Zsarolásért elmarasztalta Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós volt polgármesterét a Marosvásárhelyi Táblabíróság. A másodfokú, jogerős ítéletben a politikust három év börtönbüntetésre ítélték, amelynek végrehajtását négy évre felfüggesztették és öt évre a közügyektől is eltiltották.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöki tisztségét is betöltő Mezei János ügyében pénteken hirdetett végleges ítéletet a Marosvásárhelyi Táblabíróság. Az ítélet tartalmát Mezei János is megerősítette. Elmondta, a három vádpont közül a hivatali visszaélés és a sikkasztás vádja alól felmentette, a zsarolás vádpontjában elmarasztalta a bíróság. Emellett a politikusnak 10 ezer euró kártérítést is kell fizetnie az őt feljelentő Virág Zsoltnak. A sikkasztás vádja alól a volt polgármester titkárnőjét is felmentették.
Mezei Jánost 2022. március 10-én első fokon felmentette a per újratárgyalását végző Maros Megyei Törvényszék, 2018-ban pedig az első fokon eljáró Hargita megyei Törvényszék is, de a törvényszék által elkövetett formai hiba miatt a Marosvásárhelyi Táblabíróság 2019 novemberében visszaküldte az ügyet alapfokra. A megismételtetett eljárást immár a Maros Megyei Törvényszék folytatta le.
Mezei János ellen 2015. január végén indult ügyészségi vizsgálat. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a 2015. májusi vádemelésben hivatali visszaéléssel, zsarolással és sikkasztásra történő felbujtással vádolta meg a polgármestert. A vádhatóság szerint Mezei azzal követett el hivatali visszaélést, hogy a város nevében eladott egy olyan területrészt, amely a gyergyószentmiklósi és a budapesti V. kerületi önkormányzat közös cégének, a Monturist Kft.-nek a tulajdonában volt. A DNA szerint a Gyilkos-tó melletti, 400 négyzetméteres telket nem lehetett volna eladni a magyarországi többségi tulajdonos beleegyezése nélkül. A perben az V. kerületi önkormányzat jelezte, hogy nem tekinti károsultnak magát.
A DNA azt tekintette zsarolásnak, hogy a polgármester a Monturist Kft. kisebbségi tulajdonosaként felszólította a cég ügyvezetőjét – aki a feljelentést tette ellene –, hogy mondjon le tisztségéről. A vád szerint a polgármester akkor követte el a sikkasztásra történő felbujtást, amikor az ügyészségi vizsgálat idején arra kérte a hivatal titkárnőjét, hogy hozza el neki az önkormányzati testület egyik ülésének a videófelvételét.
EMSZ: Súlyos csapás politikai közösségünknek
Az EMSZ országos elnöksége pénteken közleményben jelezte, megdöbbenéssel vették tudomásul a Mezei János ügyében hozott ítéletet, s úgy értékelték, hogy az „súlyos csapás politikai közösségünk számára, mely hátterében az erdélyi magyar nemzeti oldal szétverésének szándékát látjuk”. Rámutattak, az EMSZ elnökét a jogállamiságot megcsúfoló eljárás során két különböző bíró is felmentette az ellene hozott vádak alól, így „joggal merül fel a gyanú az ítélet politikai indíttatásával kapcsolatban. (…) Mindezek ellenére továbbra sem fogunk engedni a megfélemlítésnek, és az EMSZ megmarad a Mezei János vezetése alatt kijelölt nemzeti úton” – szögezték le. Ugyanakkor arra bátorították az erdélyi magyarság vezetőit, vegyenek példát az EMSZ elnökének kiállásáról, „aki kálváriájának nyolc éve alatt is – minden fenyegetés ellenére – vállalta, hogy továbbra is közösségünk érdekében tevékenykedjen. Csak akkor van nemzetünknek jövője, ha vezetőink ilyen töretlen hittel és eltántoríthatatlanul néznek szembe az előttük álló kihívásokkal” – olvasható a közleményben. Az EMSZ országos elnöksége ugyanakkor leszögezte, hisznek Mezei ártatlanságában.