Sepsiszentgyörgyön a Művészeti és Népiskola Fotográfia és művészet címmel január 26-án, csütörtök délután a Sugás Áruházban kialakított Föld Szint közösségi térben szervezett kerekasztal-beszélgetést Kovács László Attila fotóművésszel, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének (MFVSZ) tagjával. Beszélgetőtársa Huszár Szilamér MFVSZ-tag, a Művészeti és Népiskola fotószakkörének oktatója volt.
Többek között a következő témákat járták körül: Hogyan születik a fény és a kép, hogyan lesz ebből fénykép? Mitől válhat egy fénykép művészeti alkotássá? Jelen társadalmi berendezkedésünk szerint milyen a képzőművészet és a fotográfia kapcsolata?
Mint ismeretes, Gáj Nándor, a Művészeti és Népiskola igazgatója és Vargha Fruzsina alpolgármester támogatásával jött létre a Föld Szint közösségi tér Lovas Zsolt és Vetró Barnabás elképzelése alapján. A tér jövő héttől felköltözik az emeletre. A jelenlegi helyet a tavalyi kétnapos kommandói fotótábor anyagaiból válogatott, gyermekek és felnőttek által készített, művészi igényű fotókból készült válogatás díszíti.
A rendezvény elején Huszár Szilamér hangsúlyozta, hogy meghívottjával tavaly együtt vettek részt a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete által szervezett erdővidéki riporttáborban. A beszélgetésen izgalmas párbeszéd alakult ki a két fotós között a felvetett témákról. Mint kiderült, a művészethez elsősorban kreativitás, alázat, nyitott szem és elme, gyors reakcióképesség, művészi rálátás, tényismeret, híres elődök tanulmányozása, jó szögfelmérés, szerencse vagy gondviselés, megfelelő időjárás, türelem, megfigyelőképesség... és még ki tudja, mi szükséges. Természetesen elsősorban egy nagyon jó minőségű fényképezőgép, amelynek ára akár a csillagos eget is súrolhatja... Mert kattintgatni bárki tud, de művészi fotót nem mindenki tud készíteni.
Kovács László többek között felidézte élete első alkotótáborát, majd azt a kérdést próbálta körüljárni, hogy mitől lesz művészi egy alkotás. Híres fotósok: Robert Capa, Adams Adams, Bill Brandt, James Wilson, Marc Ribould, Bruno Barbey mondásaiból is idézett. Felhívta a figyelmet, hogy nem elég a photoshop ismerete és néhány instagramfilter. Ha megállunk egy szinten, soha nem fogunk értékeset alkotni...
A rendezvény végén Huszár Szilamér bejelentette, hogy az idei, március 24–26. között megrendezendő kommandói fotótábor meghívott alkotója Kovács László lesz.