Több erős földrengés rázta meg tegnapra virradóan Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés a Richter-skála szerinti 7,8-as erősséget is elérte. A földmozgásnak Törökországban és Szíriában tegnap délutáni adatok szerint legalább 2200 halálos áldozata és hétezer sérültje van.
Háromezer épület omlott össze
Az AFAD adatai szerint helyi idő szerint 4 óra 17 perckor a dél-törökországi Kahramanmaras tartomány Pazarcik körzetében 7,7-es erősségű földrengés következett be, amelyet 4 óra 26 perckor a délkelet-törökországi Gaziantep tartomány Nurdagi körzetében egy 6,4-es erősségű, majd 4 óra 36 perckor Gaziantep Islahiye körzetében egy 6,5-ös erősségű rengés követett. Az első földmozgás erejét az AFAD időközben pontosította, a korábbi híradásokban még 7,4-es erősségűként szerepelt. A hajnali földrengésektől függetlenül a déli órákban újabb erős földrengést jelentettek Törökországból. Az utórengések következtében további épületek omlottak össze.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök tegnap Ankarában a katasztrófavédelem (AFAD) központjában tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a rengések következtében legalább 2818 épület omlott össze, miközben eddig 2470 embert már kiszabadítottak a romok alól. A mentési munkálatokban mintegy 9 ezer ember vesz részt, de számuk folyamatosan növekszik – mondta Erdoğan, hozzátéve, 45 ország ajánlott fel segítséget. Erdoğan beszédében leszögezte: a mostani a legsúlyosabb természeti katasztrófa az 1939-es erzincani földrengés óta, amelyben tízezrek vesztették életüket Kelet-Törökországban. A török vezető sajnálattal rámutatott, hogy nem tudják megmondani, meddig fog emelkedni a halottak és a sebesültek száma.
Fuat Oktay török alelnök tájékoztatása szerint a károk miatt teljesen lezárták Hatay város repülőterét, míg Kahramanmarasban és Gaziantepben csak a mentési munkálatokhoz használják a légikikötőket. A rengések következtében Gaziantep történelmi vára súlyos károkat szenvedett. A török alelnök egyúttal közölte, hogy az érintett tíz tartományban – Kahramanmarasban, Gaziantepben, Kilisben, Diyarbakirban, Adanában, Osmaniyében, Malatyában, Hatayban, Adiyamanban és Sanfliurfában – egyhetes iskolai szünetet rendeltek el.
A mentést nagyban nehezíti a térségben uralkodó időjárás. Az érintett tartományok többségében napközben is fagypont közelében alakul a hőmérséklet, miközben sok helyen esik az eső vagy éppen eső várható. A munkálatokban a katasztrófavédelem mellett a hadsereg, a csendőrség, a rendőrség és számos civil szervezet is részt vesz. A török hatóságok a szerencsétlenség miatt 4-es szintű vészhelyzetet hirdettek, és nemzetközi segítséget kértek a mentéshez.
Nemzetközi segítség
Az Anadolu török állami hírügynökség jelentése szerint első körben Azerbajdzsán 370, Oroszország 100 embert küld Törökországba. Az Európai Unió vezetői, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár támogatásáról biztosította a földrengés sújtotta Törökországot és Szíriát, az EU közölte: az uniós mentőcsapatok már elindultak a térségbe.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Twitter-üzenetében szolidaritását fejezte ki és közölte, a szövetségesek támogatást mozgósítanak a földrengés sújtotta Törökországnak. „Teljes szolidaritásunkat fejezzük ki szövetségesünkkel, Törökországgal a szörnyű földrengést követően” – fogalmazott a NATO-főtitkár, majd hozzátette: felvette a kapcsolatot Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel és Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszterrel. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében az EU teljes szolidaritását fejezte ki Törökország és Szíria lakosságával. Közölte: Európa támogatása már úton van a térségbe. Az EU készen áll arra, hogy további segítséget nyújtson. Charles Michel, a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke üzenetében részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, a sérülteknek mielőbbi felépülést kívánt. Végezetül az Európai Unió szolidaritását fejezte ki. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke üzenetében hangsúlyozta, Európa Törökország és Szíria népe mellett áll ezekben a nehéz pillanatokban. Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt írta: az EU kész segíteni és együttérez Törökország és Szíria népével.
Janez Lenarčič válságkezelésért felelős uniós biztos Twitter-üzenetében azt közölte, a reggeli földrengést követően az Európai Unió aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust, sürgősségi koordinációs központján keresztül pedig összehangolja az Európából érkező mentőcsapatok kiküldését. Hollandia és Románia mentőegységei már hétfőn délelőtt indultak a térségbe – tette hozzá az uniós biztos.
Magyarország is felajánlotta segítségét a törökországi földrengést követő mentésben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint „Törökország, a török nemzet Magyarország és a magyar nemzet barátja. Természetes, hogy ebben a bajban is török barátaink mellett állunk, és segítünk, amiben tudunk”. Tájékoztatása szerint a belügyminiszter felvette a kapcsolatot török kollégájával, és Magyarország egy kutatásban és mentésben komoly tapasztalatokat szerzett egységet ajánlott fel.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök levélben fejezte ki részvétét Recep Tayyip Erdoğan török államfőnek a hajnali földrengés áldozatai, valamint az elszenvedett károk kapcsán, és felajánlotta Magyarország segítségét.