Éppen csak meghaladja a kétszázezret Kovászna megye lakossága, ami azt jelenti, hogy az előző, tíz évvel ezelőtti népszámláláshoz képest több mint tízezerrel csökkent a Háromszéken élők száma – derült ki a megyei statisztikai hivatal vezetőjének ismertetőjéből. Illés Andrea a prefektus tegnapi sajtóértekezletén számolt be a megyére vonatkozó első, előzetes adatokról. Ezekből az is kitűnik, hogy elenyésző azon közigazgatási egységek száma, ahol 2011-hez képest nőtt a népesség.
Az intézményvezető mások mellett a nemzetiségi, anyanyelvi, valamint a felekezeti eloszlást is ismertette, jelezve: az arányok ebben az esetben nem a megye teljes lakosságához viszonyítottak. Az adatok alapján Kovászna megye az utolsó előtti helyen áll az országban a lakosság számát tekintve.
Háromszéken valamivel több nő él, mint férfi, összesen 102 ezer, ami az összlakosság közel 51 százalékának felel meg. Közel 55 százaléka a megye lakóinak (108 ezer lakos) vidéken él. Országos szinten a lakosság számát tekintve Kovászna megye a 41. a rangsorban, egyedül Tulcea megyében írtak össze kevesebb személyt. Illés Andrea, valamint Lőrinczi Ferenc, a népszámlálás megyei koordinátora arról is beszámolt, hogy az elmúlt tíz évben a 42 megyéből 39-ben csökkent a lakosságszám. Ami az elöregedést illeti, a tíz évvel korábbi helyzethez képest a folyamat felgyorsult, az átlagéletkor a részadatok alapján 41,4 év, míg a 2011-es cenzuson ez még csak 39,6 év volt. Az átlagéletkort véve Háromszék a kilencedik helyen áll országos szinten, míg a központi régióban a második legmagasabb adatot jegyezték.
Közigazgatási egységekre leosztva a legjelentősebb növekedést Előpatakon jegyezték, a község lakossága elérte az 5559-et, azaz több mint ezerrel többen lakják, mint tíz évvel korábban. A városok közül Bodzaforduló esetében nyolcszázzal nőtt a lakosság, meghaladva a 8330-at, a harmadik helyen pedig Bölön áll, ahol 322 személlyel többet számoltak össze, mint 2011-ben, azaz a község lakossága megközelíti a 3200-at. Lőrinczi Ferenc ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a gyarapodást arányosan nézve már változik a sorrend, Előpatak ugyan az első helyen áll továbbra is, de százalékarányosan véve Árkoson például közel 114 százalékos növekedést jegyeztek, a község lakossága ugyanakkor csak valamivel több mint 200 személlyel nőtt, elérve az 1722-t.
A lajstrom másik végén Kommandó áll, ahol a legjelentősebb fogyást jegyezték: a községnek 822 lakója van a részeredmények alapján, ami közel 19 százalékos csökkenést jelent, illetve százalékarányosan Kézdivásárhelyen apadt jelentősen a lakosság: 12,2 százalékkal. A céhes városban 16 243 lakost írtak össze. Dálnok a második legkisebb a megyében a lakosságszám tekintetében, tíz évvel ezelőtt még sereghajtó volt. A városok között Barót a legkisebb, közel ezer lakost veszített tíz év alatt. A városok tekintetében Sepsiszentgyörgyön csökkent még számottevően a lakosság, nagyjából ötezerrel kevesebbet számoltak össze, mint tíz évvel korábban. A részadatok szerint a megyeszékhelyen 50 080 személy él.
Hetven százalék felett a magyarság
Ami a nemzetiségi, anyanyelvi, valamint felekezeti megoszlást illeti, Illés Andrea elmondta, hogy az arányok nem a teljes lakossághoz viszonyítottak, ugyanis összesen 185 ezer körüli személy nyilatkozott (az önkitöltő, valamint a számlálóbiztosos szakaszokban) ezekről. Közülük 71,8 százalék vallotta magát magyarnak, 23 százalék románnak, 5,1 százalék romának, illetve 0,2 százalék más nemzetiségűnek. Ami az anyanyelvet illeti, 73,2 százalék a magyart, 26,5 százalék a románt jelölte meg. Felekezeti szempontból 34,7 százalék római katolikusnak, 32,8 reformátusnak, 4 százalék unitáriusnak, 21,6 százalék ortodoxnak, míg közel 3,9 százalék pünkösdistának vallotta magát.
Illés Andrea továbbá elmondta, hogy a megye lakosságának 45,3 százaléka él házasságban, 43,7 százalék soha nem volt házas, 5,4 százalék özvegy, míg 5,5 százalék pedig elvált. Szembeötlő, hogy ötször több a nő az özvegyek között, mint a férfi.
A iskolázottság tekintetében az adatok azt mutatják, hogy Háromszék a felsőoktatást végzettek arányát tekintve a 29. az országban, az összlakosság 10,6 százaléka rendelkezik ilyen szintű képesítéssel, 43,6 százalék középszintűvel, míg a fennmaradó alacsony iskolázottságú, vagy nem végzett el semmilyen iskolát. Az iskolázottság mértéke a nők és férfiak között is eltérő, a nők aránya minden szinten magasabb.
Ami a foglalkoztatottságot illeti, a megye aktív lakossága 82 700 fő, közel 78 ezren dolgoznak, illetve ötezren munkanélküliek. A fennmaradó inaktív lakosság 17,8 százaléka diák vagy egyetemista, 21,1 százalék nyugdíjas, 6,9 százalék háztartásbeli, 6,2 százalék eltartott, a maradék pedig más forrásokból él. Országosan a megye a huszadik helyen áll a foglalkoztatottság szempontjából, illetve a 18. helyen a munkanélküliség tekintetében.