

Kézdivásárhely önkormányzata idén is kiírta a részvételi költségvetés elnevezésű, a város lakóinak, civil szervezeteinek szánt pályázatát. Idén három projekt versenyez egymással, a közösségi szavazás január 10-ig tart.