Uniós forrásokRégiós pályázati lehetőségek

2023. február 22., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A Központi Fejlesztési Ügynökség bemutatta a 2021–2027-es európai uniós pályázati időszak vállalkozóknak szóló pályázati lehetőségeit. Románia összesen 44,74 milliárd euróból gazdálkodhat az öt stratégiai irányvonal mentén a kohéziós alapokból (a mezőgazdaság nincs benne). Az EU 31,15 milliárd eurót biztosít, ehhez még hozzájön Románia 13,59 milliárd eurós önrésze. Öt célkitűzés mentén írnak ki pályázatokat: Intelligens Európa, Zöld Európa, Összekapcsolódó Európa, Szociális Európa, Emberközelibb Európa.

A stratégiai irányvonalak mentén Romániában nyolc központi program fut: Oktatás és foglalkoztatás (3,49 milliárd euró), Szállítás (4,65 milliárd euró), Fenntartható fejlődés (4,04 milliárd euró), Egészség (2,27 milliárd euró), Integráció és társadalmi méltóság (3,37 milliárd euró), Méltányos átmenet (2,14 milliárd euró, csak hat megyének, ebben nincs benne Kovászna megye), Technikai segítség (0,46 milliárd euró, nem lehívható összeg), Intelligens növekedés – digitalizáció és pénzügyi eszközök (1,65 milliárd euró). (Részletek az Európai Alapok Minisztériumának honlapján, a mfe.gov.ro oldalon.)

A nyolc központi program mellett fut még a Központi Fejlesztési Régió programja, amely szintén nyolc fő területet tartalmaz: P1 – Versenyképes Régió (270,5 millió euró), P2 – Digitális Régió (80,9 millió euró), P3 – Környezetbarát Régió (233,7 millió euró), P4 – Fenntartható Városi Mobilitással Rendelkező Régió (233,7 millió euró), P5 – Összekapcsolódó Régió (197,68 millió euró), P6 – Tanult Régió (93,1 millió euró), P7 – Fenntartható Turizmussal Rendelkező Régió (30,8 millió euró), P8 – Vonzó Régió (185,3 millió euró).

A központi régiós programok közül a vállalkozók pénzeket a P1, P2, illetve P3 keretében hívhatnak le, a többi program a közintézményeknek, településeknek szól, ahol természetesen bizonyos vállalkozók majd lehetnek kivitelezők, de ezek számukra nem direkt lehívható támogatások. A vállalkozások a következő célokra pályázhatnak: P1 – a magánszféra kutatási, fejlesztési és innovációs kapacitásainak fejlesztése, a kkv-k és különböző fejlesztési egyesületek együttműködése, innovatív klaszterek, az ötlettől a piacig: kkv-k támogatása, innovációs partnerségek a kkv-k számára, pénzügyi eszközök a kkv-k támogatására, technológiai beruházások a kkv-k számára, ScaleUp a mikrovállalkozások és kkv-k számára; P2 – digitális közösségek egy intelligens régióért, digitális vállalkozások egy fejlett régióért; P3 – köz- és magánépületek energiahatékonysága. A Központi Fejlesztési Ügynökség kiírásait az adrcentru.ro honlapon lehet követni. (Fer-)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 542
szavazógép
2023-02-22: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Betétdíjas rendszert vezetnek be (Környezetvédelem)

Az év végén rajtol élesben a palackozott italok csomagolóanyagainak betétdíjas rendszere. Első lépésként a rendszerbe bevett termékeket gyártó és árusító vállalkozásoknak február 28-ig kötelezően regisztrálniuk kell a www.returosgr.ro oldalon. Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete által összehívott sepsiszentgyörgyi tanácskozáson ismertették a részleteket.
2023-02-22: Pénz, piac, vállalkozás - :

Vendégmunkások

Segédmunkásként alkalmazzák a Romániában dolgozó vendégmunkások közel kétharmadát – tudta meg a bevándorlási hivataltól (IGI) az Economica.net gazdasági portál.