A legkorszerűbb tanbábukkal felszerelt elsősegélynyújtási oktatótermet rendezett be a sepsiszentgyörgyi Salvatore Egyesület a megyeközponti Puskás Tivadar Szakközépiskolában, ahol az itt működő egészségügyi technikum diákjai mellett egész Háromszékről fogadnak csoportos jelentkezőket elsősegélynyújtási tanfolyamra, valamint osztályokat, óvodai csoportokat ingyenes bemutatóra. A központ megnyitóját január 20-án tartják.
Köztudott, hogy országos szinten, így vidékünkön is nagyon kevesen ismerik az elsősegélynyújtás alapfogásait, amelyek tanulhatóak, de megfelelő próbababák segítségével az életmentés bonyolultabb műveleteit is el lehet sajátítani. Utóbbiak közül a legfontosabbakat sikerült beszereznie a Salvatore Egyesületnek. Az alapszintű újraélesztéstől az emelt szintű újraélesztésig, az intubálástól (a légút biztosítása) a vénás gyógyszeradagolás első fázisáig (vénafogás) sok mindent ki lehet próbálni a Salvatore tanbabáin – ismertette lapunk érdeklődésére Buna Hunor, az egyesület elnöke.
Ebben a teremben nem csak felnőtteket érintő beavatkozásokat lehet begyakorolni, gyermek- és csecsemőbábuk is rendelkezésre állnak, amelyeken sokféle állapotjavító és életmentő fogás tanítható meg. A vérzéstől a különböző traumákig, az idegentestű fulladástól az epilepsziás rohamig a valós elsősegélynyújtási protokolloknak megfelelően végzik a gyakorlatokat.
Az oktatóközpontban arra is lehetőség van, hogy egy speciális szemüveg segítségével a képzés résztvevői kipróbálják, milyen érzés alkohol, illetve drog hatása alatt végigmenni egy meghatározott pályán. Az eszköz célja, hogy aki használja, rájöjjön, milyen káros az említett anyagok használata, beszerzésében az országos kábítószer-ellenes ügynökség segített az egyesületnek.
Az emelt szintű újraélesztés begyakorlását elsősorban orvosoknak és asszisztenseknek ajánlják, bár ők tanulták ezeket a beavatkozásokat, Buna Hunor szerint időnként fel kell eleveníteni az ismereteket.
Az egyesület elnöke úgy véli, az elsősegélynyújtási alapismeretek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, ezért óvodásokat és kisiskolásokat is fogadnak, a pedagógusok számára pedig húszórás, nyolc pontos akkreditált tanfolyamot tartanak a Csutak Vilmos Pedagógusok Házával való együttműködés révén.
A tanbábuk és a prevenciós szemüvegek mellett egy országos viszonylatban is újdonságnak számító programot is ki lehet próbálni, amelynek segítségével – a digitális játékokhoz hasonlóan – el lehet végezni az újraélesztési tesztet. Csupán jó döntéseket kell hozni minél rövidebb idő alatt – éppen úgy, mint a valós életmentő helyzetben.
Lapunk megkeresésére Szőke Annamária, a Puskás Tivadar Szakközépiskola igazgatója elmondta, az intézményükben működő egészségügyi technikum diákjai számára nagy előny, hogy a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végzett gyakorlat mellett ilyen felszerelt tanteremben is képezhetik magukat. Jelenleg általános asszisztensi osztályaik működnek, a három évfolyamon összesen hetvenkilencen tanulnak.
A tanterem felszerelésének összértéke több mint százötvenezer lej, a magyarországi Nemzeti Együttműködési Alaptól pályázati úton ötmillió forintot nyert a Salvatore Egyesület, az oktatóközpont létrehozását továbbá támogatta az RMDSZ, a Puskás Tivadar Szakközépiskola, a Brokmed és az országos kábítószer-ellenes ügynökség.