Országos összehasonlításban Kovászna megye a kevesebbet fizetők közé tartozik, ami a hulladék begyűjtéséért megszabott díjakat illeti, és ez egyaránt köszönhető a szolgáltatók, valamint a megyei integrált hulladékgazdálkodási közhasznú egyesület (ADI-SIMD) közötti jól összehangolt tevékenységnek, valamint azon szolgáltatásoknak, visszatérítéseknek, melyeket az önkormányzatok társulásából létrejött szervezet biztosít – derül ki az egyesület közleményéből. Mindezek eredménye, hogy nagyjából hét lejt sikerül lakosonként minden hónapban megspórolni.
Közleményükben az egyesület vezetője, Ambrus József rámutat, noha sokan gondolják azt, hogy Kovászna megyében a legdrágább a szemételszállítás, ez távolról sincs így, a kézdivásárhelyi Gosp-Com, a kovásznai GosTranscom, a bodzavidéki IBSV és a megye javát lefedő TEGA az olcsóbb szolgáltatók közé tartoznak. A legmagasabb díj is csak 15 lej városon, illetve 10 lej személyenként havonta vidéken. Összehasonlításképpen az igazgató Nagyváradot, Nagyszebent, és Zilah városát hozza fel, ahol 20, 19, illetve 18,5 lejt fizetnek a hulladék elszállításáért személyenként havonta a lakosok.
Ambrus József szerint azok az összegek, amelyeket a megye lakóinak hulladékszállításra kell fizetniük, azért maradhatnak ilyen alacsony szinten, mert a biológiailag lebomló hulladék jelentős részét komposztálni tudják, az úgynevezett felelősségátvállaló szervezetekkel (OIREP) kötött szerződések pedig azt biztosítják, hogy a csomagolóanyagok begyűjtési és válogatási költségeit megtérítsék a hulladékot begyűjtő szolgáltatóknak. A kiterjesztett gyártói felelősségvállalási kötelezettségeket végrehajtó szervezetek átveszik (nyilván, fizetség ellenében) a különböző nagy gyártóktól azt az Európai Unió által előírt kötelezettséget, hogy újrahasznosítsák az olyan anyagokat, mint a papír, üveg, műanyag és a különböző fémek (általában a termékeik csomagolóanyaga). Romániában összesen 16 ilyen szervezet van, a Kovászna megyei hulladékgazdálkodási egyesületnek sikerült ezekből 12-vel szerződést kötnie.
Ambrus József elismerte, hogy idéntől a hulladékbegyűjtést végző szolgáltatóknak fizetendő díj az árrobbanások miatt emelkedett, de nem csillagászati léptékben. Az OIREP-ek által megtérített összegekből a hulladékbegyűjtő cégek is tudják folytatni a működésüket és a szemétszállítási díjak terén országosan az olcsóbbak közé sorolható a megye. Ambrus József szerint a visszatérített összeg 6,9 lejt jelent személyenként, ez annak is köszönhető, hogy Kovászna megyében odafigyelnek az emberek arra, hogy szelektíven gyűjtsenek. Országos szinten kimondottan jól áll Háromszék, és a begyűjtött újrahasznosítható hulladék 70 százaléka valamilyen módon felhasználható a továbbiakban.
Ambrus József szerint az egyesület tevékenysége kevésbé látványos, és többek közt azt célozza, hogy értékesítse az újrahasznosítható hulladékokat, s azt, amit nem lehet már nyersanyaggá alakítani, a lécfalvi lerakóban úgy tárolja, hogy a szemét tárolásával ne szennyezze a környezetet. Ha az egyesület jól végzi munkáját, akkor azt az emberek a zsebükön érzik meg, jó értelemben – fogalmazott az igazgató.