Egy használt számítógépbe milyen videókártyát érdemes tenni? Ez nemcsak akkor merülhet fel az emberben, ha vásárolni szeretne egy használt gépet, hanem akkor is, ha a saját régi készülékét tuningolná fel egy újabb videókártyával. De mit érdemes tudni erről az eszközről, és mi alapján válasszunk? Lássuk!
Új vagy használt számítógép: fontos részük a grafikus kártya!
Legyen az akár egy használt számítógép, akár egy új készülék, biztosak lehetünk benne, hogy fontos alkatrésze lesz a videókártya.
Enélkül ugyanis nem fogjuk látni a képeket a monitorunkon. A videókártyánk felel azért, hogy milyen minőségű kép és szín jelenik meg a monitorunkon (persze a képernyőnk minősége is fontos). A rendszer által küldött grafikus információkat kell feldolgozza oly módon, hogy az a képernyőn megjeleníthető információvá váljon.
Van alaplapra integrált verziója is, de ez jellemzően kisebb teljesítményű, mint a nagyobb, komolyabb bővítőkártyás változatok.
A legelső videókártyák
1977-et írunk, amikor elkezdték sorozatgyártani az alaplapra integrált videókártyák bővítéséül szolgáló bővítőkártyákat. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően 1982-től már (az IBM-nek köszönhetően) színes szövegkarakterek megjelenítésére is képesek voltak.
Érdekesség, hogy a régi típusok jeleit nem képesek megjeleníteni a modern LED-es kijelzők. Ennek az az oka, hogy ezek a kártyák korábban analóg jelekké alakították az adatokat, míg újonnan már digitálissá.
Megjelentek a szabványok is. Ezek közül az egyik legjelentősebb a VGA volt, mely egyfajta legalacsonyabb közös nevező, amit minden ma gyártott számítógép támogat. De persze ennél ma már sokkal nagyobb felbontások is vannak.
Hogy néz ki egy videókártya?
Kézbe véve egy nyomtatott áramkört látni, hűtőbordával vagy ventilátorral. Ha megnézzük közelebbről, akkor láthatjuk a központi egységét, egy grafikai processzort, a GPU-t. Ehhez kapcsolódik egy dedikált RAM, ami gyorsítja az adatfeldolgozást. Emellett találhatunk még bővítőportokat is rajta, pl. HDMI, TV, stb.
Egy videókártya legfontosabb elemei
Két nagyon fontos elemét szeretnénk most kifejteni. Az egyik a GPU, a másik a VRAM.
A GPU nem más, mint a videókártya központi egysége, azaz a grafikai processzora. Ennek hasonló felépítése és funkciója is van, mint a számítógépek alaplapi processzorának, a CPU-nak. Fontos paraméter mindkettőnél, hogy milyen teljesítményű, és hogy mekkora az órajel (Mhz), azaz a feladatok feldolgozása milyen sebességű.
A VRAM ugyanolyan funkciót lát el a GPU-nál, mint a CPU esetén a RAM. A VRAM felel azért, hogy a képadatok tárolásával minél gyorsabb elérést biztosítson a GPU és a kijelző között. A videókártya ebből a memóriából továbbítja digitális jelként az adatokat DVI vagy HDMI porton keresztül.
Videókártya vásárlása előtt el kell döntenünk, hogy mire szeretnénk használni. Egy alaplapra integrált típus is elég lehet irodai felhasználásra. Ha viszont grafikai munkát végzünk, vagy játékra használnánk, akkor szükségünk lesz egy gyors és erős bővítőkártyára. (X)