Az elmúlt tíz esztendő alatt nagyon színesnek, gazdagnak mondható a Mert – Magyar Erdélyért Egyesület tevékenysége: közel félszáz honvédsír helyreállítása, kopjafaállítás több településen, székelyzászló-avatás három helyszínen, részvétel a nemzeti ünnepeken, előadások szervezése, Rákóczi-bál, szegény családok megsegítése, Mária-út építése a megyében, húsvéti ételszentelés megszervezése a főtéren, könyvbemutatók szervezése és még ki tudja, mi minden van az egyesület fiatal, lelkes, tettrekész csapatának batyujában.
Nagy Gábor Levente elnök február tizedikén, pénteken számolt be tevékenységükről az egyesület születésnapi ünnepén, amelyet a Dávid panzió rendezvénytermében tartottak. De előtte még a PetőFREE Társulás premierként bemutatta új Petőfi-előadását, amely hét, általuk megzenésített dalt tartalmazott: A XIX. század költői, Füstbe ment terv, Ezrivel terem, Befordultam a konyhára, Európa csendes, A költő visszatér, befejezésként pedig a Nemzeti dal. Farkas Tamás Zoltán, az együttes vezetőjének meghívására Józsa Attila költő elszavalta A farkasok dala című Petőfi-verset.
Kulcsár-Terza József politikus kezdeményezése és ötlete alapján született az egyesület. A székely furfang és leleményesség is tetten érhető az egyesület életében, hiszen számos olyan élethelyzet adódik a mindennapokban, ahol elé kell venni az atyáinktól tanultakat és kamatoztatni kell, helyt kell állni mindenhol vele... Az elnök beszélt a kezdeti nehézségekről, a sírfelújításokról, ahol kezdetben saját zsebből vették a szükséges anyagokat, később aztán Péter Alpár képzőművész és felesége, Várallyay Réka művészettörténész, Sántha Ferenc, Kövér György és Kisgyörgy Zoltán segítségével sikerült félszáz honvédsírt felújítani. Kopjafát is állítottak több településen, köztük Torján, illetve Sepsiszentgyörgyön, a Sugásfürdő felé vezető úton. Ezekhez segítséget kaptak Gazda Zoltántól, Bodor Jánostól, Ferencz Botondtól és Kövér Györgytől. Székely zászlót avattak Kilyénben, Szotyorban és Rétyen az MPP-vel közösen. Részt vettek a székely szabadság napján és a március 15-i rendezvényeken. Főleg fiatalokat céloztak meg előadásaikkal, hogy hiteles történészek és kutatók szájából értesüljenek történelmünkről. A meghívottak között szerepelt Erdély legnagyobb élő történésze, Egyed Ákos; Nagy Sándor székelyvásárhelyi történész, néhai Kádár Gyula. A székelyudvarhelyi Bálint Huba évtizedek óta kutatja az Árpád-ház szentjeinek életét. Előadásai a témában Erdélyben és Magyarországon is komoly elismerésnek örvendenek. De volt több más előadás a víz gyógyító erejétől kezdve (Imelda nővér) az egészséges életmódig.
Legsikeresebb rendezvényüknek a 2019-es Rákóczi-bált tartották, amelynek fő előadója Gergely István Tiszti, a Csibész Alapítvány lérehozója és éltetője volt. A bálról az MTVA is sugárzott összefoglalót, a Bekecs együttes pedig csak erre az eseményre tanulta meg a kuruc táncot. Céljuk a szegény családok megsegítése is, miként a Mária-út kiépítése és jelzések festése a megye területén, illetve a húsvéti ételszentelés megszervezése a főtéren (ebből a tavalyi volt az első alkalom).
Az egyesület támogatja a Tekergők kisegyüttes gyerekkoncert-sorozatát. Az eseményen jelen volt Molnár Sándor, a Mária Út Közép-Európa zarándokútjának erdélyi koordinátora. Elhangzott: február 22-én, szerdán 17 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében bemutatja a Határjárók a Kárpátokban című túrakalauz-sorozat ötödik kötetét, melynek címe A Háromszéki-havasok. A túrakalauz-sorozat gazdája a Kárpát Gyepű Egyesület. A könyvet méltatja Magyarosi Sándor Írországban végzett hadtörténész, a Székelyföld folyóirat szerkesztője.
A születésnapi rendezvény kötetlen beszélgetéssel és táncmulatsággal ért véget.