Egyre nagyobb a káosz az új tanügyi törvény körül, és most, hogy a koalíciós viszálykodás kereszttüzébe kerül, félő, mire elfogadják, nemcsak párpolitikai érdekeknek alárendeltté, de szakmai szempontból is szörnyszülötté válik.
A romániai oktatás reformját célzó törvénycsomag Klaus Iohannis elnöki programjának sarokköve volt, és az elnökre jellemző lassúság végig rányomta bélyegét a jogszabály alakulására. Nyolc esztendeje hirdette meg, évekig vajúdott vele egy elnöki bizottság, majd amikor végre nyilvánosságra került, szakértők sora szedte darabokra azt. Volt nyilvános konzultáció, diákok, tanárok, szülői szervezetek iktattak több ezer módosító javaslatot, de mire ismét egységgé kovácsolódott volna az új változat, megbukott a miniszter. Új tárcavezető került az oktatás élére, az elnöki törvénygyártó csapat egyik jeles képviselője, Iohannis bizalmi embere, aki ismét nekifogott átgyúrni a jogszabályt, ezúttal titokban – a végső változatot minisztériumi kollégái is csak a kormány elé terjesztés előtt néhány nappal látták. Hogy jelentősek a módosítások, január végén derült ki, amikor a szociáldemokraták elégedetlenkedni kezdtek és komoly bírálatokat fogalmaztak meg. A miniszter, Ligia Deca gyorsan menesztette is a „szivárogtató” PSD-s államtitkárt, majd amikor majdnem kenyértörésre került sor, kénytelen volt visszahelyezni hivatalába.
Így áll a helyzet 2023 februárjának elején. Néhány kiváltságoson kívül senki nem tudja, mi van a romániai oktatás következő éveit, évtizedeit meghatározó törvény legfrissebb változatában. Ligia Deca elutasítja az újabb közvitát arra hivatkozva, hogy az már megtörtént – csakhogy a bennfentesek szerint az elfogadásra váró jogszabálytervezet köszönőviszonyban sincs a korábbival, s nemcsak amiatt, amit a közvitát követően változtattak rajta. Nem lehet tudni azt sem, mikor fogadják el, mikortól léphet életbe, de nyilvánvalóan sürgeti az idő múlása, Iohannis ugyanis még elnöksége alatt szeretné megvalósulni látni az egyetlen elnöki teljesítményének is nevezhető oktatási reformot. Márpedig ha bekerül a parlament útvesztőjébe, félő, nemcsak szétcincálják a túlbuzgó honatyák, de a szociáldemokraták jó zsarolási eszköznek találva késleltetik is megszavazását. Ha Nicolae Ciucă miniszterelnök Iohannis hűséges bábjaként felelősségvállalással fogadtatja el a jogszabályt, elúszik minden észszerűsítés, jobbítás lehetősége, marad a néhány okos fejből kipattant változat, melyet megkérdőjelez a szakma és az érintettek többsége. Egyik lehetőség sem jó, csak rossz és még rosszabb változatok tűnnek elő. Politikai érdekek, személyes ambíciók zsákmánya lett a tanügyi törvény, amely tovább züllesztheti az igencsak mélyponton lévő romániai oktatást.
Amit eddig tudunk, elsősorban a törvény korábbi változatából, az felemás. Vannak benne jó elképzelések és torz dolgok egyaránt, rengeteg a formai módosítás (tanévszerkezet, intézmények felépítése stb.), és igen kevés a tartalmi megkötés (alaptanterv, tantárgyak, tanórák száma). Márpedig azt a laikus is látja, hogy ami jelenleg folyik, az nem csak a mostani kornak nem felel meg, de a mai gyermekeknek sem. Az okoseszközök közt, az információs társadalomban felnövekvő nemzedékeket egész más módon kellene tanítani, mint azt akár tíz évvel ezelőtt gondolni lehetett, másképp és másra kell kinyitni a fiatal elméket, másként kell lekötni az ifjú nemzedék figyelmét, táplálni kíváncsiságát. És a nagy viták azt tükrözik, megannyi oktatási szakértő közül erre senki sem gondol.
Félő, ha és mire lesz valami az új törvényből, a román oktatás reformjából, eleve idejétmúlttá válik minden, amit a jövő nemzedék számára kínált volna az elnök s a terveit valóra váltó kormányok sora.